kuchnieportal

Mniej sprzątania- więcej czasu dla siebie! Jak zaplanować kuchnię łatwą w utrzymaniu w czystości?

Mniej sprzątania- więcej czasu dla siebie! Jak zaplanować kuchnię łatwą w utrzymaniu w czystości?

Fronty mebli pokryte powłoką zapobiegającą powstawaniu na ich powierzchni odcisków palców - antifingerprint. Program kuchni Stockholm BAUFORMAT&Burger.

Na jakie rozwiązania postawić, aby móc cieszyć się łatwą w utrzymaniu w czystości kuchnią? Jest ich wbrew pozorom wiele. Przemyślany projekt, dobór odpowiedniej kolorystyki i materiałów mebli a także kilka odpowiednich rozwiązań – sprawi, że mniej czasu spędzimy sprzątając kuchnię.

Postaw na prostotę – proste formy mebli

Meble w stylu nowoczesnym bazujące na frontach o prostej formie – bez dodatkowych ram okalających front, są rozwiązaniem zdecydowane najbardziej polecanym, jeśli chcemy mniej czasu spędzać na sprzątaniu. Im bardziej gładka, jednolita powierzchnia frontów, tym zadanie usunięcia z nich zabrudzeń będzie łatwiejsze. W zakamarkach nie będzie gromadzić się kurz wymagający usunięcia np. szczoteczką.  Styl nowoczesny i prosta forma samych frontów sprawdzą się zatem najlepiej, jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza kuchennego, które będzie łatwe do sprzątania. Poza tym meble kuchenne charakterystyczne dla innych styli wnętrzarskich, szczególnie dla stylu klasycznego, angielskiego to oprócz dekoracyjnej formy samych frontów charakteryzuje również obecność wielu dodatkowych detali, np. listew, pilastrów. Im bardziej skomplikowana forma mebli, tym więcej pracy związanej z ich czyszczeniem.

 

Im mniej otwartych półek, tym lepiej

Jeśli priorytetem jest stworzenie kuchni wyjątkowo łatwej w utrzymaniu w czystości, zdecydowanie lepiej sprawdzą się jej projekty w których liczba otwartych półek jest bardzo ograniczona lub nie ma ich wcale. Na poziomych, płaskich powierzchniach będzie osadzać się kurz wymagający częstego usuwania. Otwarte półki to również miejsce na których zazwyczaj eksponowane są dekoracje lub użytkowe sprzęty i naczynia kuchenne. One również będą wymagać częstego mycia lub odkurzania przysparzając tym samym właścicielom kuchni dodatkowej pracy.

 

Jaki materiał mebli sprawdzi się najlepiej?

Zdecydowana większość materiałów z jakich wykonywane są meble wymaga od nas uważności w zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas sprzątania. Meble przede wszystkim nie lubią wilgoci. Czyszcząc je należy wykorzystywać do tego celu miękką, dobrze odciśniętą z nadmiaru wody ściereczkę oraz łagodny detergent. W przypadku niektórych materiałów, np. drewniany fornir należy wykorzystywać preparaty przeznaczone do mycia drewna (pozbawione alkoholu, amoniaku lub innych rozpuszczalników chemicznych, które mogą zniszczyć lub odbarwić fornir). W przypadku wszystkich typów materiałów, zarówno ze względu na estetykę, jak i zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom, służy im po umyciu – wytarcie do sucha.  Materiał z jakiego wykonane są meble w tym przypadku ma mniejsze znaczenie. Bardziej liczy się forma samych frontów  a także odpowiedni dobór kolorystyki.

 

Kolorystyka mebli najłatwiejsza do utrzymania w czystości

Meble kuchenne bazujące na dekorze drewna lub dekorach o nieregularnym wzorze – na takich powierzchniach zabrudzenia będą mniej widoczne. Jednokolorowe fronty będą zawsze wymagać częstszego przecierania. Warto również zwrócić uwagę na sam sposób wykończenia frontów.  Na gładkiej powierzchni w połysku, np. frontów mebli lakierowanych lub szklanych, zabrudzenia będą zdecydowanie bardziej widoczne, szczególnie odciski palców. Na matowych powierzchniach minimalnie trudniejszych w czyszczeniu, zabrudzenia będą mniej zauważalne  a tym samym meble nie będą wymagać bardzo częstego czyszczenia. Warto również zwrócić uwagę, że na najtrudniejsze w codziennym utrzymaniu w czystości będą fronty w nasyconym, ciemnym kolorze w połysku (szczególnie czarne)!

 

Meble z powłoką antifingerprint

Projektując nasze wnętrze kuchenne możemy również wybrać rozwiązania dedykowane tematowi kuchni łatwej do sprzątania – fronty mebli z powłoką antyfingerprint.  Fronty w takich meblach pokryte są dodatkową warstwą materiału zapobiegającemu powstawaniu na ich powierzchni odcisków palców. Fronty antifingerprint oferuje m.in. niemiecki producent mebli – firma BAUFORMAT&Burger. Wybierając meble tego typu (np. program kuchni Stockholm firmy BAUFORMNAT&Burger), bez obaw możemy zatem wybrać jednolity kolor frontów, np.  biel, czerń czy modną szarość.  To rozwiązanie jest również idealnym wyborem w przypadku, gdy zależy nam na wprowadzeniu do projektu kuchni bezuchwytowego systemu otwierania mebli typu TIP-ON, często wykorzystywanego w aranżacjach w stylu nowoczesnym.  Meble w takim systemie otwierają się po przez delikatne dociśnięcie frontu. W takim przypadku łatwo powstają  na powierzchni mebli odciski palców i inne, widoczne zabrudzenia. Powłoka antifingerprint w znacznym stopniu eliminuje ten problem.

 

akcesoria do mebli Bauformat

Fot. Wyposażenie wewnętrzne szuflad w kuchniach BAUFORMNAT&Burger.

 

Organizacja wewnętrzna kuchni – wyjmowane tacki, kosze

Decydując się na zakup mebli można od razu postawić na producentów, którzy wraz z meblami oferują kompleksowe wyposażenie wewnętrze szafek i szuflad. Utrzymaniu porządku wewnątrz mebli i szybkie odnalezienie potrzebnego w danym momencie podczas gotowania przedmiotu  będzie łatwiejsze, jeśli każda rzecz w kuchni będzie miała swojej stałe z góry zaplanowane miejsce. Służą to tego wyjmowane koszyki i tacki, podzielniki szuflad, organizery na naczynia oraz przyprawy. Idealnie wymiarem dopasowane do wnętrza mebli, będą wygląd estetycznie i  pomagać w codziennym utrzymaniu porządku.

 

Kuchenne sprzęty, które ułatwią lub utrudnią codzienne sprzątanie

Kolejnym ważnym elementem w temacie kuchni łatwej do sprzątania jest dobór odpowiedniego sprzętu AGD.  Podstawową kwestią jest wybór wydajnego okapu, który w jak największym stopniu będzie pochłaniał opary powstałe podczas gotowania. Dzięki temu unikniemy osadzania się na powierzchni mebli wilgoci i tłustych osadów z gotowania, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do  odbarwienia oraz odkształcenia i tym samym szybszego zniszczenia wyposażenia kuchni. Kuchnię zaopatrzoną w dobrej jakości, wydajny okap  jest również łatwiej utrzymać w czystości. Większość tłustych zanieczyszczeń pochłania okap a my tym samym unikamy czasochłonnego ich usuwania.

Jeśli naszym priorytetem jest aranżacja kuchni łatwej do sprzątania, dylemat – kuchnia gazowa, ceramiczna  czy indukcyjna, zdecydowanie powinniśmy rozstrzygnąć na korzyść ostatniego z wymienionych rozwiązań. Zaletą kuchenek indukcyjnych oraz ceramicznych jest ich gładka, łatwa w czyszczeniu powierzchnia oraz brak kłopotu typowego dla kuchenke gazowych, czyli problemu z osadzaniem się na meblach i naczyniach kuchennych oparów powstałych podczas spalania gazu. Kuchenki indukcyjne dodatkowo nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia podczas gotowania nie przywierają do jej powierzchni i łatwo jest je usunąć. Płyta ceramiczna jest gorąca przez długi czas po gotowaniu. Trzeba odczekać około 30-60 minut zanim przystąpimy do jej mycia.  Ze względu na wysoką temperaturę nagrzewania jej powierzchni, zabrudzenia również mocno do niej przywierają.

Hitem ostatnich lat są również roboty odkurzające oraz myjące podłogi. Urządzenia te wystarczy uruchomić przed wyjściem do pracy, by wykonały za nas pracę związaną ze sprzątaniem podłóg. Jeśli jesteśmy w trakcie projektowania kuchni oraz domu i planujemy zakup takiego urządzenia, warto przekazać projektantowi wnętrza informację o konieczności dostosowania wnętrz, w taki sposób, by i-robot mógł wyczyścić każdy jego zakątek.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95