kuchnieportal

5 trendów wnętrzarskich do kuchni na 2024 – zainspiruj się na nadchodzący rok!

5 trendów wnętrzarskich do kuchni na 2024 – zainspiruj się na nadchodzący rok!

Nowy rok przynosi ze sobą nowe inspiracje i możliwości aranżacyjne, szczególnie w przypadku kuchni – serca domu, gdzie trendy wnętrzarskie muszą iść w parze z wysoką funkcjonalnością, a tym samym komfortem domowników. Jedno jest pewne: w 2024 roku możemy spodziewać się harmonijnego połączenia natury z nowoczesnością. Od naturalnych materiałów po inteligentne rozwiązania, rok 2024 przyniesie innowacje, które zmieniają sposób, w jaki patrzymy na przestrzeń kuchenną, tworząc miejsce zarówno funkcjonalne, jak i inspirujące. Daniela Żebrowska, architektka wnętrz z pracowni Decoroom, podpowiada, na które wiodące trendy kuchenne warto zwrócić szczególną uwagę.

Autorka: Daniela Żebrowska, architekt wnętrz Decoroom

 

Ponadczasowe japandi

Architekci i klienci pokochali z wzajemnością styl japandi łączący japoński minimalizm z elementami skandynawskiego designu. Naturalna kolorystyka, prostota form i organiczne materiały ujęte w minimalistycznych wnętrzach to przepis na ponadczasowe wnętrza, w których czujemy się po prostu dobrze. W ramach tego trendu w kuchniach dominować będą delikatne faktury oraz subtelne wzory, które odwiodą nas od wyrazistych kontrastów ku bardziej stonowanej estetyce. Postawimy na matowe, eleganckie wykończenia zabudowy meblowej oraz fornir w ciepłych odcieniach drewna na frontach. W kuchni w stylu japandi detale mają ogromne znaczenie ? wybieramy je z uwagą, bo mniej znaczy więcej. Tu warto pamiętać o lnianych ściereczkach, drewnianych misach i deskach do krojenia, a także o ręcznie wykonanej ceramice lub innych utensyliach z rzemieślniczych manufaktur, które wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny klimat. Coraz częściej zamiast pokrytych farbą ścian wybierzemy tynk strukturalny lub ciekawe tapety, które urozmaicą aranżację bez efektu przytłoczenia (jeśli dobierzemy je pod okiem specjalisty). Kuchnia w stylu japandi potrzebuje naturalnego światła, dlatego duże okna i przeszklenia to konieczność – pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła dziennego, które najlepiej wydobywa urok wykorzystanych materiałów wykończeniowych np. drewna czy kamiennego blatu.

 

Krągłości zostają na dłużej

Organiczne, obłe kształty to kolejny ukłon w stronę otaczającej nas natury. Krągłe wykończenia i zaoblone krawędzie będą wyrazem dążenia do stworzenia harmonijnych, przyjemnych przestrzeni, w których znajdziemy ukojenie dla zmysłów. W kuchennym wzornictwie architekci za sprawą obłości niwelują surowość ostrych kątów, wprowadzając do tej strefy delikatność i przyjazny, niemal uspokajający charakter. I takie właśnie będą najmodniejsze kuchnie w nadchodzącym roku. Meble kuchenne z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami, zaoblona wyspa kuchenna, krągłe misy i wazony czy subtelne, łukowate akcenty architektoniczne to elementy, którym nie sposób odmówić uroku i uniwersalności. Co więcej, łącząc krągłe formy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, bez wysiłku stworzymy spójne wnętrze, które przez lata będzie cieszyć oko i? ducha. Warto pamiętać o rozplanowaniu oświetlenia, które nie tylko za sprawą swojej formy, ale też i odcienia światła, może podkreślać miękkość i elegancję obłych detali.

 

Surowe wykończenie inaczej

Niekwestionowanym hitem będzie połączenie surowego loftu z naturalnymi elementami, takimi jak drewno czy żywa roślinność. Miraż mocnego kontrastu stylów i przytulności we wnętrzu kuchni daje oryginalny efekt, a jednocześnie pozwala stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń. W 2024 będziemy łączyć betonowe lub ceglane wykończenia z drewnianymi i marmurowymi blatami, a całość ocieplą miękkie, tekstylne dodatki i rośliny. Pojawią się tutaj metalowe akcenty, takie jak industrialne lampy czy okucia, a do tego donice z ziołami umiejscowione na specjalnych, metalowych półkach nad blatem wyspy kuchennej. Funkcjonalność spotyka się tu ze swobodą, tworząc miejsce zarówno do gotowania, jak i relaksu, zachęcające do spędzania czasu w nieformalnej, lecz stylowej atmosferze. Wprowadzenie elementów zaczerpniętych z natury do kuchni o surowym charakterze to zabieg stylistyczny, który już poznaliśmy w ostatnich latach, ale teraz wraca w zupełnie nowej odsłonie i nabiera miękkości.

 

Inteligentna kuchnia

Nowy rok przybliży nam także koncept kuchni smart, gdzie możliwość sterowania światłem, temperaturą czy urządzeniami AGD z poziomu smartfonów lub asystentów głosowych staje się standardem. Integracja sprzętów AGD z internetowymi technologiami pozwala na zdalne zarządzanie kuchennymi zadaniami. Lodówki, piekarniki i kuchenki indukcyjne, które można kontrolować z dowolnego miejsca już zyskują na popularności. Dodatkowo, asystenci głosowi typu Amazon Alexa i Google Assistant, umożliwią sterowanie urządzeniami kuchennymi za pomocą prostych poleceń głosowych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak m.in. oświetlenie LED kontrolowane przez aplikację, nie tylko wspiera funkcjonalność, ale może mieć również wpływ na samą estetykę kuchni. Takie oświetlenie pozwala na zmianę barw i intensywności światła, umożliwiając dopasowanie atmosfery do różnych sytuacji. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym kuchnia stanie się inteligentnym centrum domowego życia dopasowanym do różnorodnych potrzeb i preferencji użytkowników oraz do zmieniającego się? świata.

 

Harmonijne tonacje

Modne kuchnie 2024? To te w subtelnych odcieniach ziemi, pastelach i neutralnych tonacjach. Trendy kolorystyczne skupią się na paletach naturalnych, wprowadzając do kuchni spokój, harmonię i wyrafinowany design. Neutralne beże, delikatne odcienie zieleni czy lawendowe akcenty dodają przestrzeni kuchennej elegancji i budują przyjemną atmosferę. To paleta kolorów, która sprzyja relaksowi i zachęca do spędzania czasu w kuchennym sercu domu. Ciekawym zabiegiem będzie wykorzystanie różnorodności odcieni w ramach jednej gamy kolorystycznej. Zastosowanie subtelnego spektrum kolorów, takich jak szarości, beże czy błękity, pozwoli stworzyć głębię i złożoność bez naruszania spójności wizualnej. Będziemy łączyć delikatne odcienie w różnych elementach kuchni – od ścian, przez fronty szafek, aż po dodatki, ale na zasadzie subtelnych różnic, które dodadzą kuchni głębi i dynamiki. Pozostając w ramach jednej palety kolorystycznej, kuchnie zachwycą nas otwartością na aranżacyjne eksperymenty.

Odkryj więcej inspiracji na modne aranżacje wnętrz – sprawdź realizacje pracowni architektonicznej Decoroom.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95