kuchnieportal

Popularne rodzaje frontów kuchennych – drewno, fornir i akryl

Fronty kuchenne decydują o jakości i estetyce zabudowy kuchennej. Różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem wykończenia powierzchni. Szczególnie cenione są fronty drewniane i fornirowane, które charakteryzują się naturalnym, eleganckim wyglądem i wyjątkową trwałością. Coraz bardziej popularne są również nowoczesne i efektowne fronty z akrylu o niezwykłej głębi połysku.   

Drewniane fronty kuchenne

Drewno uważane jest za najbardziej szlachetny materiał do produkcji mebli. Jego niebywałą zaletą jest fakt, że można go swobodnie dostosować do każdego stylu kuchni ? dobrze prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych czy rustykalnych aranżacjach. Ponadto drewniane fronty są niepowtarzalne – ich ostateczny wygląd zależy od usłojenia konkretnego drzewa, z którego są produkowane. Drewniane fronty są bardzo różnorodne. Charakteryzują się naturalnymi nierównościami w kolorycie i strukturze, które nadają im unikalnego wyglądu. W celu wyrównani ich barwy często stosowana jest bejca, która jednocześnie pozwala na zachowanie widocznego rysunku słojów? ? mówi p. Karolina Lisiak, specjalista ds. sprzedaży z firmy MBS.  Ponadto drewniane fronty mogą być poddane różnym sposobom obróbki. Najpopularniejsze to frezowanie, rzeźbienie i celowe postarzanie za pomocą patyny lub przecierania ręcznego. Dodatkowo do wyboru mamy fronty pełne lub z witryną, płaskie lub giętkie.

Popularne-rodzaje-frontów-kuchennych.jpg

Fot. Witryna giętka Domina, BRW i front drewniany pełny Gamona, BRW. Hurtownia frontów MBS, www.frontybrw.pl

Trwałość i walory użytkowe frontów uwarunkowane są przede wszystkim rodzajem użytego drewna oraz ich wykończeniem. Muszą zostać pokryte wysokiej jakości lakierem, który zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Nie powinny być również poddawane działaniu zbyt dużej wilgoci  (wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 45% do 60%). Należy więc pamiętać o włączaniu pochłaniacza podczas gotowania i przecieraniu mebli, kiedy zgromadzi się na nich para wodna.

Fronty kuchenne z forniru

Fronty fornirowane powstają na bazie płyty MDF lub płyty wiórowej, która oklejana jest cienką warstwą forniru naturalnego lub modyfikowanego. Fornir naturalny to bardzo cienkie (0,1-0,5 mm) płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie ich ze ściętych pni drzew. Tak pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień.  Fornir modyfikowany również powstaje z  drewna, jednak jego ostateczny wzór i zabarwienie jest wynikiem działania maszyn przemysłowych. W ten sposób zapewnione jest powtarzalne usłojenie oraz kolorystyka forniru.

Popularne-rodzaje-frontów-kuchennych-4.jpgPopularne-rodzaje-frontów-kuchennych-5.jpg
Fot. Fronty fornirowane. Hurtownia frontów MBS, www.frontybrw.pl
Fornir zachowuje wygląd i szlachetny charakter drewna litego, dlatego stanowi dla niego doskonałą alternatywę. Do produkcji frontów kuchennych używamy fornirów krajowych uzyskanych m.in. z dębu, sosny, olchy, jak i egzotycznych drzew, takich jak jabłoń indyjska, palisander czy orzech amerykański. ? mówi p. Karolina Lisiak  – Fronty mogą być wykończone w sposób surowy, lakierowane w macie, pół- macie i wysokim połysku, barwione oraz olejowane. Różnorodność ta sprawia, że możemy łatwo dostosować ich wygląd do wymagań Klientów?.

Akrylowe fronty kuchenne

Fronty akrylowe charakteryzują się bardzo wysokim połyskiem, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami kuchni. Wykonywane są z płyty MDF oklejonej matą akrylową o grubości 1mm – 2 mm. Mata imituje efekt szkła i nadaje frontom niezwykłej głębi. Ponadto fronty akrylowe cechują się dużą odpornością na uderzenia i szkodliwe działanie wilgoci, co jest niezwykle ważne w przypadku mebli kuchennych.

Popularne-rodzaje-frontów-kuchennych-6.jpg
Fot. Fronty akrylowe Aquafront. Hurtownia frontów MBS, www.frontybrw.pl

Gotowe fronty akrylowe dostarczane są z folią ochronną która chroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami w czasie transportu. Po jej zdjęciu powierzchnia akrylu jest nadal miękka, dlatego nie należy jej czyścić przez co najmniej jedną dobę. Po około 7 dniach akryl powinien uzyskać swoją optymalną twardość. Proces ten można przyspieszyć, stosując specjalne preparaty przeznaczone do tego celu.

 

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95