kuchnieportal
5 5 54

Meble kuchenne z drewna – jaki gatunek drewna wybrać?

Meble kuchenne z drewna – jaki gatunek drewna wybrać?

Kuchnia wyposażona w meble kuchenne z drewna nabiera wyjątkowego charakteru. Staje się ciepłym, przytulnym miejscem, w którym domownicy chętnie przyjmują gości, spędzają rodzinne chwile oraz z przyjemnością przygotowują posiłki. Prawdziwi miłośnicy i znawcy drewna twierdzą, że meble z tego materiału nie można porównać do żadnych innych pod względem trwałości i estetyki. Jaki  gatunek drewna wybrać ? – przedstawiamy cechy kliku najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanych w produkcji mebli kuchennych.

Meble kuchenne z drewna – zalety

Meble kuchenne z drewna są ponadczasowe, pasują do każdego wnętrza ? zarówno do tego klasycznego jak i zaaranżowanego według najnowszych trendów. Drewniane meble kuchenne są bardzo trwale i wytrzymałe. Dlatego są idealne dla rodzin z małymi dziećmi. Jak wiadomo, maluchy lubią psocić i na przykład, jak wynika z relacji młodych rodziców, oddzielać okleinę od frontów szafek. W przypadku litego drewna jest to niemożliwe.
Ponadto drewnianym meblom kuchennym można łatwo nadać inny wygląd ? poddając je fachowej renowacji, czy po prostu malując je. Dzięki temu z tak wyposażonej kuchni może korzystać kilka pokoleń, które wciąż będą zachwycać się pięknem tego pomieszczenia.
Choć meble kuchenne z drewna są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu oraz dużo droższe od tych wykonanych z innych materiałów, cieszą się coraz większą popularnością. Przyczyną tego jest fakt, że sprawiają, iż wnętrze staje się ciepłe, przytulne, eleganckie i ponadczasowe.  Jeśli więc planujesz remont kuchni, nie zastanawiaj się! Zainwestuj w drewniane umeblowanie, a będziesz cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością przez długie lata.

 

Meble kuchenne dębowe bielone

 

 

Meble kuchenne dębowe

Meble kuchenne z drewna dębowego to jedna z popularniejszych i jednocześnie droższych propozycji umeblowania. Popularność tego materiału sprawia, że można wybierać spośród bardzo wielu wzorów i modeli tego typu umeblowania. Jest to więc propozycja dla wybrednych, ponieważ nawet oni znajdą coś dla siebie w katalogu z dębowymi meblami kuchennymi.
Dębowa twarda konstrukcja sprawia, że fronty szafek są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia, a także zabrudzenia. Ponadto meble kuchenne wykonane z dębu są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, wystarczy raz na dwa miesiące je naolejować, a będą służyć w nienaruszonym stanie przez długie lata.
Warto również zaznaczyć, ze drewno dębowe ma piękny naturalny kolor, który doskonale pasuje do nowoczesnych oraz tradycyjnych aranżacji kuchennych.

Meble kuchenne dębowe

Bukowe meble kuchenne

Buk to drzewo określane mianem ?króla lasów liściastych?. Już w starożytności wykorzystywano ?niesamowite? właściwości tego drzewa ? a mianowicie jego twardość i wytrzymałość połączone z olbrzymią plastycznością. Dzięki temu bukowe meble kuchenne często są ozdabiane dekoracjami w postaci zakrzywionych elementów. Podczas obróbki drewno bukowe można dowolnie formować, nie naruszając przy tym konstrukcji tego naturalnego materiału.
W związku z tym, że bukowe deski są zbite i bardzo twarde, podobnie jak dębowe, nie ulegają odkształceniom. W szafkach i na półkach wykonanych z drewna tego rodzaju można przechowywać bardzo duże ciężary, a materiał nie zmienia swojego kształtu..
Meble kuchenne z drewna bukowego dostępne są w wielu kolorach. Bardzo często ich barwa jest jasna o blado-żółtym odcieniu. Jeżeli drewno jest parowane, wówczas meble są koloru brązowo-czerwonego z widocznymi prążkami i plamkami. Natomiast w przypadku jeszcze innego typu obróbki powstaje tzw. buk rdzeniowy, czyli drewno o silnie zarysowanych słojach i oryginalnej barwie.
Poza tym bukowe meble kuchenne nie posiadają intensywnego zapachu, a ich powierzchnia jest bardzo gładka. Największym plusem mebli bukowych, poza wytrzymałością i łatwą konserwacją, jest stosunkowo niska cena (w porównaniu na przykład z meblami dębowymi).

Meble kuchenne z olchy

Drewno olchy cechuje rzadkie występowanie sęków oraz delikatne, łagodne zabarwienie. Jednak meble kuchenne wykonane z drzewa tego gatunku nie są tak trwałe i praktyczne, jak umeblowanie dębowe czy bukowe. Olcha jest drzewem o miękkiej strukturze i stosunkowo małej gęstości, dlatego jest łatwa w obróbce, ale również bardziej podatna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne niż opisane wyżej materiały.
Ten rodzaj drewna nie jest odporny na wilgoć. Dlatego osoby, które decydują się na meble kuchenne z olchy, muszą co najmniej raz w tygodniu konserwować je i dbać o to, aby drewno miało jak najmniejszy kontakt z parą oraz z wodą. Ponadto olszyna z czasem zmienia barwę i staję się coraz jaśniejsza.
Jeżeli więc wybierasz meble kuchenne, pomyśl nad innym typem drewna. Olcha spełnia swoją rolę w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon, w kuchni i łazience natomiast szybko deformuje się i odbarwia.

Meble kuchenne olchowe

Jesion w kuchennym zakątku

Odnotowano ponad 65 gatunków jesionu. Jest to drzewo, którego historia sięga 10 mln. lat, a legenda mówi o długowieczności (?życiu? około 300 lat) oraz o niezwykłych uzdrowicielskich mocach drzemiących w jesionowym pniu.
Meble kuchenne wykonane z jesionu są trwałe o niejednolitym wybarwieniu, ponieważ ten rodzaj drzewa cechują pręgi i mocno zarysowane słoje. Jesionowe meble występują w niemalże nieograniczonej palecie barw ? począwszy od naturalnych (pręgowane fronty szafek w jasno-brązowym odcieniu lub o czerwono-białych refleksach) aż po sztucznie barwione intensywne kolory (czarny, biały, zielony itp.). Dlatego meble kuchenne wykonane z jesionu łatwo dopasować do każdego wnętrza, a ich impregnacja nie zajmuje więcej czasu niż w przypadku umeblowania dębowego czy bukowego.

Przedstawiamy ciekawe aranżacje drewnianych mebli kuchennych wykonanych z różnych gatunków drewna:

 

 

5 komentarzy
Dominik
12 listopada 2017, 11:38
3/0

Meble sosnowe są miękkie i szybko żółkną dlatego jeśli już ktoś się uprze to warto je pobielić bejcą. W żadnym wypadku nie nadają się do kuchni, gdzie najważniejsza jest odporność. Sosna nawet do rzeźbienia się nie nadaje. Palenie nią to też raczej kiepski pomysł. Meble wykonane z drewna bukowego nie dość, że imho nie są jakoś szczególnie atrakcyjne wizualnie i dlatego przeważnie się je bejcuje to dodatkowo bardzo mocno pracują i wyginają się. Nie widziałem jeszcze mebli bukowych, które po jakimś czasie mają gładką powierzchnię. Piękne meble kuchenne powstają z dębu, jesionu, grabu i ewentualnie z olchy.

Adam
18 stycznia 2016, 13:26
2/5

Moim zdaniem najlepsze są sosnowe i bukowe. Nie tracą nic na jakości, a są po prostu tańsze od innych drewnianych. Najczęściej patrze sobie na sklepy jak urokdrewna.pl bo tam tylko drewniane meble sprzedają.

Michalina
31 sierpnia 2015, 12:06
5/3

meble kuchenne z litego drewna wykonuje firma ZiW-Inwest z Iławy.

mariusz
7 czerwca 2015, 16:21
1/4

Oby tylko takie meble były z autentycznego drewna. Często bowiem jest tak, że faktura imituje drewno a w rzeczywistości jest to tworzywo sztuczne lub materiały drewnopodobne.

Maroko
17 listopada 2014, 21:09
7/2

Jak ktoś ma kasę, to sobie może pozwolić…

Dołącz do dyskusji