kuchnieportal

Mała kuchnia – aranżacje

Kuchnia z natury rzeczy wyznacza rytm życia domu i ściąga do siebie domowników. Jeśli mamy szczęście, można w niej zmieścić stół, ale bardzo często nie ma nawet takiej możliwości. Kuchnie wąskie, nieustawne i już z zamontowanymi w nich piecami i kaloryferami, są utrapieniem dla domowników, przysparzając im zmartwień. Jak poradzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy praktyczne rozwiązania służące optycznemu powiększeniu małych kuchni. 

Mała kuchnia Aranżacje

Z rad architektonicznych, po pierwsze postarajmy się, aby kuchnia była jak najjaśniejsza, ponieważ im jaśniejsze kolory w aranżacji, tym będzie ona optycznie większa. Umieśćmy w niej także możliwie dużo źródeł światła i jeśli to możliwe, najlepiej za pomocą małych reflektorków lub wręcz oczek świetlnych w suficie. Starajmy się dobrać meble możliwie niskie i nie zabudowujmy kuchni po sufit, ponieważ meble kuchenne przytłoczą swoją kubaturą każde pomieszczenie. Oczywiście meble powinny być również jak najjaśniejsze, jeśli to możliwe, pomalowane na połysk i z oświetlonymi witrynami. Należy stosować zasadę im spokojniejsze linie, tym mniejszy chaos; im mniej ozdobne meble, tym mniej zakłócona niewielka przestrzeń kuchni. Blat kuchenny, który służy nam do pracy, wybierzmy także zgodnie z powyższymi zasadami, starając się, żeby był możliwie wąski. Jeśli to wykonalne, dobrym pomysłem jest przedłużenie blatu w stół do posiłków.                Aranżacje ma małej kuchni

Jeśli na ścianie znajdzie się miejsce na lustro, umieśćmy je tam, gdyż powiększy optycznie przestrzeń. Jeśli jedna ze ścian jest krótka, pamiętajmy, iż poprzeczna linia wzdłuż ściany ? wydłuży ją optycznie. Pomieszczenie powiększy również jasna podłoga z kafelków z pasem biegnącym w kierunku krótszej ściany.

Co jeszcze można zmienić

Jeśli ściana dzieląca kuchnię od pokoju nie jest nośna, można pomyśleć wtedy o otworzeniu kuchni na pokój; daje to nam wiele nowych możliwości i pozwala wyjść z zaklętej małej przestrzeni. Umieszczamy wtedy pomiędzy kuchnią a pokojem stół jadalny, który z drugiej strony jest wyspą kuchenną obsługującą kuchnię. Jeśli w kuchni jest okno, wyeksponujmy je, nie zasłaniajmy.

Aranżacje ma małej kuchni

Bardzo poręcznym i wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie stolika i szafek podręcznych na kółkach. Da nam to możliwość wygodnego, bezkolizyjnego manewrowania w kuchennej przestrzeni i dopasowywania jej do swoich potrzeb. Jeśli zechcemy mieć w kuchni krzesełka, to niech będą one składane lub takie, które można zakładać jedno na drugie. Składane krzesełka także w jasnych wyrazistych kolorach można zawiesić na ścianie. Innym poręcznym rozwiązaniem jest rozkładany stół, przymocowany jedną stroną do ściany i z rozkładanymi nogami, co daje możliwość wykorzystania go tak do przygotowywania, jak i do zjedzenia posiłku.

Aranżacje ma małej kuchni

Kolejnym sposobem „oszukania przestrzeni” jest również umieszczenie na jednej ze ścian fototapety, należy jednak uważać, aby nie była zbyt agresywna i nie przytłaczała przestrzeni. Powinna być możliwie jak najbardziej wygaszona, aby delikatnie sugerować otwartą, jasną przestrzeń.

Aranżacje ma małej kuchni

Niestety małe kuchnie nie znoszą bałaganu, wszelki chaos  natychmiast powoduje zakłócenie przestrzeni i „zagracenie” jej. Należy również unikać wzorzystych komponentów oraz ciemnych kolorów, pamiętając jednak, że kolor niebieski, mimo iż jest przestrzennym kolorem, jednak źle działa na poczucie apetytu. Ciepłe kolory natomiast tworzą atmosferę przytulności, de facto kurcząc przestrzeń wokół siebie, dlatego należy komponować je umiejętnie.
Aranżacje ma małej kuchni

Wskazówki na koniec

Przedstawione tu rady są niewątpliwie zbiorem pewnych sugestii nie zawsze możliwych do zastosowania. Być może jednak z niektórych z nich da się skorzystać, tworząc przychylniejsze warunki zagospodarowania małej kuchni. Przy umiejętnym zastosowaniu ich, można nieco polepszyć warunki pracy i życia w takim pomieszczeniu, trzeba jednak bardzo precyzyjnie przemyśleć wszystkie możliwe rozwiązania, jakie da się zastosować w naszych konkretnych warunkach. Czasami jeden dobrze przemyślany gest w takim pomieszczeniu jest w stanie zrobić dla tej kuchni wiele dobrego, a czasami jeden źle dobrany element nieodwołalnie niszczy wymarzony efekt. Kuchnia aranżacje i warianty pozwalają na wprowadzenie zmian, które wpłyną pozytywnie na wnętrze. Dlatego dobrze jest usiąść z ołówkiem w ręku i kalkulatorem, aby rozrysować i zanotować sobie wszystko oraz przeliczyć tak, aby nasze plany mogły sprostać naszym środkom oraz były skuteczne.

Dołącz do dyskusji