Pojemna spiżarnia okazuje się bezcenna szczególnie teraz: jesienią, kiedy powoli kończy się okres na świeże, sezonowe warzywa i owoce, a ich miejsce zaczynają zastępować przetwory. Dzięki domowym wekom możemy cieszyć się smakiem letnich przysmaków przez cały rok. Gdzie jednak przechowywać te specjały, jeżeli nie mamy osobnej spiżarni, a nasza kuchni jest niewielka? Oto kilka rozwiązań, które przygotowaliśmy dla Was wraz z ekspertem firmy GTV, Joanną Repko.
Domowa spiżarnia – znajdźmy najlepsze miejsce!
Jeżeli nie mamy możliwości przeznaczyć całego pomieszczenia na spiżarnię, możemy urządzić ją w kuchni lub – dysponując korytarzem umiejscowionymi obok niej – wydzielić w nim miejsce na zapasy. Z pomocą drzwi przesuwnych, wysuwanych półek oraz dodatkowych akcesoriów zaaranżujemy wygodną i poręczną spiżarnię w holu czy korytarzu. Tym samym zaoszczędzimy miejsce w kuchni, które będziemy mogli przeznaczyć np. na dłuższy blat roboczy. Pamiętajmy jednak, że spiżarnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni, abyśmy łatwo i szybko mogli sięgnąć po potrzebne produkty. Jeżeli korytarz jest zbyt mały lub nie sąsiaduje z kuchnią, lepiej wydzielmy miejsce na spiżarnię w jej obrębie. Również wykorzystajmy do tego drzwi przesuwne, które oddzielą wnękę na zapasy od reszty wnętrza.
– Myśląc o funkcjonalności nowoczesnych przestrzeni, stworzyliśmy NOVO S – trwały i estetyczny system łączący sprawdzone rozwiązania ze swobodą aranżacji. Przy jego wykorzystaniu można połączyć dwa rodzaje materiałów w jednym skrzydle drzwi przesuwnych: płytę (18mm) lub szkło (4mm). Dzięki łożyskowanym kółkom i starannie dobranemu aluminium system pracuje cicho i efektywnie nawet przy maksymalnym obciążeniu jednego skrzydła (które wynosi 50 kg). Drzwi przesuwne możemy wykonać z płyty w kolorze mebli kuchennych lub umieścić na nich dowolną grafikę, np. rodzinne zdjęcia. W ten sposób ukryjemy domowe przetwory, jednocześnie nadając kuchni nowoczesnego i eleganckiego charakteru – mówi Joanna Repko.
Na spiżarnię przeznaczmy możliwie najchłodniejszy fragment kuchni lub korytarza: bez okien i bezpośredniego kontaktu ze źródłami ciepła (np. kaloryferem). Wewnątrz niej warto zamontować dodatkowe, niezależne oświetlenie. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzą się taśmy z diodami LED, które nie nagrzewają się, a tym samym nie emitują ciepła.
W co wyposażyć spiżarnię?
Jeżeli jednak nasza kuchnia jest niewielka, nie mamy możliwości wydzielić z niej przestrzeni na samodzielną spiżarnię. Wówczas zastąpmy ją dobrze zaprojektowaną strefą zapasów, zaaranżowaną w obrębie zabudowy kuchennej. Niezbędne będą do tego systemy cargo oraz pojemne szuflady, np. Modern Box od GTV (które sprawdzą się w roli samodzielnej szuflady z frontem lub jako element większej szafy na zapasy).
– To konstrukcja o udźwigu sięgającym nawet 40 kg, a w przypadku Modern Box Square – 50 kg. Wykorzystując szuflady Modern Box można zbudować specjalny zestaw Cargo idealny do przechowywania. Dzięki specjalnym prowadnicom, z łatwością wysuniemy je całkowicie z szafki, zapewniając sobie pełen dostęp do ich zawartości – wyjaśnia Joanna Repko. Możemy dowolnie dopasować wysokość każdej z szuflad Modern Box, a tym samym zaprojektować schowek odpowiedni do przechowywania różnej wielkości opakowań.
Uporządkowana spiżarnia
Aby korzystanie ze spiżarni było w pełni komfortowe, wyposażmy jej szuflady w systemy organizacji wewnętrznej. Dzięki relingom i listwom utrzymanie porządku w schowku staje się niezwykle łatwe – każda rzecz ma swoje ustalone miejsce i nie przesuwa się podczas otwierania szuflady. Dodatkowo systemy organizacji od GTV dają nam dużą elastyczność – możliwość regulowania wielkości poszczególnych przegródek sprawia, że w każdej chwili możemy stworzyć przestrzeń dla zupełnie nowych zapasów.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Rozwiązania wyglądają ciekawie. Jakaś alternatywa dla bluma
ja marzę o spiżarni z prawdziwego zdarzenia, ale gdzie w tych blokowych klitkach coś takiego 🙁