kuchnieportal

Oświetlenie podszafkowe w kuchni. Różne techniki i aranżacje

Oświetlenie podszafkowe rozjaśnia przestrzeń blatu roboczego umożliwiając tym samym komfortowe i bezpieczne wykonywanie prac w kuchni. Wśród różnego rodzaju typów oświetlenia, które można zamontować pod szafkami kuchennymi, możemy znaleźć lampy halogenowe oraz żarówki i taśmy LED. Jakie są ich zalety i wady? 

Oświetlenie podszafkowe za pomocą żarówek halogenowych

Lampki halogenowe to punktowy sposób doświetlenia przestrzeni w kuchni. Wystarczy jednak rozmieścić je w takich samych odstępach, aby uzyskać równomierne rozjaśnienie całej znajdującej się pod nimi powierzchni. Można również zdecydować się ruchome zestawy, które pozwalają na ustawienie konta padania światła. Utrudnienie stanowi tutaj fakt, iż  żarówki halogenowe dość szybko się nagrzewają. W związku z tym operowanie nimi jest ograniczone przez wysoką temperaturę.

Żarówki halogenowe umieszcza się zazwyczaj w spodzie szafek. W wywierconych otworach montowane są oprawy, a w nie wkręca się lampki. Istnieje również możliwość zamontowania tego oświetlenia poniżej powierzchni mebli za pomocą opraw podszafkowych. Propozycja ram jest dość szeroka, dzięki czemu łatwo jest wybrać coś współgrającego z wystrojem kuchni.

oświetlenie led do kuchni

Oświetlenie podszafkowe z użyciem światła LED

Obecnie odchodzi się od halogenowego oświetlenia podszafkowego na rzecz oświetlenia LED. Diody LED wolniej się nagrzewają, są bardziej wydajnie czyli odznaczają się dłuższą żywotnością. Dodatkowo zużywają znacznie mniej energii niż ich halogenowy odpowiednik. Redukuje to koszty eksploatacji. O tym, ile oszczędzimy, decyduje poziom natężenie światła. Jako oświetlenie podszafkowe lepiej sprawdzą się żarówki czy diody LED o wyższej mocy. Zużyją więcej energii niż ich słabszy odpowiednik, jednak będą bardziej funkcjonale czyli lepiej oświetlą przestrzeń, na którą padają. Mniejsze, bardziej klimatyczne nasilenie można zastosować w tych częściach spodów szafek, które nie znajdują się nad blatem, zlewem czy inną przestrzenią użytkową. Na rynku dostępnych jest kilka odmian źródeł światła ledowego.

 

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

 

Żarówki LED

We wnętrzu żarówek LED znajdują się diody, które emitują światło. Takie lampy można umieścić w oprawach zamontowanych w spodzie lub przymocowanych poniżej linii szafki kuchennej. Wówczas, podobnie, jak w przypadku halogenów, otrzymujemy punktowe oświetlenie przestrzeni. Żarówki LED nie nagrzewają się jednak tak mocno, co pozwala na swobodne ustawianie konta padania światła. Wymaga to zastosowania ruchomych opraw. Jeśli zależy nam na tym, aby oświetlenie LED stało się elementem dekoracyjnym kuchni, można zdecydować się na lampki wielokolorowe.

żarówki led do kuchni

Taśmy Led

 Taśma LED to elastyczny pasek, do którego przymocowane są diody. Można go przecinać w odstępach jednego modułu, na który zazwyczaj przypadają trzy diody i wspornik. Na rynku dostępne są taśmy wodoodporne i niewodoodporne. Te pierwsze są izolowane silikonową powłoką: klejem lub żelem. Do kuchni, ze względu na możliwość kontaktu z wilgocią, lepiej wybrać te pierwsze. Są droższe, ale bezpieczniejsze.

Taśmę LED można zamontować bez dokonywania trwałych zmian w budowie półek kuchennych za pomocą samoprzylepnego podłoża. Innym wariantem jest umieszczenie jej w oprawie, która musi bezpośrednio przylegać do mebla. Montaż ramy wymaga zrobienia otworów w spodach szafek.

led do kuchni

Diody LED, poza swoją praktyczną funkcją, mają również walory dekoracyjne. Dostępne są w różnych kolorach, a ich łatwość montażu i elastyczność sprawiają, że można nimi wyeksponować wybrane część zabudowy kuchennej.

Wieńce kuchenne LED firmy Soled

 Bardziej wyrazistą propozycją z zastosowaniem lamp LED są wieńce kuchenne firmy Soled. Mają one znacznie większą powierzchnię niż cienkie oprawy taśm ledowych i tworzą szklane, świecące spody półek. Wieńce są robione na wymiar, dzięki czemu można je zastosować w zabudowie kuchennej o różnej wielkości. Dodatkowo poszczególne części mogą być z sobą zintegrowane i zapalane jednym włącznikiem światła.

wieniec led soled
Fot. Wieniec kuchenny LED firmy Soled.

W zależności od rodzaju, wieńce oświetlają jedynie powierzchnie pod nimi, np. blaty kuchenne lub kierują jednocześnie strumień światła do wnętrza szafek. Druga propozycja podnosi funkcjonalność takiego oświetlenia, a dodatkowo jest ciekawym akcentem dekoracyjnym.

4 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Anna
24 września 2019, 10:33
0/0

Ciekawe oświetlenie udało mi się zdobyć w sklepie Phenomena Light. Mają duży wybór w różnym stylu. Cenowo też jest konkurencyjnie i można kupić oryginalne oświetlenie w bardzo atrakcyjnej cenie.

Klusdesign
3 kwietnia 2019, 11:17
0/0

Zamontowanie profili LED pod szafkami i pod blatem pozwoli stworzyć nie tylko ciekawą aranżacje, ale także bezpieczne miejsce pracy. Dobierając profile LED do kuchni warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne.

milos
4 września 2017, 15:02
0/0

ja osobiście z praktyki polecam przynajmniej dwa źródła światła w kuchni tzn. – centralne, które oświetli nam sam środek kuchni i tutaj jak najbardziej polecam żarówki activejet, drugie źródło to podświetlenie samego blatu kuchni tutaj najkorzystniejsze są taśmy tej samej marki

ana
4 maja 2017, 15:59
0/0

zgadza się, jak ma być oświetlenie w kuchni , to muszą być po bokach jakieś ledy czy coś .z activejet. A co do samej lampy jeszcze to jedynie nad stołem jest potrzebna.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95