Zlewozmywak ceramiczny
Zlewozmywaki ceramiczne cieszą się obecnie dużą popularnością. Ich atutem jest ładny wygląd i różnorodna kolorystyka. Wadą: stosunkowo wysoka cena. Jakie właściwości posiada tego typu armatura?
Zlewozmywaki ceramiczne powstają z gliny wypalanej w temperaturze około 1500°C. Są gęste i odporne na uszkodzenia, ale również ciężkie, co utrudnia ich montaż. Mają gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię pokrytą szkliwem, do której nie przywierają zabrudzenia. Szkliwo ulega jednak wytarciu w wyniku działania detergentów ze środkami ściernymi (tj. proszków do czyszczenia i mleczek z granulkami). Możemy je również zarysować ostrzem noża, uszkodzić przesuwając po dnie zlewozmywaka ciężkie naczynia lub wrzucając do komory naczynia i sztućce (wówczas szkliwo może odprysnąć).
Fot. Villeroy & Boch
Zlewozmywak granitowy (kompozytowy)
Na rynku dostępne są oryginalne zlewozmywaki granitowe oraz tańsze zamienniki o tej samej nazwie, ale niższej jakości. Jak odróżnić te dwa typy armatury? Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając zlewozmywak granitowy, jest jego skład. To on decyduje o walorach użytkowych oraz trwałości armatury. Oryginalny zlewozmywak granitowy co najmniej w 80 % zbudowany jest z kwarcu, czyli najtwardszego składnika granitu. Pozostałe 20% stanowi akryl (który jest spoiwem) oraz barwniki. Tylko taki skład gwarantuje jakość, której wymagamy od tego typu produktu. Odnajdziemy go w zlewozmywakach niemieckiej firmy Schock, która od 35 lat zajmuje się produkcją zlewozmywaków granitowych klasy premium.
Fot. Zlewozmywak granitowy Signus D-150, Schock
Zlewozmywaki granitowe Schock są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, zarysowania i szkodliwe działanie środków czyszczących. Przy tym są wyjątkowo higieniczne i bezpieczne ? posiadają innowacyjną powłokę ProHygienic21, która zatrzymuje powstawanie i rozwój bakterii na ich powierzchni. Utrzymanie zlewozmywaka w czystości ułatwia równie jego idealnie gładka struktura, do której nie przywierają zabrudzenia (zlewozmywaki Schock powstają wyłącznie z wyselekcjonowanych, zaokrąglonych cząsteczek kwarcu, dzięki czemu na ich powierzchni nie ma mikroszczelin, w których mogłyby osadzać się zabrudzenia).
Zlewozmywak kamienny
Zlewozmywaki wykonane z naturalnego kamienia są bardzo efektowne. Kosztują średnio 2 ? 2,5 tys. zł (cena zależy od rodzaju kamienia oraz ilości zużytego materiału). Wiele firm kamieniarskich oferuje możliwość zamówienie zlewozmywaka zintegrowanego z blatem wykonanym z tego samego kamienia.
Walory użytkowe zlewozmywaka zależą od gatunku kamienia ? najlepiej sprawdzą się te o niskiej nasiąkliwości, np. granit, który jest również wyjątkowo twardy i odporny na uszkodzenia. Znacznie bardziej wymagający w pielęgnacji będzie zlewozmywak wykonany z marmuru, ponieważ ten gatunek kamienia jest chłonny, a przez to podatny na powstawanie przebarwień.
Zlewozmywak ze stali nierdzewnej
Duża zaletą zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej jest przystępna cena i szeroka dostępność. Z tego względu są one chętnie wybierane przez kupujących.
Fot. Ferro
Zlewozmywaki stalowe są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia), korozję i wysoką temperaturę. Zarazem jednak łatwo ulegają zarysowaniom. Nie należy zatem kroić bezpośrednio na nich, przesuwać po ich dnie ciężkich naczyń ani gwałtownie wrzucać do komory noży czy widelców. Uszkodzenia mogą powstać również w wyniku czyszczenia zlewozmywaka detergentami z substancjami ściernymi oraz ostrymi myjkami. Na zlewozmywakach stalowy łatwo osadza się kamień z twardej wody, do którego następnie przywierają zanieczyszczenia. W konsekwencji traci on połysk i wydaje się przydymiony.
Zlewozmywak z tworzywa sztucznego
Tekalon, silduran i makrolon- to najpopularniejsze tworzywa sztuczne, z których powstają zlewozmywaki. Pierwszy z nich jest odporny na zarysowania, jednak jego powierzchnię mogą uszkodzić wysokie temperatury. Również zlewozmywaki wykonane z makrolonu nie powinny być narażana na temperatury powyżej 150?C. Makrolon jest jednak mocnym tworzywem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne (powstające np. w wyniku uderzenia garnkiem o jego powierzchnię). Zlewozmywaki wykonane z silduranu są delikatne w dotyku i można stawiać na nich naczynia rozgrzane do 230?C.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Posiadam granitowy. Nie polecam. Ciągle robi się jakiś osad i trudno go usunać.
Stalowe zlewozmywki wbrew powszechnej opinii tez mogą byc bardzo ładne. Z resztą własnie takie są używane w większości kuchni restauracyjnych
Ceramika i kompozytowy z granitem piękne
Na moim stalowym zlewozmywaku pojawił się właśnie taki osad, jakby mgła. Chcąc go usunąć jeszcze bardziej szorowałam go gąbką i mleczkiem. No i teraz się dowiaduję, że to od tego ten nalot na nim 😀