Jasna kuchnia
Nasza Czytelniczka przesłała do nas zdjęcie projektu swojej kuchni z prośbą o komentarz eksperta. Czytelniczce zależało również by nadać temu wnętrzu ciekawy charakter m.in. po przez dobór ciekawego materiału na ścianę nad blatem roboczym. W opisie projektu dowiadujemy się, że fronty mebli kuchennych zostaną wykonane w kolorze jasnej popieli (high gloss) a blat z laminatu imitującego drewno.
Pan Gracjan Ślusarski, www.studiomebli.com: Odnosząc się do przesłanej wizualizacji Pani kuchni chciałbym w pierwszej kolejności poruszyć kwestię układu i rozmieszczenia szafek. Ciąg szafek górnych podzielony został w projekcie na dwie części przez wolnowiszący okap. W przypadku kiedy mamy do czynienia z płytą gazową minimalna odległość okapu od płyty to 65 cm (zależnie od Producenta okapu ? może to być nawet 75 cm). W przypadku kiedy mamy płytę indukcyjną odległośc ta maleje nawet do 55 cm i możemy śmiało zrównać całą linię zabudowy. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamontowanie okapu podszafkowego. W ten sposób ilość miejsca do przechowywania powiększyłaby się i zachowana byłaby spójna linia zabudowy.
Sugeruję również wybór lodówki w wersji do zabudowy zamiast wolnostojącej. Lodówka zamknięta w zabudowie mebli to przede wszystkim gwarancja uzyskania ujednoliconej krawędzi górnych szafek oraz ładniejszego, bardziej harmonijnego wizerunku całego wnętrza. Pozwoli ona również uzyskać dodatkowe kilka centymetrów wolnego miejsca oraz wiąże się z mniejszą ilością sprzątania (w przestrzeni pomiędzy lodówką wolnostojącą a blatem roboczym lubią gromadzić się okruchy, nieczystości itp). Zwracam również uwagę na fakt umiejscowienia lodówki w bliskiej odległości od drzwi wejściowych. Koniecznie należy się upewnić, że otwarte drzwi lodówki nie będą blokować wejścia do kuchni.
Zagospodarowanie przestrzeni między blatem, a szafkami górnymi byłoby zdecydowanie łatwiejsze w przypadku zaproponowanej powyżej formy zabudowy. Na rynku jest wiele propozycji: płytki (zwykłe, 3d), beton architektoniczny, szkło hartowane (transparentne, lakierowane lub z grafiką), stal, kompozyty, płyty meblowe, fototapety, maty dekoracyjne. Możemy też wybrać tańsze rozwiązania i np. pomalować ścianę farbą odporną na ścieranie.
Należy zwrócić również uwagę na odporność termiczną, podatność na wnikanie wilgoci i łatwe utrzymanie w czystości. Każde z zaproponowanych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Rozwiązania dobieramy zależnie od naszych oczekiwań i planu wydatków na remont kuchni. Koszty wykonania w zależności od materiału i tego, czy część prac robimy sami wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy.
Zależnie od upodobań wybrane rozwiązanie może stanowić nieco mocniejszy kontrast w stosunku do pozostałych elementów zabudowy, bądź może być bardziej neutralne i zbliżone do np. koloru frontów. Mocne kontrasty z czasem mogą przestać się podobać lub nawet w takim pomieszczeniu zaczniemy się źle czuć. Alternatywnie proponujemy ?pobawienie się? dodatkami kuchennymi, które ożywią, dodadzą wyrazu, a jednocześnie tanim kosztem będziemy mogli je z czasem wymienić. Są to drobne akcenty, ale jakże ważne dla Każdej Pani Domu 😉
Jeśli macie wątpliwości co do przeprowadzanych małych i większych zmian w waszych kuchniach, nasi eksperci z pewnością pomogą Wam je rozwiać. Pytania prosimy zadawać za pomocą panelu ?Zapytaj Eksperta? https://kuchnieportal.pl/zapytaj-eksperta.html
Czytaj więcej:
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
A o niezachowaniu trójkąta roboczego nikt nic nie napisał?