Dolne szafki kuchenne – wymiary standardowe
Wymiary szafek kuchennych powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkowników.
- Wysokość szafek kuchennych – najczęściej spotykana wysokość szafek kuchennych to 82 cm bez blatu. Przeciętna grubość blatów to 38 mm, co daje łączny wymiar 86 cm. Coraz bardziej popularna staje się wysokość szafek 90 cm z blatem. Jest to spowodowane rosnącą średnią wzrostu naszej populacji.
- Szerokość szafek kuchennych – szafki kuchenne mają szerokość od 15 do 90 cm. Wymiary poszczególnych modeli wynoszą: 15cm, 20cm, 30cm, 35cm, 40cm, 45cm, 50cm, 60cm, 80cm, 90cm.
- Głębokość szafek kuchennych – standardowa głębokość szafek kuchennych wynosi od 50 do 55 cm – na blat należy przeznaczyć dodatkowe 5 cm.
Jeżeli na szafce chcemy umieścić płytę indukcyjną lub gazową, wówczas szerokość i głębokość mebla powinna wynosić minimum 60 cm.
Górne szafki kuchenne – wymiary standardowe
Wymiary górnych szafek kuchennych są bardziej zróżnicowane, ponieważ zazwyczaj nie trzeba dostosowywać ich rozmiaru do sprzętu AGD. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zamierzamy zabudować wyciąg kuchenny. Wówczas należy sprawdzić wskazania producenta odnośnie minimalnej odległości urządzenia od palników. Ważne jest również usytuowanie szafek górnych względem dolnej części zabudowy. Odległość między szafkami wiszącymi a stojącymi nie powinna być mniejsza niż 45 cm, aby wykonywanie prac przy blacie nie było utrudnione. Każdy powinien indywidualnie określić, jaka wysokość jest dla niego ergonomiczna.
Wymiary górnych szafek kuchennych:
- Szerokość – zazwyczaj wynosi od 30 do 90 cm. Najpopularniejsze szerokości szafek kuchennych to 40 cm, 60 cm i 80 cm.
- Wysokość – rozpoczyna się od 30 cm a dochodzi nawet do 127 cm.
- Głębokość – wiszące szafki kuchenne są płytsze niż stojące, ich głębokość wynosi od 30 do 40 cm.
Szafki kuchenne na wymiar
Meble kuchenne na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Ta opcja polecana jest również do nietypowych wnętrz, np. ze skosami, w których standardowe wymiary szafek kuchennych najczęściej nie pasują. Producenci mebli kuchennych na wymiar dają możliwość dowolnego wyboru rozmiaru szafek i idealnego dopasowania zabudowy do warunków pomieszczenia. Przekłada się to na swobodę projektowania oraz na praktyczne, bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Ważnym aspektem jest rozmiar sprzętu AGD pod zabudowę – jeżeli na taki się decydujemy, wówczas wymiary szafek kuchennych muszą być do niego idealnie dostosowane. Aby uniknąć ewentualnych problemów montażowych, warto najpierw wybrać konkretny model lodówki czy kuchenki i zaprojektować meble z uwzględnieniem jego wymiarów.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Ddaga z kad wiesz, że by nie podołał potrafisz składać meble od podstaw jeśli nie to na jakiej podstawie jestes w stanie to określić
Jeszcze trzeba trafic na dobrego stolarza a nie skladacza mebli ze swoimi wizjami ktory nie umie zrobic kilku szafek z osobnymi blatami , wszyscy zabudowuja kazda wolna przestrzen w kuchni to ja tez musze ? Brak roznorodnosci w projektowaniu mebli kuchennych ! A gdyby tak zamowic kredens na wymiar stolarz by podolal skladacz mebli juz nie!
… i problem pojawi sie gdy model agd sie popsuje i nowe wymiary nie pokrywaja sie z tym, co zostało wybrane pierwotnie…
Tak jest, dopasowanie wymiaru szafek i AGD jest niezbędne. Jak ktoś tego nie dopatrzy to potem bieda straszna
Przydatne info