kuchnieportal

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć?

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć?

Fot. Nolte Küchen

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem każdego domu/mieszkania, nic więc dziwnego, że z wybitną dbałością o szczegóły zależy nam na jej optymalnym zaplanowaniu i zaaranżowaniu. Kuchnie na wymiar w dzisiejszym czasach są bardzo popularne. Nad gotowymi mają tę przewagę, że dostosowane są do wymiarów pomieszczenia i naszych indywidualnych potrzeb. Co należy wiedzieć zanim udamy się do salonu celem zakupu kuchni na wymiar? 

Kuchnie na wymiar. Zwymiarowanie pomieszczenia

Pierwszym krokiem aby zaaranżować kuchnie na wymiar jest zwymiarowanie pomieszczenia, a więc dokładne wymierzenie otworów okiennych, przyłączy wodociągowych oraz elektrycznych. Na podstawie tych danych projektant w studiu mebli kuchennych będzie wstanie zaplanować zabudowę kuchenną. Idealna sytuacja to taka, gdy tworzymy projekt naszej kuchni już na etapie budowy domu i podłączania instalacji. Dzięki temu nie musimy dostosowywać naszego projektu kuchni do istniejących przyłączy elektrycznych lub wodociągowych i mamy praktycznie nieograniczoną swobodę w planowaniu zabudowy kuchni na wymiar.

Kompleksowy projekt kuchni na wymiar musi uwzględniać mądre rozmieszczenie sprzętów codziennego użytku, pamiętając, iż pomieszczenie kuchenne powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Tu warto powołać się na tzw. zasadę trójkąta – którego wierzchołki to zlew, kuchenka i lodówka. Odległości między tymi wierzchołkami powinny być nie mniejsze niż 120 cm, i nie większe niż 210 cm. Dzięki temu wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i artykułu będziemy mieć w bliskiej odległości.

 

2. Sprzęt AGD w kuchni

Wybór i zakup sprzętów AGD powinien nastąpić dopiero wówczas, gdy dysponujemy już gotowym projektem kuchni na wymiar ? wcześniejszy zakup np.: wolnostojącej lodówki wyklucza jej zabudowę.

Wybierając kuchnie na wymiar decyzja czy wybieramy sprzęt wolonostojacy czy pod zabudowę zależy od naszych indywidulanych preferencji, jednak coraz częściej spotykamy się z całkowitym zabudowywaniem wszystkich sprzętów AGD w kuchni. Dzięki temu kuchnia zyskuje jednolity, elegancki wygląd.

Na rynku dostępna jest gama sprzętów AGD specjalnie pod zabudowę. Możemy też taki sprzęt zamówić w studiach mebli kuchennych, które projektując zabudowę kuchni uwzględnią wymiary konkretnych, wybranych przez nas medeli piekarnika czy mikrofalówki i zamontują sprzęt razem z meblami kuchennymi. Studia mebli kuchennych oferują często także konkurencyjne ceny AGD.

 

3. Wybór odpowiednich materiałów

Najbardziej szlachetne do naszej kuchni na wymiar na pewno będą fronty meblowe z drewna różnego gatunku i barwionego na różne kolory. Takie drewniane fronty mogą być poddawane również różnym ciekawym obróbkom, jak np. frezowanie czyli wykonanie dekoracyjnych żłobień na drewnie. Zaletą drewnianych mebli w naszej kuchni na wymiar będzie to, iż drewno sprawdza się w praktycznie każdym stylu i aranżacji (np.: styl nowoczesny, klasyczny, vintage).

Równie chętnie stosowane we współczesnych kuchniach na wymiar są fronty fornirowane, będące prostszą i tańszą wersją frontów drewnianych. Wykonywane są z płyty wiórowej bądź płyty MDF, która później jest oklejana warstwą naturalnego drewna, czyli fornirem. Fornir ma grubość od ok. 0,5 mm do 0,8 mm. Analogicznie do frontów drewnianych, warstwa wierzchnia zabezpieczana jest lakierem. Istnieje możliwość wykończenia powierzchni na matowo bądź błyszcząco (połysk).

Warte uwagi są również fronty z płyty MDF, które są oklejane folią PCV albo lakierowane. Tego rodzaju płyta powstaje ze zmielonego na pył drewna mieszanego z dodatkiem związków organicznych i sprasowanego w wysokiej temperaturze. Meble kuchenne wykonane z tego materiału dostępne są w jednolitych barwach oraz z odwzorowaniem rysunku drewna.

Inne materiały z jakich możemy zastosować w naszej kuchni to szkło mające szczególnie zastosowanie w kuchniach nowoczesnych oraz płyta laminowana (wiórowa lub MDF).

Kuchnia na wymiar Nolte
Fot. Nolte Küchen

4. Blaty w kuchni na wymiar – z jakiego materiału?

 • Blat z płyt laminowanych – jeśli blat w kuchni ma być odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zabrudzenie substancjami używanymi w kuchni, a oprócz tego niezbyt kosztowny, możemy zainwestować w płyty laminowane lub MDF.
 • Blat z drewna – jeśli nasza kuchnia ma być piękna i unikalna. Drewno pasuje do każdej stylizacji – od aranżacji rustykalnych (tu: buk, dąb), po nowoczesne wykonane z trwałego drewna klejonego.
 • Blat kamienny – jeśli chcemy na nim kroić bez żadnych obaw oraz eksploatować go termicznie (stawiać na nim gorące garnki). Nawet po latach nie straci na swojej estetyce, do tego stopnia jest to trwały materiał (jednocześnie jeden z najdroższych).
 • Blat z konglomeratu – czyli z mieszanek minerałów, które trudno porysować. Takie blaty są mniej trwałe od tych z kamienia, choć niekoniecznie tańsze. Za to dużo lżejsze i ciepłe w dotyku.
 • Blat ceramiczny – gdy podoba nam się wyłożenie blatu w kuchni płytkami ceramicznymi, gresem albo terakotą. Będzie odporny na wysoką temperaturę i środki chemiczne.

5. Nowoczesne rozwiązania techniczne w szafkach i szufladach

Aby szafki w naszej kuchni na wymiar były poręczne i komfortowe, możemy zrezygnować z dolnych szafek i zastąpić je wysuwanymi szufladami. Wewnątrz takich szuflad możemy umieścić różne wkłady, podziały; możemy zorganizować przechowywane w nich rzeczy i sprzęty, dzięki czemu nic się nie zgubi, nie przesunie i wszystko będzie pod ręką.

Na rynku dostępne są szuflady kuchenne zaplanowane tak, by zawierały specjalne systemy organizacji, które ułatwiają pracę w kuchni. Dostępne są np. wkłady do szuflad na sztućce i garnki w szerokiej palecie do wyboru.

W szafkach narożnych możemy zastosować kosze obrotowe. Możemy zastosować też wyciągane szafki typu cargo, które będą pełniły role małych, podręcznych i bardzo wygodnych, sprawdzających się na co dzień spiżarni i schowków na różne produkty.

6. Indywidualne cechy kuchni na wymiar

Projektując naszą kuchnię na wymiar powinniśmy skupiać się przede wszystkim na jej indywidualnym charakterze. Kuchnia na wymiar musi być dopasowana do wymogów i potrzeb konkretnego użytkownika. Wysokość np.: blatu roboczego w kuchni powinna być dostosowana do wzrostu osób przygotowujących posiłki, a ilość niezbędnych szafek projektujemy wg tego, jak liczna jest rodzina, z jaką częstotliwością gotujemy, i czy potrzebne jest nam dużo miejsca na produkty spożywcze. Dużo zależy też od tego, czy kuchnia ma charakter otwarty, czy półotwarty. Styl kuchni otwartej nie powinien kłócić się z wystrojem salonu czy jadalni.

Kuchnia na wymiar
Fot. Nolte Küchen

7. Strefy kuchni na wymiar

O standardzie współczesnego domu/mieszkania świadczy dziś nie salon, a właśnie kuchnia. Kuchnia na wymiar – projektując swoją kuchnię warto świadomie zaplanować w niej podział na odpowiednie strefy:

 • strefa zapasów
 • strefa przechowywania
 • strefa zmywania
 • strefa przygotowywania posiłków
 • strefa gotowania i pieczenia
 • strefa podawania i spożywania posiłków
Strefy powinny być zaplanowane właśnie w tej wymienionej kolejności, co będzie optymalnym rozwiązaniem dla osoby praworęcznej. Dla przykładu, strefa zapasów, to miejsce, gdzie wykładamy zakupy, a następnie umieszczamy je w stosownych punktach kuchni. Dobrze jeśli w strefie zapasów znajdzie się miejsce na wykładanie zakupów, obok zlewozmywak a pod nim kosz na odpadki. Następnie – możemy zająć się przygotowaniem posiłków, przy znajdującym się na przeciwko blacie roboczym nie krótszym niż 80 cm.

8. Wybór profesjonalisty w projektowaniu kuchni na wymiar

Żeby przystąpić do planowania swojej wymarzonej kuchni na wymiar, musimy najpierw skoncentrować się na wyborze odpowiedniego studia, które profesjonalnie zajmuje się projektowaniem i aranżowaniem wnętrz. Ustalmy zatem, gdzie możemy zamówić taki projekt:
 • studio mebli kuchennych
 • architekt/projektant wnętrz
 • projektant mebli w profesjonalnej stolarni
W tego typu miejscach możemy szukać merytorycznego wsparcia planując zakup kuchni na wymiar. Pamiętajmy, iż każdy profesjonalny projekt aranżacji każdego pomieszczenia, a zwłaszcza kuchni, zaczyna się od pomiarów.  Następnie ustalamy standard naszej kuchni, rodzaj, ilość, gatunek, jakość materiałów, które wykorzystamy w przyszłej kuchni oraz wyposażenie szafek i szuflad – to jest praca koncepcyjna projektanta nad całościowym projektem, i według tego etapu pracy (koncepcyjnej) i szacunku potencjalnych materiałów następuje wycena projektu.
20 komentarzy
Edzia
9 października 2019, 01:09
4/2

W meblach kuchennych dwie rzeczy są wg mnie wazne- jakość ( szczególnie jak ktos dużo czasu w kuchni spedza) i żeby były funkcjonalne. Wszystko powinno być z głową zrobione dlatego waerto postawic na firme co ma doświadczenie w projektowaniu i robieniu kuchni. Mnie robiła firma JANAS MEBLE , w 100% meble funkcjonalne a jakośc bardzo dobra. Wszystkie prowadnice, uchwyty, zawiasy itp działaja wyśmienicie, fronty i ładne i trwałe i łarwe w czyszczeniu ( na takich mi zależało) no i dopasowane wszystko, estetycznie dobrze wykonane. Taka powinna byc kuchnia

Odkrywca nowych galaktyk
28 marca 2019, 15:42
9/2

@Alan – na pewno to Kościuszko zmarł. A jak sam sobie zaplanowałeś to o ile nie jesteś projektantem, a z treści wpisu to nie wynika, to z dużą dozą prawdopodobieństwa coś jest spieprzone 😉

Alan
15 listopada 2018, 10:13
3/12

Kuchnia na wymiar to była najlepsza możliwa decyzja. Zdecydowaliśmy się na firmę Lamix Meble i sami wszystko zaplanowaliśmy. Dostaliśmy bardzo solidne i ładne meble, które na pewno będą służyć nam przez lata.

Ja
17 maja 2018, 10:58
18/0

Janka, własnie napisali w artykule, że najczęściej wybiera się sprzęt do zabudowy 🙂

Jarek
17 maja 2018, 08:23
6/8

Artykuł bardzo lakoniczny nie wnoszący nic w temacie – większość komentarzy to typowa reklama . Sam od 30 lat zajmuję się tematem zawodowo jako wykonawca (zakład 20 osób) – meble , blaty , łazienki. Generalnie jest to temat na książkę nie na króciutki artykuł .

Janka
21 grudnia 2017, 10:58
5/8

W kuchni na wymiar chyba właśnie najczęściej wybiera się sprzęt do zabudowy, jako ten lepiej dopasowany do całości, chociażby zabudowany piekarnik

Janek
4 grudnia 2017, 10:03
2/12

Cześć
właśnie stoimy przed wyborem sprzętu AGD do kuchni, meble już znalazłem. Właściwie to moja żona znalazła firmę z Koszalina atlas-Koszalin pl mieli dośc duży wybór różnych kolekcji w różnych stylach zdecydowaliśmy się na nowoczesną kuchnię OKTAVIA. Fajnie bo meble sa robione na wymiar ale jednak sprzęt wolę dobierać samemu.

Anakonda
28 listopada 2017, 18:21
1/10

Zawsze treba mieć podstawową wiedzę gdy się co kupuje. Ja również długo sę przygotowywałam zanim skontaktowałam się ze sklepem smolis-meble To było na moją korzyść, ale jak się okazało niepotrzebnie uczciwa i profesjonalna obsługa sprawiła, że kuchnia moich marzeń taka się stała

Michał
10 sierpnia 2017, 18:40
8/3

Konglomerat nie jest ciepły w dotyku. Jest mieszanką granitów i żywic koloryzująco-spajających. Ciepłe są blaty z Corianu i corianopodobne, ale czym ciemniejszy tym bardziej widać drobne rysy, które są nieuniknione.

Agnieszka
2 czerwca 2017, 09:20
4/10

Ja u siebie również zdecydowałam się na wykonanie kuchni na wymiar, bo według mnie to najlepsze rozwiązanie. Skorzystałam wówczas z pomocy firmy joppdesign i dzięki temu mogę obecnie cieszyć się sporą przestrzenią, dzięki czemu kuchnia jest bardziej praktyczna. Polecam każdemu, bo korzystanie z gotowych wzorców nie zawsze się sprawdza.

paulina8
30 marca 2017, 13:35
2/6

Kiedy urządzałem dom, najwięcej rzeczy właśnie pod zabudowę kupowałem online na avans.pl, powiem Ci zadowolony byłem bo i towar zgodny, szybka dostawa, w idealnym stanie. Także mogę ich polecić z czystym sumieniem. No i ceny mają bardzo przyzwoite.

Radosław Sobik
16 września 2016, 22:33
8/7

Uwielbiam fotografować salony mebli kuchennych 😀
Moja sesja z tamtego tygodnia – Meble Kolasa z Raciborza.

Agata
9 czerwca 2015, 11:33
9/7

Witam.
Ja swoje meble zamówiłam w salonie meblowym w Jupiter Centrum. Firmę Meble Wach znalazłam poprzez wyszukiwarkę google. Nie znałam firmy, więc zaczęłam szukać opinii na ich temat w Internecie – same pozytywne, dlatego zdecydowałam się na kontakt z nimi. Dodatkowo przekonała mnie bezpłatna wycena. Pan Radosław (sprzedawca), bardzo miły i znający się na prawdę na rzeczy Pan – zaprojektował mi od podczas moja kuchnię. Na prawdę polecam i zachęcam do odwiedzenia strony internetowej firmy. Mam już mebelki ponad 2 lata i na prawdę nic się z nimi nie dzieje, a dodatkowo wyglądają jak z obrazka :-))))

Emilia
25 marca 2015, 23:28
2/7

Mam małą i wąską kuchnię, którą nie sposób było umeblować zwykłymi meblami. Pan z firmy Magia Mebli z Warszawy nie tylko zaprojektował mi takie meble, o jakich marzyłam, ale doradził jaki sprzęt kupić i pomógł w wyborze koloru i dodatków. Montaż odbył się jednego dnia, a po wszystkim firma posprzątała po sobie 🙂

Sandra
5 października 2014, 20:23
2/10

Przypadkiem wkradła mi się literówka – chodziło mi mianowicie o firmę Artii.

Sandra
1 października 2014, 23:20
1/1

Ja również zamawiałam kuchnię na wymiar, ze względu na dość nietypowy kształt pomieszczenia. Zdecydowałam się na firmę Atrii z Warszawy i był to świetny wybór, mam dzięki nim piękne i bardzo funkcjonalne meble. Polecam ich serdecznie.

Adrian
29 maja 2014, 18:18
2/9

W studiach kuchennych przepłacamy za profesjonalne projekty gdyż mogą to zrobić niektórzy producenci.
Polecam meble-top pl
Fachowo doradzą pomogą wybrać odpowiedni materiał, oraz praktyczne rozwiązanie a przede wszystkim zaproponują bardzo dogodną cenę.
Pozdrawiam

tymek
25 marca 2014, 05:17
3/10

ja zamawiałem meble na wymiar do kuchni z konieczności – bardzo mała powierzchnia… zrobiłem to przez stronę iform dosyć duży wybór wzorów i materiałów, wysyłka szybka, z montażem można poradzić sobie bez trudu samemu

Marek
19 lutego 2014, 14:46
11/2

No to już widzę ja za pół roku szafki będą wypoziomowane 😉

krasnala31
17 lutego 2014, 15:28
7/10

ja zamawiałam kuchnię na wymiar online, przez stronę iform duży wybór różnego rodzaju szafek stojących i wiszących, wysyłka szybka, a samo montowanie meble nie było skomplikowane bo dał temu rade mój chłopak bez niczyjej fachowej pomocy 😉

Dołącz do dyskusji

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings