Kiedy najlepiej wykonać projekt kuchni?
Najbardziej dogodnym rozwiązaniem jest tworzenie projektu kuchni (lub co najmniej jej planu) już na etapie projektowanie domu. Wówczas możemy poprowadzić przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe i elektryczne zgodnie z założeniami naszej idealnej kuchni. Natomiast jeżeli projekt wnętrza jest tworzony już po poprowadzeniu elektryki i kanalizacji, musimy dopasować do nich ustawienie mebli (przede wszystkim stref gotowania i zmywania) bądź liczyć się z dodatkowymi pracami remontowymi.
Sprawdź:
Dlaczego projekt kuchni ma znaczenie?
Projekt pokazuje, jak będzie wyglądać przyszła kuchnia. Na tym etapie można jeszcze łatwo i wprowadzać zmiany, aby stworzyć wnętrze idealnie wpisujące się w nasze oczekiwania. – Podczas prezentacji projektu często krystalizuje się wizja klienta dotycząca wyglądu kuchni. Naszym zadaniem, jako projektantów i wykonawców, jest nie tylko przygotowanie projektu, a następnie jego realizacji. Określamy również wymagania użytkowych, jakie musi spełnić konkretna kuchnia oraz doradzamy w kwestii estetyki i wyposażenia. W ten sposób tworzymy projekt, który godzi oczekiwania klientów z wysoką funkcjonalnością i jest bazą do wykonania idealnego wnętrza – mówi Tadeusz Gal, właściciel studia Meble Gal. –Tak, jak w przypadku jednej z naszych ostatnich prac, za którą byliśmy odpowiedzialni od projektu do realizacji. Naszym zadaniem było przygotować projekt i wykonać meble do przestronnej kuchni. Zaproponowaliśmy trzy realistyczne wizualizacje: dwie w nowoczesnym stylu i jedną w stylu klasycznym. Zależało nam dać klientowi pełny obraz tego, jak może wygląd jego przyszła kuchnia.
Projekt nr 1
Projekt nr 2
Projekt nr 3
Od projektu do realizacji
Inwestorzy zdecydowali się na projekt nowoczesnej kuchni w bieli, dopełnionej dębowymi półkami, blatem i obwolutami mebli. Olejowanie pogłębiło kolor oraz wyeksponowało naturalny rysunek drewna. Uwagę zwracają również modne i pomysłowe detale: wąski regał oraz obniżone szuflady pełniące rolę siedziska.
Projektanci zadbali o liczne schowki, które zapewniają miejsce do przechowywania. Obok siedziska znajduje się szafka o szerokości 80 cm przeznaczona do przechowywania zastawy. Następnie, w szafce zlewozmywakowej, umieszczono wyjezdny kosz z pojemnikami do segregowania odpadów oraz półeczkę na artykułu chemiczne. Także pod płytą grzewczą znajdują się pojemne szuflady. W jednej z nich zamontowano szufladę wewnętrzną z organizerem na sztućce. Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto dodatkowych podziałów frontów, a zarazem uzyskano schowek do przechowywania mniejszych rzeczy. Równie praktyczne rozwiązanie zastosowano w przypadku zmywarki – ponieważ jest niższa niż szafki, projektanci umieścili nad nią szufladę na deski do krojenia. Tym sposobem przestrzeń mebli jest w pełni wykorzystana.
- Sprawdź: Meble GAL, Blok Dobroszyce (woj. łódzkie)
Zobacz też gotowe projekty domów w technologii nowoczesnej lub tradycyjnej.
Dlaczego warto wybrać kuchnię na wymiar?
Meble na wymiar, w odróżnieniu od gotowych mebli modułowych, mogą być dokładnie dopasowane do metrażu i kształtu kuchni oraz indywidualnych potrzeb domowników. Dzięki temu wnętrze jest w pełni zagospodarowane oraz gwarantuje ergonomię pracy. – Osoby użytkujące prezentowaną kuchnię są wysokie, w związku z czym zastosowaliśmy szafki dolne o niestandardowej wysokości 97 cm z blatem (typowa wysokość to 86 cm). Okna również osadzono wyżej, dzięki czemu we wnęce okiennej mogliśmy umieścić blat, który zastępuje parapet – mówi Tadeusz Gal. Także piekarnik zamontowano na wysokości umożliwiającej korzystanie z niego w pozycji wyprostowanej. Tym samym projekt mebli kuchennych odpowiada indywidualnym wymaganiom domowników oraz jest jak szyta na miarę ich potrzeb.
Dołącz do dyskusji