kuchnieportal

Wybieramy najciekawszy kosz na śmieci

Wybieramy najciekawszy kosz na śmieci

Kosz na śmieci to często lekceważony element wystroju kuchni. Zwykle wybiera się go z automatu, zupełnie nie myśląc o tym, czy będzie pasował do mebli kuchennych i co najważniejsze, czy będzie funkcjonalny. Taka ignorancja to duży błąd. Wbrew powszechnemu osądowi kosze na śmieci są bardzo istotne dla funkcjonowania całego domu.

Jak znaleźć dobry kosz na śmieci?

Na początku trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań. Może na pierwszy rzut oka wydadzą się one dość banalne, za to odpowiedzi na nie mogą dostarczyć wiele cennych wskazówek co do rozmieszczenia kuchennych sprzętów. Te pytania dotyczą następujących kwestii:

  • Czy dysponujemy małym, czy dużym metrażem kuchennym?
  • Czy chcemy, by kosz stanowił element dekoracyjny, czy ma stanowić element szafki pod zlewozmywakiem?
  • Czy chcemy segregować śmieci w domu, czy może na świeżym powietrzu?
  • Czy produkujemy dużą ilość śmieci.? Jeśli tak to zalecane są kosze na śmieci o większej pojemności, by nie było problemów z utylizacją odpadów.

Dopiero odpowiedź na te wszystkie pytania pozwoli nam ocenić, jakiego kosza my właściwie potrzebujemy?

fot. Eco-Market.pl

Powyżej kilka propozycji na ciekawy kosz na śmieci – od lewej:
1. Pedałowy kosz Deco Bin o pojemności 50 l, wykonany z tworzywa sztucznego. Jego nawierzchnia jest metalizowana, co sprawia, że prezentuje się nieco lepiej niż tradycyjne kosze plastikowe. Klapa otwierana jest na pedał.

2. Estetyczny kosz szafkowy o pojemności 14 l, wykonany z blachy nierdzewnej, wyposażony w samo podnoszącą się pokrywę i wyjmowane wiaderko. Można montować go na prawym lub na lewym boku szafki.

3. Bezdotykowy kosz na śmieci marki Ninestars, z wbudowanym czujnikiem ruchu (pokrywa otwiera się, gdy zbliżmy się do kosza). Wewnętrzny, wyjmowany pojemnik na śmieci wyposażony jest w pierścień, który podtrzymuje worek. Obudowa ze stali szlachetnej.

Jakiej wielkości powinien być kosz na śmieci?

Jak już wcześniej wspomniano, o jego pojemności decyduje metraż kuchenny. Jeżeli dysponujemy dużą kuchnią to wspaniale. Oznacza to, że możemy wybrać kosz, jaki tylko chcemy. Jedyną kwestią pozostaje to, czy ma być klasyczny, czy bardziej nowoczesny. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi wariant, to musimy rozważyć – czy chcemy się nim pochwalić, czy raczej go ukryć. Jeśli zwycięży ta pierwsza opcja, to najlepszy będzie kosz w kolorze metalicznym o sporej pojemności. Wszakże ten kolor w zasadzie doskonale komponuje się ze wszystkimi rodzajami mebli, jest wysoce uniwersalny.

fot. Eco-Market.pl

Te kosze sprawdzą się najlepiej w małych pomieszczeniach. Najlepiej o prostokątnych lub kwadratowych ścianach podstawy, prostych ścianach bocznych oraz o prostym, wydłużonym kształcie – takie kosze z łatwością zmieścimy w szafce lub w niewykorzystanym kącie kuchennym.

1. Kosz na śmieci o pojemności 30 l, marki Curver. Klapa sterowana pedałem. Wykonany z tworzywa sztucznego pokrytego metalizowaną nawierzchnią.

2. Wysoki kosz na śmieci o pojemności 50 l, wyposażony w nożny pedał otwierający pokrywę. Obudowa wykończona nadrukiem utrzymanym o modnym ostatnio motywie.

3. Kosz na śmieci pedałowy, o pojemności 50 l. Wykonany z polerowanej stali nierdzewnej (bardzo łatwej w utrzymaniu w czystości, odpornej na pozostawianie śladów palców). Wyposażony we wkładkę.

Jeśli natomiast mamy małą kuchnię, to zależy nam przede wszystkim na oszczędności miejsca. W związku z tym kosz szufladkowy zamontowany pod zlewozmywakiem będzie w sam raz. Jest mały, łatwo się go montuje i czyści. Nie ma większych problemów z wymianą worka na śmieci. Do tego jest tańszy i łatwiej go przenosić z miejsca na miejsce.

Kosze do segregacji odpadów w kuchni

To kwestia indywidualna i zależy od tego, czy kochamy naturę, czy nie? Jeśli tak, to powinniśmy skorzystać z koszy na śmieci, które ułatwią nam segregację śmieci. Na rynku konsumenckim pojawiły się już modele kolorowych koszy. Dany kolor oznacza rodzaj surowca, który powinien się tam znaleźć. Są także kosze o specjalnych kształtach, które są uzupełnieniem tych kolorowych koszy.

fot. Eco-Market.pl

1. Kosz na śmieci Ovetto, zbudowany z 3 autonomicznych modułów, każdy z nich o innym kolorze, co ułatwia segregację odpadów. Kosz jest obrotowy, w poszczególne szufladki wykładane są workami. Pokrywy szczelnie przylegają do obudowy, dzięki czemu kosz gwarantuje zachowanie estetyki i neutralnego zapachu w pomieszczeniu.

2. Pojemnik z tworzywa sztucznego, z wydzielonymi trzema przegródkami. Każda z przegródek wyposażona jest w obejmę trzymającą worek przy obudowie.

3. Kosz na śmieci przystosowany do zainstalowania w szafce kuchennej. Szuflada wysuwana jest na prowadnicy. Przegródki wyposażone są w wyjmowane wiaderka, które można wyposażyć też w worki.

 

Te z okrągłą dziurką są przeznaczone na butelki szklane, z kolei te o wąskim wejściu służą do utylizacji papieru i jego pochodnych. Jednak najpopularniejsze są te szczelnie zamykane, gdyż nie pozwalają rozprzestrzeniać się brzydkim zapachom po całym mieszkaniu. Można do nich wrzucać skorupki z jaj, obierki z ziemniaków czy resztki mięsa z obiadu. Podobnie jak ich małe odpowiedniki, ekologiczne kosze są łatwe w czyszczeniu, nie zajmują zbyt wiele miejsca i mają kółka, które znacznie ułatwiają ich transport na zewnątrz.

Jak widać, kosz na śmieci jest dość istotną częścią domu. Wybierając go, należy kierować się jego użytecznością i atrakcyjnym wyglądem. Nie chcemy przecież, by szpecił naszą kuchnię.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95