kuchnieportal

Przechowywanie żywności w lodówce – prawdy i mity

Przechowywanie żywności w lodówce – prawdy i mity

Czy warzywa i owoce faktycznie należy trzymać w najniższej części lodówki a ser i wędliny w zamkniętych pojemnikach?  Jak często rozmrażać lodówkę i czy w trakcie rozmrażania można włożyć do środka lodówki naczynie z gorącą wodą? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące przechowywania żywności i konserwacji urządzeń chłodząco-mrożących to wiedza konieczna aby sprzęt AGD służył nam przez długie lata a żywność dłużej zachowywała swoją świeżość. 

Prawda czy mit?

1. Optymalna temperatura chłodzenia to 4-5?C, a temperatura w zamrażarkach powinna wynosić -18 – 22?C.

Prawda. Ta reguła dotyczy zarówno starszych modeli, jak i nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek. Właściwe ustawienie temperatury pozwala zachować świeżość produktów spożywczych, spowalniając rozmnażanie się bakterii.

2. Pomiędzy temperaturą panującą w dwóch różnych częściach lodówki może występować różnica nawet do 10?C.

Mit. W naszych lodówkach mogą występować minimalne różnice temperatur, zwykle jednak sięgają maksymlanie 1-2?C i nie mają wpływu na przechowywaną żywność.

3. Temperatura w dolnych szufladach lodówki, przeznaczonych na warzywa i owoce jest wyższa niż na górnej półce lodówki.

Prawda. Chłodzący parownik znajduje się na tylnej ścianie lodówki, ale nie sięga do dolnych szuflad. Schłodzone powietrze ma odcięty dostęp do tego miejsca, co powoduje, że temperatura w szufladach może być faktycznie wyższa niż ta panująca na wyższych półkach chłodziarki. Dlatego też zwykle wykorzystujemy szuflady do przechowywania produktów, które nie wymagają bardzo niskiej temperatury, takich jak warzywa czy owoce.

4. Częste otwieranie drzwiczek zamrażarki i nie zamykanie ich przez dłuższą chwilę powoduje, że trzeba częściej niż raz w roku rozmrażać urządzenie.

Prawda. W ten sposób woda z parownika częściej osadza się na ściankach i drzwiach zamrażarki, przez co powstają duże ilości lodu, który musi zostać usunięty, by zachować szczelność mrożenia. Przy normalnym korzystaniu z zamrażarki wystarczy wykonać tę czynność raz w roku.

5. W trakcie rozmrażania nie wolno wkładać do środka naczynia z gorącą wodą – przyczynia się to do skrócenia żywotności sprzętu.

Mit. Ciepło jedynie przyspiesza proces topnienia lodu, dzięki czemu skracamy czas poświęcany na rozmrażanie. Nie ma to natomiast wpływu na późniejszą jakość pracy zamrażarki. Warto natomiast pamiętać, by nie zeskrobywać lodu ostrym narzędziem i nie umieszczać naczynia z wrzącą wodą w pobliżu plastikowych elementów.

6. Produktów, wyjmowanych z zamrażarki na czas usunięcia nadmiernej ilości lodu nie wolno ponownie zamrażać.

Mit. Czas rozmrożenia nie jest tak długi, by zamrożona żywność, która wciąż schładza się dzięki kumulowaniu niskiej temperatury zdążyła ulec całkowitemu rozmrożeniu. Można ją na krótki czas umieścić w zamkniętej części chłodzącej lodówki, a później z powrotem w zamrażalniku.

7. Jedzenie w lodówce warto przechowywać w zamykanych pojemnikach.

Prawda. Schowanie np. plastrów sera żółtego czy wędliny do szczelnego pojemnika  zapobiegnie ich wysuszeniu oraz przesiąknięcia innymi zapachami z lodówki. Należy jednak pamiętać, że żywność przechowywana w pojemnikach zepsuje się szybciej niż ta, trzymana “luzem”.

8. Produkty spożywcze ułożone gęsto i ciasno na półkach chłodziarki nie są prawidłowo schładzane.

Prawda i mit. W lodówkach bez cyrkulacji powietrza utrzymywanie zbliżonej temperatury wewnątrz jest utrudnione. Jeśli korzystamy z tego typu chłodziarki, luźne ułożenie produktów pozwala na ich równomierne schładzanie.
W bardziej nowoczesnych urządzeniach, wykorzystujących dwa parowniki i wentylatory, odpowiedzialne za cyrkulację powietrza (zastosowane np. w lodówkach BEKO z systemem Active Dual Cooling), sposób rozłożenia żywności nie ma już znaczenia – wewnątrz chłodziarki panuje wyrównana temperatura.

9. Świeże mięso lub ryby lepiej zamrozić niż przechowywać na półce w lodówce.

Prawda. Nienasolone mięso bardzo szybko się psuje, więc jeśli nie mamy zamiaru przygotować go tego samego dnia, lepiej i bezpieczniej będzie je zamrozić. Podobnie jest w przypadku świeżych ryb. Dobrym rozwiązaniem jest specjalna komora zero, stosowana w niektórych modelach lodówek firmy BEKO. Z uwagi na panującą w niej niższą temperaturę –  0?C nadaje się do przechowywania tego typu produktów i pozwala dłużej zachować ich świeżość.

Materiał przygotowany na podstawie informacji prasowej BEKO – 21 sierpnia 2013r – “Na co zwracać uwagę przy przechowywaniu żywności w lodówce?”

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95