kuchnieportal

Zlewozmywak w strefie narożnej czy pod oknem?

Zlewozmywak w strefie narożnej czy pod oknem?

W niektórych kuchniach ze względu na kształt pomieszczenia, lokalizację otworów okiennych i drzwiowych, umiejscowienie otworów wentylacyjnych, czy ze względu na poprowadzenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zlewozmywaka pod oknem lub w strefie narożnej. Którą z tych opcji wybrać? Jakie są ich wady i zalety?    

Zlewozmywak w strefie narożnej 

Zlewozmywak umieszczony w strefie narożnej pozwala funkcjonalnie wykorzystać najmniej wygodną i często niezagospodarowaną część blatu. Możemy wówczas wybrać większy model wyposażony w dużą komorę i ociekacz. Narożnik zazwyczaj pozostaje nieużywany, zatem umieszczenie w nim nawet dużego zlewozmywaka nie zmniejszy funkcjonalności kuchni. Ponadto zyskujemy więcej ciągłej przestrzeni blatu roboczego, co znacznie ułatwia wykonywanie prac kuchennych.

To główne argumenty, dla których warto rozważyć montaż zlewozmywaka narożnego. Jakie natomiast są wady takiego rozwiązania?

  • Jeżeli blat składa się z dwóch części, ich łączenie zazwyczaj następuje w narożniku kuchni. Punkt styczny zlokalizowany przy zlewozmywaku narażony jest na częste oddziaływanie wody, co może prowadzić do uszkodzeń blatu. Z tego względu bardzo ważny jest sposób jego wykonania i szczelność łączenia, aby nie dopuścić do wnikania wody do wnętrza materiału.
  • Jednoczesne korzystanie ze zlewozmywaka narożnego przez dwie osoby jest utrudnione.
  • Kolejnym problem jest sposób zagospodarowania narożnej szafki zlewozmywakowej. Standardowo pod zlewem umieszczamy kosz na śmieci, jednak trudno jest dopasować pojemniki tak, aby w pełni wykorzystać dostępną w szafce narożnej przestrzeń. Ewentualnie wolną powierzchnię możemy przeznaczyć do przechowywania detergentów, akcesoriów do zmywania i rzadziej używanych przedmiotów.                                                                                                       Z uwagi na obecność syfonu, montaż pod zlewozmywakiem np. popularnych systemów Le Mans przeznaczonych do szafek narożnych, które pozwalają na wygodne przechowywanie garnków, również jest niemożliwy.
  • W części narożnej trudniej jest zamontować zlewozmywak dwukomorowy. Standardowe modele narożne kształtem przypominają literę ?L?. Zazwyczaj zbudowane są z dwóch komór i ociekacza. Problem z ich użytkowaniem pojawia się w momencie zmiany położenia wylewki baterii i przesunięcia jej do następnej komory ? długa wylewka podczas obrotu wystaje poza obręcz zlewozmywaka. Aby uniknąć zalania blatu, a często również posadzki, przy każdej zmianie położenia baterii, musimy zakręcić dopływ wody.

Zlewozmywak_w_strefie_narożnej_czy_pod_oknem_2.jpg
Fot. Zlewozmywak Cristadur Lotus C-150, Schock
W części narożnej bardziej praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się zlewozmywaki półtorakomorowe z ociekaczem, które swoją budową przypominają trapez lub rozłożony wachlarz, np. zlewozmywaki granitowe Cristadur Lotus C-150 i Cristadur Signus C-150  firmy Schock, niemieckiego producenta zlewozmywaków granitowych klasy premium. Takie modele są uniwersalne, ponieważ mogą być umieszczone zarówno w narożniku, jak i w każdej innej części blatu. Ponadto zlewozmywaki Schock wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi: są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie barwników, promieni UV i środków chemicznych.

Zlewozmywak pod oknem   

Wiele osób decyduje się na montaż zlewozmywaka pod oknem, aby w czasie pracy móc obserwować widoki za szybą. Ponadto zlewozmywak zamontowany pod oknem w ciągu dnia jest oświetlony naturalnym światłem. Problem pojawia się wieczorem lub w pochmurne dni. Wówczas potrzebne jest dodatkowe, strefowe oświetlenie sufitowe, ponieważ nad zlewozmywakiem nie możemy zamontować szafki wiszącej z wbudowanym oświetleniem.

Dodatkowe utrudnienia wynikające z montażu zlewozmywaka pod oknem to:

  • Brak szafki na suszarkę do naczyń
  • Trudność z otwieraniem okna

Zlewozmywak_w_strefie_narożnej_czy_pod_oknemj.jpg
Fot. Zlewozmywak granitowy Ronda D-100, Schock 

  1. Brak szafki na suszarkę do naczyń

Brak możliwości zawieszenia szafki nad zlewozmywakiem, utrudnia także lokalizację suszarki na naczynia. Możemy umieścić ją w szafce zamontowanej obok okna, jednak wówczas tracimy cenne miejsce na przechowywanie artykułów spożywczych i kuchennych przedmiotów. Alternatywą są zlewozmywaki z dużym ociekaczem, na który możemy odłożyć mokre naczynia lub postawić na nim suszarkę.

Jeżeli długość blatu roboczego na to pozwala, warto wybrać zlewozmywak dwu- lub półtora komory z ociekaczem. Jedna z komór może stanowić miejsce do odkładania brudnych naczyń, ociekacz – mokrej zastawy, a druga komora umożliwiać płukanie warzyw i owoców. Jeżeli ociekacz wykonany jest higienicznego materiału, może również stanowić przedłużenie blatu, na który będziemy mogli odłożyć owoce, a nawet mięso. Taką możliwość zapewniają zlewozmywaki Schock, które są wyposażone w antybakteryjną powłokę ProHygienic21 blokującą powstawanie i rozwój bakterii na ich powierzchni. ProHygienic21 to opatentowana formuła, która otrzymała certyfikat niemieckiego instytutu LGA, potwierdzający jej jakość.


Fot. Zlewozmywak Cristadur Waterfall C-150, Schock

  1. Trudność z otwieraniem okna

Musimy również zwrócić uwagę czy zlewozmywak umieszczony pod oknem nie zablokuje jego otwierania. Szczególnie jeżeli blat znajduje się na wysokości dolnej krawędzi okna i wybierzemy model nakładany. Z drugiej strony zlewozmywak nie może być zamontowany zbyt nisko, ponieważ wówczas korzystanie z niego będzie wymagało pochylania się.

Również źle umiejscowiona bateria może uniemożliwić otwieranie okna. Rozwiązaniem są modele ze składną lub wyciąganą wylewką.

Zarówno zlewozmywak w części narożnej, jak i pod oknem posiadają wady i zalety. Przed wyborem najlepszej lokalizacji zastanówmy się, które aspekty są dla nas najważniejsze: czy priorytetem jest wygodna lokalizacja suszarki na naczynia czy możliwość obserwowania widoków za oknem podczas zmywania; ciągła, funkcjonalna przestrzeń blatu roboczego czy też maksymalne wykorzystanie przestrzeni w szafce narożnej?

 30.09.2016

3 komentarze

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Marysia
30 września 2016, 16:18
2/0

Pod oknem, zdecydowanie

Miki
30 września 2016, 16:20
2/3

mam zlewozmywak w narożniku kuchni i raczej drugi raz bym się nie zdecydowała. Największym bólem dla mniej jest właśnie ta szafka pod zlewozmywakiem i miejsce, które się w niej marnuje

Konrad
30 września 2016, 16:22
3/3

A ja się nie zgodzę, też mam w narożniku zlewozmywak i uważam, że to jest dobre rozwiązanie, ponieważ mam długi ciąg blatu i to bardzo ułatwia gotowanie. A przecież carga na garnki można wsadzić do innej szafki niż ta pod zlewozmywakiem.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95