1. Tryb życia domowników
Przystępując do projektu kuchni należy wziąć pod uwagę tryb życia, liczbę oraz przyzwyczajenia domowników. Inaczej tworzy się kuchnię dla kilkuosobowej rodziny, a inaczej dla singla. Ważna jest również częstotliwość gotowania – jeżeli domownicy zazwyczaj stołują się poza domem, wówczas urządzanie rozbudowanych stref przygotowywania posiłku oraz gotowania i pieczenia będzie niepotrzebnym zabieraniem miejsca. Ważne jest również określenie funkcji kuchni, mianowicie wskazanie czy będzie ona służyć jedynie do przygotowania jedzenia czy też stanie się centrum domowego życia: miejscem spotkań, wspólnego gotowania i spożywania posiłków przez domowników i gości. W drugim przypadku warto umieścić w kuchni dużą wyspę lub stół – oczywiście, jeżeli metraż wnętrza na to pozwala.
2. Ilość produktów do przechowywania
- Strefa przechowywania
Obok liczby domowników, zwyczajów związanych z gotowaniem i funkcji kuchni, ważna jest także ilość produktów do przechowywania. Podczas projektowania zabudowy zastanówmy się co i w jakiej ilości będziemy trzymać w kuchni – pozwoli to zaplanować odpowiednią ilość schowków. Standardowa strefa przechowywania służy do składowania talerzy, szklanek, kubków, sztućców, kieliszków itp. rzeczy. Niekiedy jednak kuchnia staje się dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym, w którym jesteśmy zmuszeni trzymać m.in. narzędzia, artykuły chemiczne, żelazko. To również należy uwzględnić podczas projektowania kuchni i jej strefy przechowywania.
?
- Strefa zapasów
Służy ona przechowywaniu zapasów pożywienia. Jej podstawowymi elementami są chłodziarko-zamrażarka oraz szuflada (lub szuflady).
Strefa zapasów jest niezbędna w każdej kuchni, jednak jej projekt i wielkość zależy od indywidualnych czynników, takich jak wielkość rodziny, częstotliwość zakupów, ilość kupowanego pożywienia oraz ewentualnie – posiadania dodatkowej spiżarni. Jeżeli w domu przechowywane są duże ilości jedzenia, wówczas strefa zapasów musi być odpowiednio pojemna. Jeżeli jednak dysponujemy osobną spiżarnią, w której z powodzeniem zmieści się większość produktów spożywczych, wtedy strefę zapasów może tworzyć jedna szuflada. Co ważne, w tej części zabudowy rezygnujemy z półek na rzecz szuflad i wysuwanych koszy cargo, które zapewniają wygodny dostęp do wszystkich schowanych w niej produktów.
3. Wzrost użytkowników
Kuchnię na wymiar można bardziej precyzyjnie dostosować do wymiarów jej użytkowników. Kluczowym czynnikiem jest wzrost osób wykonujących pracę kuchenne (przygotowywanie posiłków, gotowanie i zmywanie). Poziom blatu roboczego powinien być dostosowany do ich wysokości – idealna sytuacja jest wówczas, kiedy odległość między łokciem a blatem wynosi 10-15 cm. Pamiętajmy jednak, że sam blat składa się z kilku przestrzeni roboczych, m.in. zlewozmywaka i płyty grzewczej:
- W przypadku strefy zmywania punktem, od którego mierzy się wysokość roboczą jest dno zlewozmywaka. Z tego względu zlewozmywak może zostać umieszczony na szafce wyższej niż reszta dolnej zabudowy.
- Płyta grzewcza również może znajdować się poniżej linii blatu roboczego.
Uwzględnienie powyższych elementów pozwoli stworzyć wygodną i przyjazną dla jej użytkowników kuchnię. Oczywiście liczba domowników czy przyzwyczajenia mogą ulec zmianie na przestrzeni lat. Mając jednak wiedzę, które czynniki są istotne podczas urządzania wnętrza, będziemy mogli również lepiej dostosować jego projekt do przewidywanych zmian.
Polecamy:
?
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
bardzo przydatny artykuł, konkrety
Tylko niestety nie w każdej kuchni da się zrobić tyle szafek ile potrzeba 🙁
Super!