kuchnieportal

Aranżacje

Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy z rodziną i przyjaciółmi sporo czasu – gotujemy, spożywamy posiłki i rozmawiamy. Z tego względu w tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się nie tylko estetyczne, ale też uniwersalne i komfortowe rozwiązania. Pomysł na kuchnię powinien więc uwzględniać indywidualne potrzeby domowników, a jednocześnie stwarzać przestrzeń, w której każdy będzie czuć się doskonale niezależnie od wybranego stylu aranżacji.

Aranżacje kuchenne z myślą o tradycjonalistach

Miłośnikom tradycji z pewnością przypadną do gustu jasne, drewniane meble, które nie obciążają wnętrza. Gotowe zestawy szafek kuchennych lub pojedyncze moduły w stonowanych barwach świetnie zaprezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim, skandynawskim czy angielskim. Idealnym uzupełnieniem mebli może być solidny, ciemny blat z kamienia, który będzie również świetnie korespondował z czarnymi uchwytami, nadając całości wyrazistego charakteru.

Nowoczesna kuchnia na miarę loftu

Białe meble nie zawsze muszą przywodzić na myśl sielankę rodem z prowincji. Wystarczy zdecydować się na połyskliwe fronty, aby wprowadzić do pomieszczenia powiew nowoczesności. Połyskliwe szafki można zestawić z równie lśniącym blatem lub wybrać jednolitą płytę wykonaną z drewna. Dobór wszystkich elementów powinien być zawsze przemyślany, z dbałością o szczegóły i wysoką gatunkowość wykorzystanych materiałów.

Jeśli chcemy jednak osiągnąć bardziej minimalistyczny efekt i upodobnić wnętrze do loftu, sięgnijmy po jednolite, ciemne zestawy mebli. Elegancka czerń czy chłodna szarość wcale nie muszą przytłaczać przestrzeni. Zestawione z jasnymi płytkami na ścianach lub na podłodze, będą prezentować się niezwykle gustownie. Ciekawy rezultat można również uzyskać, stosując wzorzyste tapety.

Aranżacje kuchenne z indywidualnym charakterem

Od kilku sezonów pośród trendów wnętrzarskich króluje czarna farba tablicowa. Pomalowanie fragmentu ściany w ten sposób przyda pomieszczeniu współczesnego, indywidualnego wyrazu, ale też przytulności. Przestrzeń nad kuchennym blatem lub tuż obok stołu przeobrazi się w powierzchnię, na której domownicy będą mogli zostawiać sobie nawzajem miłe, życzliwe wiadomości. Co więcej, głęboka czerń świetnie skomponuje się z meblami i dodatkami w dowolnym stylu, szczególnie podkreślając jasne elementy wyposażenia. Unikalny charakter kuchni uda się osiągnąć również poprzez użycie spersonalizowanej  fototapety uwzględniającej np. dowolną grafikę, a nawet rodzinne zdjęcie.

Źródła światła w kuchennej przestrzeni

W aranżacji kuchni znaczącą rolę odgrywa oświetlenie, które nie tylko stanowi źródło niezbędnego światła, ale może całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań, powinni sięgnąć po lampy sufitowe o otwartych kloszach, niewielkie kinkiety nad szafkami lub proste, jednokolorowe żyrandole. Z kolei we wnętrzach inspirowanych przemysłowymi lokalami wyjątkowego klimatu dodadzą np. solidne lampy z dużymi żarówkami i odkrytymi kablami. Nowatorskie rozwiązanie stanowi także podszafkowe oświetlenie LED, które można dowolnie dostosować pod względem kolorystyki.

Sprzęt AGD do kuchni w każdym stylu

Pomieszczenia kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Skrupulatnie planując wyposażenie kuchni, nie należy więc zapominać o niezbędnych sprzętach AGD. Przydatne urządzenia również można dobierać w taki sposób, aby pasowały do mebli i składały się na interesujący efekt. Warto zastanowić się nad stylowym okapem, piekarnikiem czy mikrofalówką. Na rynku dostępne są różnorodne modele przyrządów ? od jednolitych, minimalistycznych form, przez tradycyjne rozwiązania, aż po propozycje w stylu retro, nawiązujące do dawnego stylu gospodarstw domowych. W każdym z przypadków, oprócz wyglądu, warto wziąć również pod uwagę specyfikację techniczną.

Aranżację kuchni warto dobrze przemyśleć, aby była spójna z wyposażeniem i wszystkimi dodatkami. Przygotowanie komfortowego pomieszczenia sprawi, że domownicy będą chętnie przebywać w jego wnętrzu, a spotkania przy stole z najbliższymi niepostrzeżenie się wydłużą.