kuchnieportal

Ekspres do kawy: automatyczny, kolbowy, przelewowy czy kapsułkowy?

Ekspres do kawy: automatyczny, kolbowy, przelewowy czy kapsułkowy?

Ekspres do kawy wydaje się kolejnym kuchennym gadżetem. Ale to przecież wokół tego sprzętu kręci się rodzinne i towarzyskie życie. To w ekspresie zaparzasz pierwszą poranną kawę, którą wypijasz z innymi domownikami do śniadania. Aromatyczny napój serwujesz też swoim gościom. Jeśli właśnie szykujesz się do zakupu swojego pierwszego ekspresu albo planujesz wymienić swój obecny sprzęt, przeczytaj, co powinieneś wiedzieć zanim dokonasz wyboru.

Kupując ekspres masz do wyboru 4 podstawowe typy

Wybór ekspresu do kawy nie dotyczy konkretnej marki, ale raczej rodzaju sprzętu, który przygotuje dla Ciebie idealną filiżankę kawy. Do wyboru masz:

  • automatyczne ekspresy ciśnieniowe,
  • kolbowe ekspresy ciśnieniowe,
  • ekspresy przelewowe,
  • ekspresy kapsułkowe.

Ekspres do kawy

Każdy z tych ekspresów charakteryzuje się innymi funkcjonalnościami i różnymi sposobami parzenia kawy. W ekspresie przelewowym, który przepuszcza gorącą wodę przez zmielone ziarna umieszczone w specjalnym filtrze, przyrządzisz dużą czarną kawę o różnej mocy i intensywności. Jednorazowo zaparzysz cały dzbanek kawy, a dzięki podgrzewanej płytce umieszczonej pod zbiornikiem, napój będzie cały czas ciepły.

W ekspresie ciśnieniowym, czy to kolbowym, czy automatycznym zaparzysz prawdziwe włoskie espresso i przygotujesz również kawy mleczne. Podobnie i w ekspresie na kapsułki, z tą różnicą, że taki sprzęt przyrządzi Ci filiżankę kawy w krótkim czasie bez żadnego bałaganu wokół ekspresu.

Wielkość ekspresu do kawy

Rozważając zakup ekspresu, weź pod uwagę liczbę domowników pijących codziennie kawę oraz . Jeśli o poranku musisz przygotować 2 lub więcej filiżanek kawy, pomyśl nad ekspresem przelewowym. Choć przyrządzisz w nim tylko jeden rodzaj kawy, napar będzie cały czas podgrzewany w dzbanku i dostępny dla każdego, kto będzie miał akurat ochotę na kawę. Z drugiej jednak strony „Zalewając kawę wrzątkiem czy korzystając z ekspresu przelewowego nie uzyskamy pełni smaku. Raczej jego namiastkę” zwraca uwagę The-Bigwig na Blogu casualism.pl.

W przypadku 2 osób zamieszkujących razem doskonale sprawdzi się ciśnieniowy ekspres automatyczny oraz ekspres do kawy na kapsułki ze zbiornikiem na wodę o pojemności jednego litra. Takie urządzenie w zupełności zaspokoi potrzeby małej rodziny i pozwoli Ci w krótkim czasie zaparzyć aromatyczny i pobudzający napój. The Bigwig zwraca jednak uwagę na fakt, który powoduje, że osobiście własnego ekspresu na kapsułki używa wyłącznie ze znajomymi. Jest skazany na jedną markę kawy i ewentualne zamienniki. Gdy ma czas preferuje ciekawą kawę własnego wyboru w normalnym ekspresie ciśnieniowym. 

Łatwość użycia ekspresu

Większość ekspresów do kawy jest teraz tak zautomatyzowana, że ich użycie nie stanowi dla nikogo problemu. W ekspresie do kawy z kapsułkami wystarczy tylko umieścić pojemniczek z wybraną kawą i wcisnąć przycisk, żeby już po chwili cieszyć się wybornym napojem.

W niektórych modelach ekspresów automatycznych możesz zaprogramować swoje ulubione rodzaje kaw i ustawić zaparzanie na konkretną godzinę. Wystarczy tylko, że w pojemniku będą znajdowały się ziarna, a ekspres samodzielnie przygotuje Ci filiżankę pysznej kawy.

Kupując nowy kawowy sprzęt, sprawdź, jak należy go czyścić. Zdarza się i tak, że w ekspresie bardzo szybko przygotujesz kawę, jednak później musisz go długo oczyszczać. Jeśli chcesz wygodnie zaparzać swój ulubiony napój, rozważ sprzęt z wbudowanym filtrem wody (ewentualnie filtruj wodę stosowaną do uzupełnienia w ekspresie), automatycznym odkamienianiem i czyszczeniem.

Polecamy:

Temperatura parzenia i rodzaje kawy

Idealna temperatura wody do zaparzania kawy wynosi ok 90°C. Jeśli więc zależy Ci na dobrej filiżance kawy, sprawdź, czy kupowany przez Ciebie ekspres podgrzewa wodę właśnie do takiej temperatury. Zbyt niska spowoduje, że napar się nie zaparzy, a zbyt wysoka popsuje smak idealnego espresso. Zmiana temperatury nawet o jeden stopień może diametralnie zmienić smak kawy dlatego warto eksperymentować z różnymi trybami dostępnymi w ekspresie i szukać odpowiedniej temperatury w zależności od rodzaju parzonej kawy.

Wybierając ekspres, weź pod uwagę to, jaką kawę najczęściej pijasz Ty i Twoja rodzina. Jeśli lubicie espresso i kawy mleczne, doskonale sprawdzi się u Was automatyczny ekspres ciśnieniowy z automatyczną funkcją spieniania mleka. Jeśli w większości przygotowujesz czarną kawę, możesz zdecydować się na ekspres kolbowy. Przyrządzenie w nim kawy wymaga więcej czasu i umiejętności niż w ekspresie automatycznym, ale sprzęt jest tańszy w zakupie. Pewną alternatywą są ekspresy kapsułkowe np.: http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/ekspresy-nespresso-na-kapsuki.

Specjalne funkcje ekspresu

Do podstawowych funkcji ekspresu należy przyrządzenie filiżanki kawy. Jeśli tuż po obudzeniu chcesz napić się aromatycznej kawy, możesz kupić ekspres, w którym zaprogramujesz godzinę parzenia. Możesz również wybrać model urządzenia łączący się z telefonem i przyrządzający kawę na Twoje polecenie. Ekspres może również samodzielnie wyłączać się po określonym czasie, co przydaje się zabieganym osobom. Dzięki tej funkcji nie musisz pamiętać o każdorazowym wyłączaniu ekspresu, bo urządzenie zrobi to za Ciebie.

 

Koszt ekspresu i eksploatacja

Zakup ekspresu to jednorazowy wydatek. Musisz jednak uwzględnić jego późniejszą eksploatację. Do ekspresu na kapsułki będziesz potrzebował dedykowanych kapsułek z kawą, a do automatycznego ekspresu ciśnieniowego kawy w ziarnach. Do najtańszych sprzętów zarówno przy zakupie, jak i w późniejszym użyciu należą ekspresy przelewowe. Najdroższe w eksploatacji wydają się ekspresy kapsułkowe, biorąc pod uwagę jednostkowy koszt filiżanki kawy, jednak łatwość przygotowania kawy rekompensuje ten wydatek.

Ekspres do kawy to sprzęt na lata. Powinien być więc dla Ciebie jak najwygodniejszy w użyciu, przyjemny dla oka i pasujący do wystroju Twojego wnętrza.

Jaki ekspres do kawy kupić: Ekspres do kawy do domu – nowiny24.pl >>

Źródła:

http://homekitchenary.com/7-things-you-should-know-before-buying-coffee-maker/

  • http://floenbg.com/7-things-know-buying-coffee-maker/
3 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Anita Godlewska
26 lutego 2020, 10:38
0/0

Bardzo ważną kwestią jest też systematyczne czyszczenie ekspresu. W większości ekspresów automatycznych programy czyszczące są automatyczne, ale sami musimy je uruchomić, przygotować odpowiednie stężenie preparatu do czyszczenia modułu spieniacza, itp. Dlatego przed zakupem sprawdźcie dokładnie jak dbać o dany sprzęt.

Jagger
19 kwietnia 2019, 16:40
2/1

Tylko automat Jura
Kto ma ten wie 🙂

Adam ww
3 października 2018, 12:54
4/1

Miałem kapsułkowy 2 miesiące i podziękowałem. Do codziennego użytku się nie nadaje

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95