kuchnieportal
5 5 49

Kuchnia w kolorze jasny popiel – porady eksperta

Cieszymy się, że chętnie korzystacie z porad naszych ekspertów! W tym miesiącu odpowiedzi na Wasze pytania udziela Pan Gracjan Ślusarski z firmy studiomebli.com z Warszawy zajmującej się projektowaniem oraz produkcją kuchni i mebli na wymiar. Publikujemy jedno z zapytań jakie spłynęło do naszej redakcji i odpowiedź jakiej udzielił nasz ekspert.

Kuchnia-w-kolorze-jasnej-popieli

Nasza Czytelniczka przesłała do nas zdjęcie projektu swojej kuchni z prośbą o komentarz eksperta. Czytelniczce zależało również by nadać temu wnętrzu ciekawy charakter m.in. po przez dobór ciekawego materiału na ścianę nad blatem roboczym. W opisie projektu dowiadujemy się, że fronty mebli kuchennych zostaną wykonane w kolorze jasnej popieli (high gloss) a blat z laminatu imitującego drewno. 
 
Pan Gracjan Ślusarski, www.studiomebli.com: Odnosząc się do przesłanej wizualizacji Pani kuchni chciałbym w pierwszej kolejności poruszyć kwestię układu i rozmieszczenia szafek. Ciąg szafek górnych podzielony został w projekcie na dwie części przez wolnowiszący okap. W przypadku kiedy mamy do czynienia z płytą gazową minimalna odległość okapu od płyty to 65 cm (zależnie od Producenta okapu – może to być nawet 75 cm). W przypadku kiedy mamy płytę indukcyjną odległośc ta maleje nawet do 55 cm i możemy śmiało zrównać całą linię zabudowy. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamontowanie okapu podszafkowego. W ten sposób ilość miejsca do przechowywania powiększyłaby się i zachowana byłaby spójna linia zabudowy.
 
Sugeruję również wybór lodówki w wersji do zabudowy zamiast wolnostojącej. Lodówka zamknięta w zabudowie mebli to przede wszystkim gwarancja uzyskania ujednoliconej krawędzi górnych szafek oraz ładniejszego, bardziej harmonijnego wizerunku całego wnętrza. Pozwoli ona również uzyskać dodatkowe kilka centymetrów wolnego miejsca  oraz wiąże się z mniejszą  ilością sprzątania (w przestrzeni pomiędzy lodówką wolnostojącą a blatem roboczym lubią gromadzić się okruchy, nieczystości itp).  Zwracam również uwagę na fakt umiejscowienia lodówki w bliskiej odległości od drzwi wejściowych. Koniecznie należy się upewnić, że otwarte drzwi lodówki nie będą blokować wejścia do kuchni. 
 
Zagospodarowanie przestrzeni między blatem, a szafkami górnymi byłoby zdecydowanie łatwiejsze w przypadku zaproponowanej powyżej formy zabudowy. Na rynku jest wiele propozycji: płytki (zwykłe, 3d), beton architektoniczny, szkło hartowane (transparentne, lakierowane lub z grafiką), stal, kompozyty, płyty meblowe, fototapety, maty dekoracyjne. Możemy też wybrać tańsze rozwiązania i np. pomalować ścianę farbą odporną na ścieranie.
 
Należy zwrócić również uwagę na odporność termiczną, podatność na wnikanie wilgoci i łatwe utrzymanie w czystości. Każde z zaproponowanych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Rozwiązania dobieramy zależnie od naszych oczekiwań i planu wydatków na remont kuchni. Koszty wykonania w zależności od materiału i tego, czy część prac robimy sami wahają się  od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy.
 
Zależnie od upodobań wybrane rozwiązanie może stanowić  nieco  mocniejszy  kontrast w stosunku do pozostałych elementów zabudowy, bądź może być bardziej neutralne i zbliżone do np. koloru frontów. Mocne kontrasty z czasem mogą przestać się podobać lub nawet w takim pomieszczeniu zaczniemy się źle czuć. Alternatywnie proponujemy „pobawienie się” dodatkami kuchennymi, które ożywią, dodadzą wyrazu, a jednocześnie tanim kosztem będziemy mogli je z czasem wymienić. Są to drobne akcenty, ale jakże ważne dla Każdej Pani Domu 😉
 
Jeśli macie wątpliwości co do przeprowadzanych małych i większych zmian w waszych kuchniach, nasi eksperci z pewnością pomogą Wam je rozwiać. Pytania prosimy zadawać za pomocą panelu „Zapytaj Eksperta”  https://kuchnieportal.pl/zapytaj-eksperta.html

Majka
6 października 2018, 21:19
0/0

A o niezachowaniu trójkąta roboczego nikt nic nie napisał?

Dołącz do dyskusji