kuchnieportal

Meble kuchenne z drewna, płyty MDF czy fornirowane – jakie wybrać ?

Meble kuchenne z drewna, płyty MDF czy fornirowane – jakie wybrać ?

Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego mają być wykonane fronty mebli do naszej kuchni, ma niebagatelne znaczenie. Rodzaj użytego tworzywa decyduje o charakterze mebli i w efekcie – o stylu wnętrza. Jaki materiał wybrać? Przedstawiamy charakterystykę poszczególnych materiałów wykorzystywanych w produkcji frontów mebli kuchennych oraz ich wady i zalety.  

Fronty drewniane

Najbardziej szlachetne z frontów meblowych, to te wykonane z drewna. Możemy wybierać z pośród różnych gatunków drewna, barwionych na różne kolory. Najpopularniejszym materiałem jest klasyczna dębina. Inne rodzaje drewna, chętnie wykorzystywane do produkcji frontów meblowych to: czereśnia, jesion, olcha, buk, brzoza oraz jawor. Fronty drewniane poddaje się różnym rodzajom obróbki, min. wykonuje się na  nich ozdobne frezy bądź nadaje się im gięty kształt. Popularnym efektem jest też celowe postarzanie drewna, przez żłobienie rys czy patynowanie.  Zaletą frontów drewnianych jest to, że można je dopasować właściwie do każdego stylu: nowoczesnego, klasycznego lub vintage.

Meble kuchenne z drewna

Przy zakupie warto się dowiedzieć jaki rodzaj powłoki zastosowano w celu ochrony drewna przed niszczeniem. Jeśli zastosowano jednoskładnikowy lakier, jest duże ryzyko, że mebel wykonany z tak zabezpieczonego materiału z czasem trzeba będzie odnowić ze względu na nieestetyczne odpryski i łuszczenie się jego powłoki. Wadą frontów wykonanych z drewna jest również dużo wyższa cena niż innych materiałów.

Fronty fornirowane 

Fronty fornirowane to prostsza wersja frontów drewnianych. Wykonywane są z płyty wiórowej bądź płyty MDF, która następnie jest oklejana warstwą naturalnego drewna – czyli fornirem. Fornir ma grubość od ok. 0,5 mm do 0,8 mm. Podobnie jak w przypadku frontów drewnianych, warstwa wierzchnia pokrywana jest lakierem. Tu istnieje możliwość wykończenia powierzchni na mat bądź połysk. Zaletą frontów fornirowanych jest powtarzalność struktury, która nie występuje w naturalnym drzewie. Produkcję fornirów udoskonalono do tego stopnia, że wprowadzane są struktury nie występujące w naturze. Przy użytkowaniu frontów fornirowanych, powinniśmy postępować ostrożnie, ponieważ materiał ten jest względnie miękki i łatwo o uszkodzenia jego powierzchni.

Meble kuchenne z płyty MDF i forniru

Fronty z płyty MDF (oklejane folią PVC bądź lakierowane)

MDF to skrót od „medium-density fibreboard”. Tego rodzaju płyta powstaje ze zmielonego na pył drewna mieszanego z dodatkiem związków organicznych i sprasowanego w wysokiej temperaturze w odpowiednich prasach. To trwały i podatny na obróbkę materiał. Płytę MDF można podobnie jak drewno frezować i uzyskiwać w ten sposób dekoracyjne żłobienia. Meble kuchenne wykonane z tego materiału dostępne są w zarówno jednolitych barwach, jak i z odwzorowaniem rysunku drewna.

W zależności od rodzaju pokrycia, płyta MDF będzie miała trochę inne właściwości. Jeśli jest pokryta folią PVC – jest mniej odporna na wysokie temperatury.  Bliskie sąsiedztwo źródeł ciepła, takich jak kuchenka czy piekarnik może powodować, że mebel wykonany z tego materiału odbarwi się lub zacznie łuszczyć.

Lakierowana płyta MDF cechuje się większa odpornością na temperaturę niż folia PVC. Nie zaszkodzi jej także wilgoć. Lakier tworzy jednolitą, kryjącą, w zależności od naszego wyboru, matową lub błyszczącą powierzchnię. To rozwiązanie jest przeznaczone zatem  dla osób, którym nie zależy na imitującym drewno wykończeniu. Słabością tego pokrycia (szczególnie w przypadku wersji w połysku) jest podatność na zarysowania.

Meble kuchenne z płyty MDF lakierowane

Polecamy:  

Fronty z płyty laminowanej (wiórowej lub MDF)

Płyta laminowana to stosunkowo tanie i trwałe rozwiązanie. Laminat powstaje w wyniku zaprasowania zaimpregnowanego żywicami papieru na powierzchni płyty wiórowej lub MDF. Proces ten odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze ? ponad 200 st., co czyni tą powłokę odporną na wysokie temperatury. Płyta laminowana bez problemu sprawdzi się zatem w obudowie piekarnika.  Laminat sprawia, że płyta jest także odporna na wilgoć ? pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia jej krawędzi. Płyty laminowane występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą być gładkie, perliste, matowe, czy też o strukturze imitującej drewno.

Szklane fronty

Szklane fronty to chętnie stosowane wykończenie mebli w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach. Wbrew pozorom jest to bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Szkło wykorzystywane w produkcji mebli kuchennych, zazwyczaj oprawione jest w stabilną, aluminiową ramkę bądź też naklejone bez pośrednio na płytę laminowaną. Jest to na tyle trwały materiał, iż przetrzyma nienaruszony kolizję nawet z twardymi przedmiotami.

Dobrym pomysłem, w przypadku mebli kuchennych wykonanych ze szkła, jest zastosowanie systemów cichego domykania drzwi i szuflad. To rozwiązanie zapewni dodatkową ochronę przed przypadkowym uszkodzeniem szklanych frontów.

Typy szkła jakie stosowane są w nowoczesnych meblach kuchennych to: przeźroczyste, matowe typu lakomat, czy satinato, dymione tzw. antisol, kolorowe lakierowane (lacobele) lub matowe (matelac). Dostępne jest także aluglass, czyli rodzaj bezbarwnego szkła podklejonego specjalną kolorową folią aluminiową, jednolitą lub o bogatej ornamentyce. Niezaprzeczalną zaletą frontów szklanych jest łatwość ich czyszczenia. Dzięki efektowi odbicia światła powiększają także optycznie pomieszczenie, przez co są szczególnie godne polecenia do małych kuchni.

28 komentarzy
Elton
28 stycznia 2019, 11:54
11/2

Zdecydowanie MDF. Wygląd i trwałość mnie przekonują. Cenowo wychodzi lepiej niż drewno, więc nie ma co dyskutować.

bigguccisosa
28 marca 2019, 19:12
7/5

Super poradnik na poziomie. Ostatnio remontowałem kuchnie, a o meble zadbała ekipa z salonu Interio w Warszawskim home concept. Jestem fanem niecodziennych rozwiązań i uważam, że świetnie sobie dali z tym radę. Marmurowe blaty prezentują się fenomenalnie na żywo 🙂

Kuba8986
8 kwietnia 2019, 08:41
7/3

Tylko MDF nie wiem jak można kwestionować praktyczność tego wyboru, może poprostu inne firmy źle wykonały te fronty ja brałem od Prolack i jestem bardzo zadowolony z efektu.

sendi
13 maja 2019, 10:43
4/4

Tak na prawdę co się komu podoba – dla mnie ważne żeby były oryginalne, żeby moja kuchnia nie wyglądała jak z pierwszego lepszego katalogu z netu. Warto po prostu zdecydować się na porządne meble na wymiar, które same w sobie są ozdobą kuchni i są też funkcjonalne (plus nie ma tam żadnych szczelin itp. itd.) Moje kupiłam w Home Concept (polecam salon divani i emprojekt). Nie wróciłabym już do mebli z popularnych sieciówek no chyba, że bym nie miała wyjścia…

PiotrW
25 maja 2019, 15:56
2/5

Wszystko zależy od naszych gustów 🙂 U mnie goszczą MDF-ki ze Studio Mono z HC w Warszawie. Bardzo solidny wybór, pracownicy bardzo kompetentni i bez tracenia czasu. Cały proces zakupu i montażu przebiegł sprawnie

Aleksandraaa34
27 maja 2019, 18:10
1/4

Ja to wszystko chciałam mieć pod siebie, więc mi meble kuchenne robili pod wymiar. Zdecydowałam się na firmę Wiór Płyt z Wyszkowa. Naprawdę profeska, mam takie meble o jakich zawsze marzyłam. Wszystko tam bez problemu mieszczę.

andrut
23 czerwca 2019, 23:29
2/3

A ja jestem tradycjonalistą i mam drewniane meble w kuchni. Długo szukałem zanim trafiłem na te odpowiednie ale na ratunek przyszło emprojekt studio z Home concept w Warszawie. Eskperci w dziedzinie mebli z drewna. Efekt na żywo robi niesamowite wrażenie…

zdegustowany
17 września 2019, 14:01
7/0

Co za żenujące reklamy firm w komentarzach…;/

Dołącz do dyskusji