kuchnieportal

Jaki stół do jadalni wybrać?

Jaki stół do jadalni wybrać?

Mówi się, że stół do jadalni to jedno z najważniejszych miejsc do wspólnego spędzania czasu. Rodzinne śniadania czy obiady w wielu domach wpisały się do codziennej tradycji. Z tego powodu warto wybrać odpowiedni stół, który będzie solidny, a jednocześnie dostosowany do pomieszczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

  1. Jaki stół do jadalni wybrać?
  2. Jak dobrać stół do wielkości jadalni?
  3. Stół do jadalni, okrągły czy prostokątny?
  4. Stoły rozkładane do jadalni, wady i zalety

Jaki stół do jadalni wybrać?

Zanim wybierzemy stół do jadalni, warto zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy i ile osób, będzie z niego na co dzień korzystać. Jeśli mamy dużą rodzinę, z którą mieszkamy, większy model jest jak najbardziej wskazany. Inaczej jednak to wygląda, gdy mieszkamy samemu i cenimy sobie wolną przestrzeń. W takim przypadku możemy wybrać mniejszy model. Sprawdzi się wtedy stół rozkładany do jadalni. Będzie on doskonałym pomysłem również w przypadku małej przestrzeni.

Nie bez znaczenia są także siedziska. Przyjęło się, że dostawianie przypadkowych krzeseł jest mile widziane, dlatego warto dobrać od razu ich odpowiednią ilość, aby uniknąć problemów w przypadku odwiedzin ze strony rodziny czy znajomych. Pamiętajmy również, że na wygodne odstawienie krzesła od stołu potrzebujemy minimum 80 cm wolnego miejsca. Z tego powodu stół nie powinien znajdować się zbyt blisko ściany.

Standardowa wysokość stoły to około 70 centymetrów. Pamiętajmy również o zachowaniu co najmniej 10 centymetrów miejsca między krzesłami. Te z kolei zajmują najczęściej około 40 centymetrów szerokości. Warto mieć to na uwadze, aby dobrać odpowiednią długość stołu do ilości krzeseł, jakie przewidujemy dostawić.

Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

Stół do jadalni powinien być dobrany do wielkości jadalni. Warto zatem zmierzyć wymiary pomieszczenia, w którym ma się on znajdować, a następnie wybrać docelowe miejsce, gdzie będzie dostateczna ilość przestrzeni. Zachowanie miejsca między stołem a ścianą czy meblami jest kluczowe, aby móc przemieszczać się wygodnie po jadalni i odsuwać dostawione krzesła.

W przypadku dużej jadalni będziemy mieli znacznie więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli tylko pozwalają nam na to warunku, wybierzmy stół do jadalni, który pomieści naszą całą rodzinę czy przyjaciół. W innym przypadku warto rozważyć stół rozkładany, który w dowolnym momencie możemy rozłożyć i dostawić dodatkowe krzesła.

Stół do jadalni, okrągły czy prostokątny?

Prostokątny stół do jadalni to tradycyjne rozwiązanie, które będzie pasowało do wielu pomieszczeń. Miejmy jednak świadomość, że nie jest ono jedynym, z którego możemy skorzystać. Oprócz niego mamy także modele okrągłe. Każdy z nich niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje w korzystaniu z nich.

Okrągły stół do jadalni kojarzy się z gościnnością oraz dobrymi intencjami. Ma on długą historię kulturową i sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Podobnie jak modele prostokątne, mogą mieć one rozsuwane blaty. Najlepiej jest go umieścić w środkowej części pomieszczenia aniżeli pod ścianą. Ponadto dzięki temu, że nie posiada on kantów, jest on o wiele bezpieczniejszy dla dzieci, które mogłyby o niego uderzyć.

W obu jednak przypadkach kluczowa jest jednak jakość wykonania. Drewniane stoły do jadalni charakteryzują się największą trwałością oraz masywnością. Są ciepłe w dotyku i posiadają unikatowe wzory słojów. Są zatem wyborem osób wymagających. Tańsze modele będą wykonane z płyt laminowanych MDF. Te jednak mogą nie zapewnić nam tak wysokiej jakości i są bardziej narażone na uszkodzenia. Na ich plus przemawia jednak lekkość i łatwość przenoszenia. Warto wybrać zatem ofertę sprawdzonego sklepu z meblami.

Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety

Z całą pewnością stoły rozkładane do jadalni to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Najczęściej wybierają go osoby, które na co dzień spożywają posiłki w mniejszym gronie i rozkładają go tylko na czas przyjazdu rodziny czy przyjaciół. Obecne systemy rozsuwania są na tyle niezawodne, że nie zacinają się i nie sprawiają trudności w czasie rozkładania. Ponadto nie powinny one być wyczuwalne oraz bardzo widoczne w miejscu łączenia.

Oczywiście nie są one wolne od wad. Warto tutaj zwrócić uwagę między innymi za zbieranie się kurzu oraz brudu w ich przecięciu. Mogą być również kłopotliwe w przenoszeniu. Są one delikatniejsze przez wbudowany mechanizm rozkładania, który możemy niechcący uszkodzić. Jednakże problemy te wydają się nie być przeszkodą dla wielu osób, które się na nie decydują, ponieważ stoły rozkładane do jadalni pozwalają zaoszczędzić sporą ilość miejsca. Znajdziemy je zarówno w formie okrągłej, jak i prostokątnej, przez co bez problemu dostosujemy je do swoich potrzeb.

Przed wyborem nowego stołu do jadalni mamy zatem wiele aspektów, jakie należy uwzględnić. Najważniejsze z nich to wymiary oraz jakość wykonania. Rozmiar stołu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, a jednocześnie do ilości osób, które będą przy nim zasiadać. Z kolei jakość wykonania powinna być dostatecznie wysoka, aby nasz stół do jadalni mógł posłużyć nam jak najdłużej.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95