kuchnieportal

Kuchnia łatwa do sprzątania – to proste!

Kuchnia ma być ładna, przytulna, ale przede wszystkim praktyczna. Jeśli mamy kuchnie otwartą, to tym bardziej musimy zwrócić uwagę na to, aby była zawsze czysta i posprzątania, gdyż nie ma drzwi, za którymi by można ukryć bałagan. Jaka jest więc zorganizować kuchnię łatwą do sprzątania? 

Kuchnia łatwa do sprzątania

Kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem w naszym domu. To tu często toczy się życie rodzinne i często tu spędzamy bardzo dużo czasu. A jeśli jesteśmy wielbicielami gotowania, to kuchnia tym bardziej powinna być dobrze do tego przygotowana. Odpowiednie jej urządzenie jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu utrzymamy porządek. Brak bałaganu to nie tylko brak stresu w przypadku niespodziewanych gości, ale przede wszystkim brak zagrażających naszemu zdrowiu bakterii i zarazków. Tak więc zachowując porządek w kuchni dbamy nie tylko o swoje samopoczucie, ale także i o zdrowie.
 

Jak utrzymać porządek w kuchni?

Dla wielu osób utrzymanie porządku w kuchni jest bardzo trudne. Stosując się do kilku zasad można stworzyć jednak takie pomieszczenie, którego sprzątanie nie będzie wymagało od nas ogromnego nakładu pracy. Dobrze urządzona kuchnia pozwala na utrzymanie ładu i porządku bez wielu godzin poświęconych na czyszczenie, mycie i układanie.
 

  • Selekcja
Często w kuchni przechowujemy rzeczy, które powinny być w innym pomieszczeniu lub które w ogóle nie powinny się w domu znajdować. Ilu z nas ma tendencję do takiego zbieractwa? Niestety, wielu, a to nie służy ani nam, ani naszym mieszkaniom. Dlatego też zacznijmy od tego, aby pozbyć się z kuchni wszelkich zbędnych rzeczy. Stare, zepsute przedmioty wyrzucamy, a innym znajdujemy nowe, ale stałe miejsce. Jeśli już to zrobimy, to w przyszłości starajmy się na bieżąco segregować rzeczy i pozostawiać tylko te, które nam się w kuchni przydadzą.
 
  • Książki w kuchni
Książki w kuchni wyglądają efektownie, jednak bardzo szybko osadza się na nich kurz i tłuszcz. Jeśli więc nie mamy czasu czy ochoty na częste ich czyszczenie, to przestawmy je w inne miejsce, np. na półkę w salonie.
 
  • Kuchenny stół
Stół w kuchni często traktujemy jako miejsce do odkładania reklamówek, paragonów czy nożyczek. Powinien to być jednak mebel pozbawiony zbędnych przedmiotów, tak aby w każdej chwili można wypić przy nim kawę czy zjeść śniadanie.
 
  • Wygoda
W kuchni bardzo ważna jest wygoda i funkcjonalne rozmieszczenie produktów spożywczych oraz akcesoriów kuchennych, np.
– w pobliżu kuchenki powinny znaleźć się  wszystkie potrzebne do gotowania i smażenia przyrządy (garnki, patelnie), jak również przyprawy. Najlepiej, aby na blacie mebli znajdowały się tylko najważniejsze akcesoria, a reszta w szufladach.
–  częstym błędem jest także trzymanie przypraw na odkrytej półce tuż obok kuchenki – przyprawy przechowywane w przezroczystych pojemnikach tracą na wartości. Jest też więcej sprzątania, bowiem mamy więcej przedmiotów do przestawiania.
– mąkę, cukier i inne sypkie produkty spożywcze układamy w szafkach blisko blatu roboczego
szta w szufladach.czy na półkach. 
 
  • Blat roboczy
Blat powinien być miejscem czystym i uporządkowanym. Zbędne przedmioty, taki jak bardzo rzadko używany opiekacz czy ekspres do kawy zdecydowanie powinien naleźć się w szafce – dzięki temu nasza kuchnia będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej a my zaoszczędzimy czas podczas sprzątania.
 
  • Pojemniki
Wszelkie pojemniki (szklane, ceramiczne czy plastikowe) pomogą nam utrzymać ład i porządek. Szklane czy ceramiczne, np. zapełnione ciasteczkami, możemy postawić na blacie – będą pełniły jednocześnie funkcję dekoracyjną. Plastikowe możemy zastosować do wielu sypkich produktów, np., mąki czy cukru.
 
  • Więcej miejsca w kuchni
 
W przypadku bardzo małych kuchni, przedmioty zgromadzone na małej powierzchni potęgują wrażenie chaosu i bałaganu a nam utrudniają sprawne odnalezienie codziennie używanych sprzętów. Warto przeprowadzić w takiej sytuacji zdecydowaną selekcję: przedmioty z których korzystamy tylko od święta  powinny znaleźć się poza kuchnią, np. w piwnicy czy na strychu zawinięte w gazetę i umieszczone w plastikowym pojemniku.
 
  • Sprzątanie rozłożone na etapy
 
Sprzątanie kuchni najlepiej przeprowadzić etapami. Plan gruntownego wysprzątania kuchni w ciągu jednego dnia najczęściej skazany jest na porażkę. Dużo bardziej racjonalna jest metoda małych kroków. Pomocna będzie także lista z wyszczególnionymi zdaniami do wykonania, umieszczona na lodówce, która będzie nas codziennie mobilizować do realizacji kolejnych etapów sprzątania.   
 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95