kuchnieportal

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć?

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć?

Fot. Nolte Küchen

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem każdego domu/mieszkania, nic więc dziwnego, że z wybitną dbałością o szczegóły zależy nam na jej optymalnym zaplanowaniu i zaaranżowaniu. Kuchnie na wymiar w dzisiejszym czasach są bardzo popularne. Nad gotowymi mają tę przewagę, że dostosowane są do wymiarów pomieszczenia i naszych indywidualnych potrzeb. Co należy wiedzieć zanim udamy się do salonu celem zakupu kuchni na wymiar? 

Kuchnie na wymiar. Zwymiarowanie pomieszczenia

Pierwszym krokiem aby zaaranżować kuchnie na wymiar jest zwymiarowanie pomieszczenia, a więc dokładne wymierzenie otworów okiennych, przyłączy wodociągowych oraz elektrycznych. Na podstawie tych danych projektant w studiu mebli kuchennych będzie wstanie zaplanować zabudowę kuchenną. Idealna sytuacja to taka, gdy tworzymy projekt naszej kuchni już na etapie budowy domu i podłączania instalacji. Dzięki temu nie musimy dostosowywać naszego projektu kuchni do istniejących przyłączy elektrycznych lub wodociągowych i mamy praktycznie nieograniczoną swobodę w planowaniu zabudowy kuchni na wymiar.

Kompleksowy projekt kuchni na wymiar musi uwzględniać mądre rozmieszczenie sprzętów codziennego użytku, pamiętając, iż pomieszczenie kuchenne powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Tu warto powołać się na tzw. zasadę trójkąta – którego wierzchołki to zlew, kuchenka i lodówka. Odległości między tymi wierzchołkami powinny być nie mniejsze niż 120 cm, i nie większe niż 210 cm. Dzięki temu wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i artykułu będziemy mieć w bliskiej odległości.

 

2. Sprzęt AGD w kuchni

Wybór i zakup sprzętów AGD powinien nastąpić dopiero wówczas, gdy dysponujemy już gotowym projektem kuchni na wymiar ? wcześniejszy zakup np.: wolnostojącej lodówki wyklucza jej zabudowę.

Wybierając kuchnie na wymiar decyzja czy wybieramy sprzęt wolonostojacy czy pod zabudowę zależy od naszych indywidulanych preferencji, jednak coraz częściej spotykamy się z całkowitym zabudowywaniem wszystkich sprzętów AGD w kuchni. Dzięki temu kuchnia zyskuje jednolity, elegancki wygląd.

Na rynku dostępna jest gama sprzętów AGD specjalnie pod zabudowę. Możemy też taki sprzęt zamówić w studiach mebli kuchennych, które projektując zabudowę kuchni uwzględnią wymiary konkretnych, wybranych przez nas medeli piekarnika czy mikrofalówki i zamontują sprzęt razem z meblami kuchennymi. Studia mebli kuchennych oferują często także konkurencyjne ceny AGD.

 

3. Wybór odpowiednich materiałów

Najbardziej szlachetne do naszej kuchni na wymiar na pewno będą fronty meblowe z drewna różnego gatunku i barwionego na różne kolory. Takie drewniane fronty mogą być poddawane również różnym ciekawym obróbkom, jak np. frezowanie czyli wykonanie dekoracyjnych żłobień na drewnie. Zaletą drewnianych mebli w naszej kuchni na wymiar będzie to, iż drewno sprawdza się w praktycznie każdym stylu i aranżacji (np.: styl nowoczesny, klasyczny, vintage).

Równie chętnie stosowane we współczesnych kuchniach na wymiar są fronty fornirowane, będące prostszą i tańszą wersją frontów drewnianych. Wykonywane są z płyty wiórowej bądź płyty MDF, która później jest oklejana warstwą naturalnego drewna, czyli fornirem. Fornir ma grubość od ok. 0,5 mm do 0,8 mm. Analogicznie do frontów drewnianych, warstwa wierzchnia zabezpieczana jest lakierem. Istnieje możliwość wykończenia powierzchni na matowo bądź błyszcząco (połysk).

Warte uwagi są również fronty z płyty MDF, które są oklejane folią PCV albo lakierowane. Tego rodzaju płyta powstaje ze zmielonego na pył drewna mieszanego z dodatkiem związków organicznych i sprasowanego w wysokiej temperaturze. Meble kuchenne wykonane z tego materiału dostępne są w jednolitych barwach oraz z odwzorowaniem rysunku drewna.

Inne materiały z jakich możemy zastosować w naszej kuchni to szkło mające szczególnie zastosowanie w kuchniach nowoczesnych oraz płyta laminowana (wiórowa lub MDF).

Kuchnia na wymiar Nolte
Fot. Nolte Küchen

4. Blaty w kuchni na wymiar – z jakiego materiału?

 • Blat z płyt laminowanych – jeśli blat w kuchni ma być odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zabrudzenie substancjami używanymi w kuchni, a oprócz tego niezbyt kosztowny, możemy zainwestować w płyty laminowane lub MDF.
 • Blat z drewna – jeśli nasza kuchnia ma być piękna i unikalna. Drewno pasuje do każdej stylizacji – od aranżacji rustykalnych (tu: buk, dąb), po nowoczesne wykonane z trwałego drewna klejonego.
 • Blat kamienny – jeśli chcemy na nim kroić bez żadnych obaw oraz eksploatować go termicznie (stawiać na nim gorące garnki). Nawet po latach nie straci na swojej estetyce, do tego stopnia jest to trwały materiał (jednocześnie jeden z najdroższych).
 • Blat z konglomeratu – czyli z mieszanek minerałów, które trudno porysować. Takie blaty są mniej trwałe od tych z kamienia, choć niekoniecznie tańsze. Za to dużo lżejsze i ciepłe w dotyku.
 • Blat ceramiczny – gdy podoba nam się wyłożenie blatu w kuchni płytkami ceramicznymi, gresem albo terakotą. Będzie odporny na wysoką temperaturę i środki chemiczne.

5. Nowoczesne rozwiązania techniczne w szafkach i szufladach

Aby szafki w naszej kuchni na wymiar były poręczne i komfortowe, możemy zrezygnować z dolnych szafek i zastąpić je wysuwanymi szufladami. Wewnątrz takich szuflad możemy umieścić różne wkłady, podziały; możemy zorganizować przechowywane w nich rzeczy i sprzęty, dzięki czemu nic się nie zgubi, nie przesunie i wszystko będzie pod ręką.

Na rynku dostępne są szuflady kuchenne zaplanowane tak, by zawierały specjalne systemy organizacji, które ułatwiają pracę w kuchni. Dostępne są np. wkłady do szuflad na sztućce i garnki w szerokiej palecie do wyboru.

W szafkach narożnych możemy zastosować kosze obrotowe. Możemy zastosować też wyciągane szafki typu cargo, które będą pełniły role małych, podręcznych i bardzo wygodnych, sprawdzających się na co dzień spiżarni i schowków na różne produkty.

6. Indywidualne cechy kuchni na wymiar

Projektując naszą kuchnię na wymiar powinniśmy skupiać się przede wszystkim na jej indywidualnym charakterze. Kuchnia na wymiar musi być dopasowana do wymogów i potrzeb konkretnego użytkownika. Wysokość np.: blatu roboczego w kuchni powinna być dostosowana do wzrostu osób przygotowujących posiłki, a ilość niezbędnych szafek projektujemy wg tego, jak liczna jest rodzina, z jaką częstotliwością gotujemy, i czy potrzebne jest nam dużo miejsca na produkty spożywcze. Dużo zależy też od tego, czy kuchnia ma charakter otwarty, czy półotwarty. Styl kuchni otwartej nie powinien kłócić się z wystrojem salonu czy jadalni.

Kuchnia na wymiar
Fot. Nolte Küchen

7. Strefy kuchni na wymiar

O standardzie współczesnego domu/mieszkania świadczy dziś nie salon, a właśnie kuchnia. Kuchnia na wymiar – projektując swoją kuchnię warto świadomie zaplanować w niej podział na odpowiednie strefy:

 • strefa zapasów
 • strefa przechowywania
 • strefa zmywania
 • strefa przygotowywania posiłków
 • strefa gotowania i pieczenia
 • strefa podawania i spożywania posiłków
Strefy powinny być zaplanowane właśnie w tej wymienionej kolejności, co będzie optymalnym rozwiązaniem dla osoby praworęcznej. Dla przykładu, strefa zapasów, to miejsce, gdzie wykładamy zakupy, a następnie umieszczamy je w stosownych punktach kuchni. Dobrze jeśli w strefie zapasów znajdzie się miejsce na wykładanie zakupów, obok zlewozmywak a pod nim kosz na odpadki. Następnie – możemy zająć się przygotowaniem posiłków, przy znajdującym się na przeciwko blacie roboczym nie krótszym niż 80 cm.

8. Wybór profesjonalisty w projektowaniu kuchni na wymiar

Żeby przystąpić do planowania swojej wymarzonej kuchni na wymiar, musimy najpierw skoncentrować się na wyborze odpowiedniego studia, które profesjonalnie zajmuje się projektowaniem i aranżowaniem wnętrz. Ustalmy zatem, gdzie możemy zamówić taki projekt:
 • studio mebli kuchennych
 • architekt/projektant wnętrz
 • projektant mebli w profesjonalnej stolarni
W tego typu miejscach możemy szukać merytorycznego wsparcia planując zakup kuchni na wymiar. Pamiętajmy, iż każdy profesjonalny projekt aranżacji każdego pomieszczenia, a zwłaszcza kuchni, zaczyna się od pomiarów.  Następnie ustalamy standard naszej kuchni, rodzaj, ilość, gatunek, jakość materiałów, które wykorzystamy w przyszłej kuchni oraz wyposażenie szafek i szuflad – to jest praca koncepcyjna projektanta nad całościowym projektem, i według tego etapu pracy (koncepcyjnej) i szacunku potencjalnych materiałów następuje wycena projektu.
20 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Edzia
9 października 2019, 01:09
4/2

W meblach kuchennych dwie rzeczy są wg mnie wazne- jakość ( szczególnie jak ktos dużo czasu w kuchni spedza) i żeby były funkcjonalne. Wszystko powinno być z głową zrobione dlatego waerto postawic na firme co ma doświadczenie w projektowaniu i robieniu kuchni. Mnie robiła firma JANAS MEBLE , w 100% meble funkcjonalne a jakośc bardzo dobra. Wszystkie prowadnice, uchwyty, zawiasy itp działaja wyśmienicie, fronty i ładne i trwałe i łarwe w czyszczeniu ( na takich mi zależało) no i dopasowane wszystko, estetycznie dobrze wykonane. Taka powinna byc kuchnia

Odkrywca nowych galaktyk
28 marca 2019, 15:42
10/2

@Alan – na pewno to Kościuszko zmarł. A jak sam sobie zaplanowałeś to o ile nie jesteś projektantem, a z treści wpisu to nie wynika, to z dużą dozą prawdopodobieństwa coś jest spieprzone 😉

Alan
15 listopada 2018, 10:13
3/12

Kuchnia na wymiar to była najlepsza możliwa decyzja. Zdecydowaliśmy się na firmę Lamix Meble i sami wszystko zaplanowaliśmy. Dostaliśmy bardzo solidne i ładne meble, które na pewno będą służyć nam przez lata.

Ja
17 maja 2018, 10:58
18/0

Janka, własnie napisali w artykule, że najczęściej wybiera się sprzęt do zabudowy 🙂

Jarek
17 maja 2018, 08:23
6/8

Artykuł bardzo lakoniczny nie wnoszący nic w temacie – większość komentarzy to typowa reklama . Sam od 30 lat zajmuję się tematem zawodowo jako wykonawca (zakład 20 osób) – meble , blaty , łazienki. Generalnie jest to temat na książkę nie na króciutki artykuł .

Janka
21 grudnia 2017, 10:58
5/8

W kuchni na wymiar chyba właśnie najczęściej wybiera się sprzęt do zabudowy, jako ten lepiej dopasowany do całości, chociażby zabudowany piekarnik

Janek
4 grudnia 2017, 10:03
2/12

Cześć
właśnie stoimy przed wyborem sprzętu AGD do kuchni, meble już znalazłem. Właściwie to moja żona znalazła firmę z Koszalina atlas-Koszalin pl mieli dośc duży wybór różnych kolekcji w różnych stylach zdecydowaliśmy się na nowoczesną kuchnię OKTAVIA. Fajnie bo meble sa robione na wymiar ale jednak sprzęt wolę dobierać samemu.

Anakonda
28 listopada 2017, 18:21
1/10

Zawsze treba mieć podstawową wiedzę gdy się co kupuje. Ja również długo sę przygotowywałam zanim skontaktowałam się ze sklepem smolis-meble To było na moją korzyść, ale jak się okazało niepotrzebnie uczciwa i profesjonalna obsługa sprawiła, że kuchnia moich marzeń taka się stała

Michał
10 sierpnia 2017, 18:40
8/3

Konglomerat nie jest ciepły w dotyku. Jest mieszanką granitów i żywic koloryzująco-spajających. Ciepłe są blaty z Corianu i corianopodobne, ale czym ciemniejszy tym bardziej widać drobne rysy, które są nieuniknione.

Agnieszka
2 czerwca 2017, 09:20
4/10

Ja u siebie również zdecydowałam się na wykonanie kuchni na wymiar, bo według mnie to najlepsze rozwiązanie. Skorzystałam wówczas z pomocy firmy joppdesign i dzięki temu mogę obecnie cieszyć się sporą przestrzenią, dzięki czemu kuchnia jest bardziej praktyczna. Polecam każdemu, bo korzystanie z gotowych wzorców nie zawsze się sprawdza.

paulina8
30 marca 2017, 13:35
2/6

Kiedy urządzałem dom, najwięcej rzeczy właśnie pod zabudowę kupowałem online na avans.pl, powiem Ci zadowolony byłem bo i towar zgodny, szybka dostawa, w idealnym stanie. Także mogę ich polecić z czystym sumieniem. No i ceny mają bardzo przyzwoite.

Radosław Sobik
16 września 2016, 22:33
8/7

Uwielbiam fotografować salony mebli kuchennych 😀
Moja sesja z tamtego tygodnia – Meble Kolasa z Raciborza.

Agata
9 czerwca 2015, 11:33
9/7

Witam.
Ja swoje meble zamówiłam w salonie meblowym w Jupiter Centrum. Firmę Meble Wach znalazłam poprzez wyszukiwarkę google. Nie znałam firmy, więc zaczęłam szukać opinii na ich temat w Internecie – same pozytywne, dlatego zdecydowałam się na kontakt z nimi. Dodatkowo przekonała mnie bezpłatna wycena. Pan Radosław (sprzedawca), bardzo miły i znający się na prawdę na rzeczy Pan – zaprojektował mi od podczas moja kuchnię. Na prawdę polecam i zachęcam do odwiedzenia strony internetowej firmy. Mam już mebelki ponad 2 lata i na prawdę nic się z nimi nie dzieje, a dodatkowo wyglądają jak z obrazka :-))))

Emilia
25 marca 2015, 23:28
2/7

Mam małą i wąską kuchnię, którą nie sposób było umeblować zwykłymi meblami. Pan z firmy Magia Mebli z Warszawy nie tylko zaprojektował mi takie meble, o jakich marzyłam, ale doradził jaki sprzęt kupić i pomógł w wyborze koloru i dodatków. Montaż odbył się jednego dnia, a po wszystkim firma posprzątała po sobie 🙂

Sandra
5 października 2014, 20:23
2/10

Przypadkiem wkradła mi się literówka – chodziło mi mianowicie o firmę Artii.

Sandra
1 października 2014, 23:20
1/1

Ja również zamawiałam kuchnię na wymiar, ze względu na dość nietypowy kształt pomieszczenia. Zdecydowałam się na firmę Atrii z Warszawy i był to świetny wybór, mam dzięki nim piękne i bardzo funkcjonalne meble. Polecam ich serdecznie.

Adrian
29 maja 2014, 18:18
2/9

W studiach kuchennych przepłacamy za profesjonalne projekty gdyż mogą to zrobić niektórzy producenci.
Polecam meble-top pl
Fachowo doradzą pomogą wybrać odpowiedni materiał, oraz praktyczne rozwiązanie a przede wszystkim zaproponują bardzo dogodną cenę.
Pozdrawiam

tymek
25 marca 2014, 05:17
3/10

ja zamawiałem meble na wymiar do kuchni z konieczności – bardzo mała powierzchnia… zrobiłem to przez stronę iform dosyć duży wybór wzorów i materiałów, wysyłka szybka, z montażem można poradzić sobie bez trudu samemu

Marek
19 lutego 2014, 14:46
11/2

No to już widzę ja za pół roku szafki będą wypoziomowane 😉

krasnala31
17 lutego 2014, 15:28
7/10

ja zamawiałam kuchnię na wymiar online, przez stronę iform duży wybór różnego rodzaju szafek stojących i wiszących, wysyłka szybka, a samo montowanie meble nie było skomplikowane bo dał temu rade mój chłopak bez niczyjej fachowej pomocy 😉

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95