kuchnieportal

Montaż zlewozmywaka. Gdzie umieścić zlew w zabudowie?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego typu zlewozmywaka należy wybrać odpowiednie miejsce do jego montażu. Zlewozmywak to jedno z urządzeń kuchennych, z którego korzystamy najczęściej w trakcie przygotowywania posiłków. Dlatego kwestia jego umiejscowienia jest kluczowa dla komfortu wykonywania prac kuchennych. 

Wybór miejsca dla zlewozmywaka a ergonomia prac kuchennych

Umiejscowienie zlewozmywaka w kuchni nieodłącznie wiąże się z zaplanowaniem całej zabudowy kuchennej. Decyzja o tym, w jakim miejscu powinien znaleźć się zlewozmywak (i tym samym, gdzie podłączyć instalację wodno-kanalizacyjną) powinna zapaść w momencie, gdy projektujemy całą kuchnię. W praktyce całą zabudowę kuchni wraz z rozmieszczeniem przyłączy należy zaplanować etapie wczesnych prac budowy domu lub przeprowadzanego remontu kuchni. Dzięki temu będziemy mogli swobodni decydować o tym, jak ma wyglądać projekt naszej kuchni a przypadkowe umiejscowienie przyłączy wodno-kanalizacyjnych nie będzie nas ograniczać. Umożliwi to nam również wybór lokalizacji najkorzystniejszej z punku widzenia ergonomii prac kuchennych, idealnie dopasowanej do całego projektu kuchni.

Zlewozmywak Schock
Fot. Zlewozmywak granitowy Waterfall D-150, Schock.

Zgodnie z zasadami ergonomii prac kuchennych, aby było nam wygodnie korzystać ze zlewozmywaka, powinien on znajdować się w bliskiej odległości od lodówki i płyty grzewczej –  to tzw. zasada trójkąta. Umowny trójkąt rysujemy w wyobraźni w taki sposób, by jego wierzchołki stanowił zlewozmywak, kuchenka i lodówka. Odległości pomiędzy trzema wspomnianymi urządzeniami nie powinny być zbyt małe, aby nie utrudniać swobodnego poruszania się (min. 120cm) ani zbyt duże, aby nie pokonywać niepotrzebnie znacznych odległości (max. 210cm). Dobrze jest, gdy przez trójkąt nie przebiegają ciągi komunikacyjne. Pozwoli to uniknąć ewentualnych wypadków w trakcie kuchennych prac.

Zlewozmywak Schock
Fot. Zlewozmywak granitowy Domus D-150, Schock.

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Często decydujemy się również na nietypową lokalizację, jaką jest np. umiejscowienie zlewozmywaka na wyspie kuchennej. Wyspa wyposażona w zlewozmywak i płytę grzewczą umiejscowiona w centralnym punkcie kuchni to świetne rozwiązanie z punku widzenia ergonomii prac kuchennych. Umowne wierzchołki trójkąta roboczego będzie tworzyć w takiej sytuacji zlewozmywak i płyta grzewcza na wyspie kuchennej oraz lodówka w ciągu tradycyjnej zabudowy, ustawiona naprzeciwko wyspy kuchennej. Taka rozmieszczenie wyposażenia kuchni zapewnia maksimum komfortu – wystarczy tylko się odwrócić by wyjąć z lodówki potrzebne produkty spożywcze i następnie poddawać je dalszej obróbce (mycie, płukanie, gotowanie) na wyspie. W takiej sytuacji konieczne jest również zaplanowanie odpowiednich przyłączy: wodno-kanalizacyjnych a także elektrycznych (wyspa wymaga dodatkowego oświetlenia oraz zamontowania okapu).

Zlewozmywak Schock
Fot. Zlewozmywak granitowy Vero N-100, Schock.

Zlewozmywak pod oknem

Jeśli pod oknem planujemy zlew, pamiętajmy o tym, że bateria zajmuje sporo miejsca i może utrudniać otwieranie okna. Bateria sztorcowa ma zazwyczaj wysokość 20-25 cm, bywają jednak i wyższe. Powinna być ona usytuowana tak, aby umożliwiała swobodne otwieranie okna. Nie ma problemu, jeśli parapet znajdzie się powyżej czubka baterii, to znaczy na wysokości około 30 cm od zlewozmywaka. Jest również i inne wyjście – można zamontować baterię składaną. Doskonałym przykładem produktu tego typu jest np. składana wylewka podokienna Elara niemieckiej firmy Schock. Obrotowa, elegancka wylewka (obrót o 360 stopni) o wysokości 34,5 cm zapewnia wygodne i komfortowe wykonywanie prac w kuchni, w tym również napełnianie wodą dużych naczyń. Składana konstrukcja baterii w dowolnym momencie umożliwi bezproblemowe otwarcie skrzydła okna i wywietrzenie pomieszczenia. Takie rozwiązania stwarza szerokie możliwości aranżacyjne naszych kuchni, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni eliminując ograniczenia, jakie narzuca ciasna przestrzeń.

Bateria podokienna Schock Bateria podokienna Schock
Fot. Bateria podokienna Elara, Schock.

Jaki zlewozmywak wybrać?

Gdy już zdecydowaliśmy o lokalizacji zlewozmywaka  i cały projekt kuchni jest gotowy, pora na wybór najlepszej armatury kuchennej. Najtrwalsze oraz wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości są zlewozmywaki granitowe niemieckiej firmy Schock. Schock ? wynalazca i wiodący producent zlewozmywaków granitowych na świecie, opatentował wyjątkową formułę, wytwarzania swoich produktów wykorzystując kwarc (najtrwalszy składnik granitu), wysokiej jakości akryl i pigmenty. Połączenie akrylu z wyselekcjonowanymi zaokrąglonymi cząsteczkami kwarcu sprawia, że materiał na zlewozmywaki niemieckiego producenta jest twardy, długowieczny (przeciętny wiek zlewozmywaka Schock to 20 lat!) i wyjątkowo łatwy do czyszczenia.  Bezporowa, gładka i delikatna struktura tego rodzaju zlewozmywaków przeciwdziała osadzaniu się zabrudzeń. Armatura niemieckiego producenta posiada również powłoki antybakteryjne (Antiback), które skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii na jej powierzchni. Szeroki wybór ciekawych wzorów tego typu zlewów w bogatej gamie kolorystycznej stwarza praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. 

Czytaj więcej:

Kuchnia skandynawska

Program do projektowania kuchni

Mała kuchnia

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95