kuchnieportal

Panele ścienne do kuchni – czy to dobry pomysł?

Panele ścienne do kuchni – czy to dobry pomysł?

Rozważasz, czy panele ścienne to dobry pomysł do Twojej kuchni? Nie wiesz, jaki materiał wybrać i czy panele zastąpią płytki nad kuchennym blatem? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z zastosowaniem paneli ściennych w kuchni.

Jakie panele ścienne do kuchni wybrać?

Zacznijmy może od tego, jakie panele ścienne warto wybrać do kuchni. Przede wszystkim postaw na materiał, który będzie się w stanie skutecznie oprzeć panującym w kuchni warunkom. Musi być to więc tworzywo odporne na zabrudzenia i łatwe w pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest także estetyczny wygląd. Dominującym trendem w budownictwie są teraz kuchnie otwarte na salon. Ściany w kuchni są w takim przypadku integralnym elementem całej aranżacji.

Jakie panele ścienne do kuchni warto wziąć pod uwagę?

  • Panele winylowe – kojarzą Ci się pewnie jako materiał podłogowy. Jednak panele winylowe, szczególnie klejone, bez większych problemów położysz także na ścianie. Jest to materiał lekki i całkowicie odporny na wilgoć, a jego codzienna pielęgnacja nie sprawi Ci żadnych problemów.
  • Panele ścienne z PCV  bazują na tym samym tworzywie sztucznym co podłogowe panele winylowe. Jest to jednak materiał od początku do końca zaprojektowany z myślą o montażu na ścianach. Taka sztukateria ozdobi salon, sypialnię, a ze względu na odporność na wodę także kuchnię i łazienkę. W przypadku kuchni postaw raczej na gładkie panele z PCV, które w razie zabrudzenia będzie łatwiej wyczyścić.
  • Panele ścienne z płyty MDF – dzięki nowoczesnym technologiom produkcji na powierzchnię paneli z MDF można nanieść dowolny obraz. W sprzedaży znajdziesz więc panele imitujące różne rodzaje naturalnych materiałów oraz panele z przeróżnymi motywami graficznymi.
  • Panele szklane i panele z plexi – dekoracyjne szkło hartowane lub akrylowe to także opcja na unikalną dekorację kuchni. Panele szklane są jednak stosunkowo ciężkie, z kolei plexi jest narażona na zarysowania.

 

Panele ścienne nad kuchennym blatem – czy warto?

Centralnym elementem większości kuchennych aranżacji jest ściana nad blatem roboczym. Ta przestrzeń w naturalny sposób przyciąga wzrok i często to właśni dekoracja ściany nad blatem nadaje ton całej kuchennej aranżacji. Tradycyjnie ściana nad blatem pokrywana jest płytkami, jednak panele ścienne to alternatywa, na którą decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego? Przede wszystkim panele ścienne są zwykłe dużo łatwiejsze w montażu. Położenie płytek wiąże się z koniecznością zatrudnienia fachowca. Z kolei panele ścienne w wielu przypadkach położysz samodzielnie. Kolejny plus to brak obecnych w przypadku płytek fug. Często to właśnie fugi są newralgicznym elementem, który z czasem ulega zabrudzeniom i wymaga sporo uwagi w trakcie pielęgnacji. Panele ścienne są pozbawione fug, przez co są znacznie prostsze w pielęgnacji.

Lamele w kuchni – jak je wykorzystać?

Specyficznym rodzajem paneli ściennych są panele lamelowe. Co to takiego? Tradycyjnie lamele to drewniane listewki montowane równolegle pionowo lub poziomo. Powstaje w ten sposób oryginalna i przyciągająca wzrok dekoracja ścian lub sufitu. Aktualnie lamele z drewna są coraz częściej zastępowane przez gotowe lamele ścienne na płycie. Zdecydowanie ułatwia to montaż takiej ściennej dekoracji.

 

 

Czy lamele ścienne nadają się do kuchni? Trójwymiarowa struktura i sporo zakamarków sprawia, że nie jest to idealne rozwiązanie bezpośrednio nad kuchenny blat. Lamele w tym miejscu byłyby narażone na nadmierne zabrudzenia. Pamiętaj jednak, że ściana nad blatem to nie jedyne miejsce w kuchni, które wymaga odpowiedniej oprawy. Lamele drewniane, takie jak na przykład te dostępne na: https://komfort.pl/k/lamele-scienne?rodzaj_lamele=lamele-drewniane to doskonały sposób na uatrakcyjnienie strefy jadalnianej w kuchni, czy też stworzenie lekkiej ścianki działowej między kuchnią i salonem.

Czy ścienne panele tapicerowane nadają się do kuchni?

Na koniec została nam jeszcze jedna bardzo popularna grupa paneli ściennych ? panele tapicerowane. Taki dodatek wizualnie ociepla aranżacje pomieszczenia i buduje w nim przyjazny klimat. Mimo że panele ścienne tapicerowane pokryte są plamoodpornym i trwałym materiałem, na pewno nie zalecamy ich montażu bezpośrednio przy kuchennym blacie. W tym miejscu dość szybko powstaną na nich trudne do usunięcia zabrudzenia. Podobnie jak lamele wykorzystasz je jednak w części jadalnianej z dala od kuchenki i zlewu.

Zdjęcia. Komfort.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95