Armatura kuchenna istotnie wpływa na ostateczny efekt aranżacji wnętrza. Trzeba pamiętać, że ten element powinien być dopasowany stylem do pozostałego wyposażenia. O ile w kuchni urządzonej w stylu klasycznym możemy pokusić się o kran z gałkami inspirowany tradycyjnym designem, to w nowoczesnym wnętrzu ten pomysł już się nie sprawdzi. Oczywiście, obecnie mamy ogromny wybór bardzo uniwersalnych baterii zlewozmywakowych do montażu na blacie, które pasują właściwie do każdej współczesnej kuchni – z długą wylewką i jednym uchwytem do zmiany temperatury wody. Jeżeli jednak zależy nam na minimalistycznym wykończeniu kuchni, a jednocześnie szukamy armatury, która będzie wyglądała efektownie i przyciągnie uwagę, warto zastanowić się nad koncepcją baterii kuchennej podtynkowej.
Armatura podtynkowa to nowoczesne rozwiązanie, które chętnie wybierane jest przede wszystkim ze względu na estetykę sprawdzającą się w minimalistycznym wnętrzu – taka bateria składa się z kilku elementów, ale widoczna jest tylko część nadtynkowa, która zazwyczaj wykonana jest w prostym stylu, na co wpływ ma między innymi płaska powierzchnia przylegająca do ściany. Ponadto taka bateria jest bardziej funkcjonalna ze względu na łatwy dostęp do pokręteł na ścianie. Dodatkową zaletę może stanowić również fakt, że taka armatura do kuchni nie zajmuje zbyt dużo powierzchni na blacie za zlewem i ułatwia utrzymanie czystości.
Istotną różnicą pomiędzy baterią podtynkową, a bardziej popularną baterią nablatową jest to, że w pierwszym przypadku musimy wcześniej pomyśleć o aranżacji wnętrza z uwzględnieniem armatury. Przed przystąpieniem do wykończenia ściany za umywalką warto zaplanować umiejscowienie wszystkich części systemu. Elementy podtynkowe powinny znaleźć się w centralnej części, pod ścianą należy wykuć otwór o odpowiednich rozmiarach, w których umiejscowimy podtynkową część baterii kuchennej. Jeżeli już wykończymy ścianę płytkami, a dopiero później zdecydujemy się na baterię podtynkową, montaż takiej armatury będzie wiązał się ze skuwaniem części płytek i zrobieniem miejsca na elementy podtynkowe, co na pewno będzie kłopotliwe. Zatem już w początkowej fazie aranżacji kuchni należy zastanowić się, jaki rodzaj baterii chcemy wybrać. Ponieważ w baterii podtynkowej rury prowadzące wodę do wylewki znajdują się wewnątrz ściany, ważne jest również to, aby przy jej montażu dokładnie sprawdzić szczelność instalacji, którą następnie chcemy zamaskować. Jeżeli tego nie zrobimy, naprawa może okazać się uciążliwa, bo trzeba będzie znów dostać się do środka ściany.
Przede wszystkim powinniśmy upewnić się czy interesujący nas produkt jest kompletny – najlepiej jeśli części podtynkowa i nadtynkowa baterii będą sprzedawane razem. Kupując wszystkie elementy w komplecie, będziemy mieć pewność, że każda część do siebie pasuje, bateria będzie dobrze zamontowana i bezproblemowo posłuży przez długi czas. Jeżeli poszczególne elementy wybranego modelu są sprzedawane osobno, należy upewnić się, czy są dostępne i oczywiście, jaka będzie ostateczna cena baterii po skompletowaniu, aby uniknąć zaskoczenia.