Aranżację ergonomicznej kuchni można wykonać samodzielnie, stosując kilka zasad (można podeprzeć się darmowym programem do projektowania). Jeśli jednak aranżacja wnętrz nie jest naszą pasją, to warto rozważyć skorzystanie z pomocy projektanta. Korzystanie z takich usług powoli staje się standardem. Dzięki temu zyskujemy dobrze urządzoną przestrzeń i oszczędność czasu – do nas należy wyłącznie podjęcie ostatecznej decyzji.
Ustaw się dobrze – zasada trójkąta roboczego
Wybór optymalnego miejsca dla sprzętów powinien być oparty na zasadzie trójkąta roboczego. Chodzi tutaj o rozlokowanie w odpowiedniej kolejności i odległości najważniejszych sprzętów, pamiętając o tym, że naszym celem jest stworzenie ergonomicznej kuchni. Należy zachować odstęp 120?210 cm między lodówką i zlewozmywakiem, taki sam będzie między zlewozmywakiem a kuchenką (lub płytą), natomiast w przypadku lodówki i kuchenki – 120?270 cm. Zbyt małe odległości między nimi będą ograniczały nasze ruchy. Niestety zbyt duże również nie będą funkcjonalne. Co zrobić, jeśli wielkość naszej kuchni lub jej układ, uniemożliwiają zachowanie takich odległości? Wtedy ergonomiczna kuchnia może opierać się na wydzieleniu pięciu głównych stref: przechowywania (szafa z zapasami, lodówka), przechowywania naczyń, zmywania (zlewozmywak, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci), przygotowywania posiłków (blat roboczy: 60-120 cm), gotowania (kuchenka, płyta, piekarnik, mikrofalówka, okap).
Polecamy:
Ergonomia w kuchni, czyli sprytna armatura
Nieodzowną częścią gotowania jest mycie potrzebnych składników i zmywanie po posiłkach. Czynności te zajmują znaczny procent czasu, który spędzamy w kuchni. Dlatego ergonomię zapewni nam funkcjonalna armatura kuchenna. Firma KLUDI posiada w swojej ofercie szereg rozwiązań, które ułatwiają prace w kuchni. Jednym z nich jest bateria, która daje nam możliwość dobrania mocy strumienia, a to wszystko za pomocą wygodnego przycisku umieszczonego w wylewce. Dodatkowo w ergonomicznej kuchni warto zainstalować baterię z wyciąganą wylewką (np. KLUDI E-GO lub KLUDI TANGENTA), taki mechanizm zwiększa efektywność mycia owoców i warzyw, świetnie sprawdza się też w przypadku dużych bądź dwukomorowych zlewozmywaków. Niezwykle ważną kwestią w kuchni jest również higiena. Żeby uniknąć brudzenia rąk, warto zainwestować w bezdotykową baterię i pojemnik z mydłem z takim samym mechanizmem. Przykładem takiej armatury jest bateria KLUDI E-GO oferująca bezdotykową obsługę lub tradycyjne sterowanie za pomocą wygodnego bocznego uchwytu. Każde z tych rozwiązań podnosi ergonomię w kuchni.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Jeden wniosek, aby kuchnia była ergonomiczna to musi być duża. Czyli w bloku nie ma szans na ergonomie…
A skąd taki wniosek? Wystarczy trochę pokombinować, kupić odpowiednie meble, dobrze ustawić sprzęty, ułatwić sobie życie za pomocą armatury Kludi i ergonomiczna kuchnia gotowa 🙂