kuchnieportal

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to miejsce, gdzie często toczy się życie domu – przygotowujemy tu posiłki, spędzamy czas ze znajomymi, czy odpoczywamy przy kubku kawy. Pomieszczenie to odgrywa niezwykle ważną rolę z życiu codziennym, dlatego projektując i budując dom należy dokładnie przemyśleć sposób, w jaki je urządzimy. Niezależnie od tego czy dopiero decydujemy o aranżacji kuchni, czy też chcemy dokonać niewielkich zmian – powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zastosować rozwiązania ułatwiające nam wykonywanie czynności.

Od czego zacząć planowanie?

Dostosowując wnętrze do naszych indywidualnych potrzeb, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam na podjęcie dobrych decyzji. Panuje powszechne przekonanie, że im większa kuchnia tym lepsza, jednak czasem małe pomieszczenie będzie wystarczające, by wygodnie przyrządzić posiłek dla całej rodziny. W zależności od tego czy planujemy dom od początku, czy też nabywamy nasze mieszkanie z ustalonym rozkładem pomieszczeń, zastosujemy odmienne rozwiązania. W przypadku projektowania wszystkiego, łącznie z wielkością poszczególnych pokoi, warto zastanowić się, dla ilu osób będzie przeznaczona kuchnia, czy potrzebujemy miejsca na stół, czy może lepiej ograniczyć się do niewielkiego pomieszczenia, natomiast jadalnię urządzić w innej części domu.

Metraż oraz ułożenie ścian będzie miało wpływ na ułożenie mebli, podobnie jak położenie okna. To ostatnie nie tylko zapewnia więcej światła, ale też umożliwia wietrzenie pomieszczenia i usprawnia wentylację. W kuchni, podczas przyrządzania posiłków panuje wysoka wilgotność, która w przypadku niezapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza może prowadzić do zaparowania okien, skraplania się pary na meblach oraz ścianach. Zwiększona wilgotność po pewnym czasie może prowadzić do odpadania farby ze ścian, ewentualnie powstania grzyba, co w przypadku miejsca gdzie przygotowywane jest jedzenie, jest czymś niedopuszczalnym.

aranżacje kuchni

Funkcjonalna kuchnia, czyli trójkąt roboczy.

Kuchnia może być pięknie urządzona, jednak przy braku miejsca na naczynia, garnki lub produkty spożywcze, przygotowanie posiłku może okazać się drogą przez mękę. Błędne rozplanowanie rozmieszczania poszczególnych mebli może prowadzić do tego, że nieustannie będziemy musieli przemieszczać się po dużej powierzchni by wyjąć nóż, produkty lub włożyć coś do zlewu. Czynności dokonywane w kuchni zazwyczaj mają swój początek w okolicach lodówki, a kończą się przy piekarniku lub przy płycie grzewczej. Planując kuchnie należy zdecydować się na układ mebli i sprzętów sprawiający by praca nad przygotowaniem posiłku była jak najszybsza i najmniej męcząca.

Zasada trójkąta roboczego zakłada takie ułożenie względem siebie lodówki, zlewu oraz kuchenki, które powoduje powstanie ciągu technologicznego, umożliwiającego szybką obróbkę produktów przeznaczonych na posiłek oraz bezproblemowe ich ugotowanie. Blaty znajdujące się pomiędzy poszczególnymi strefami w kuchni: magazynowania, obróbki i zmywania oraz gotowania, powinny być na tyle duże, by pozwolić na wygodne przygotowanie posiłku i możliwość odłożenia na bok chwilowo niepotrzebnych przedmiotów.

Pamiętajmy o blacie – najlepiej umieszczonym po lewej stronie lodówki, gdzie możemy odłożyć zakupione jedzenie przed włożeniem ich do chłodziarki. W kolejnej części –  przy zlewie, powinniśmy postawić lub zawiesić wystarczającą ilość szafek by pomieścić naczynia. Ulokowanie ich w pobliżu zmywarki ułatwi rozkładanie czystych garnków i talerzy. Zaraz obok zlewu powinno znajdować się miejsce, gdzie możemy odłożyć umyte sztućce, ewentualnie przygotowane do obróbki produkty. Na samym końcu powinniśmy zaplanować przestrzeń, gdzie gotujemy lub pieczemy potrawy.

projekt kuchni

Najlepsze okno w kuchni.

Posiadanie okna w kuchni ma wiele zalet. Odpowiedni przepływ powietrza w tym pomieszczeniu ma ogromne znaczenie, ponieważ osiadająca para wodna może prowadzić do uszkodzeń ścian oraz mebli. Okap nie zawsze odprowadzi nadmiar ciepłego powietrza, a wtedy konieczne staje się wietrzenie. Uchylenie lub otwarcie okna bardzo szybko pozwoli na wymianę powietrza i pozwoli na bezproblemową dalszą pracę w kuchni. Projektując funkcjonalną kuchnię powinniśmy zapewnić sobie swobodny dostęp do okna i użyć parapetów jako dodatkowej przestrzeni roboczej.

Dóbr odpowiedniego okna do kuchni nie jest taki prosty jak może początkowo się wydawać. Czy lepiej wybrać okna drewniane, a może PCV lub aluminiowe , ewentualnie, jakie współczynniki powinno mieć okno by dobrze spełniało swoje funkcje? Dobrej jakości produkt sprawdzi się bez względu na to jaki materiał wybierzemy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać, by okno miało funkcję uchyłu. W mniejszych kuchniach nie zawsze jest możliwość otworzenia okna na oścież i wtedy jego częściowe uchylenie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zapewnić sobie swobodny dostęp do klamek okiennych, a w przypadku problemów z wentylacją, zastanowić się nad zainstalowaniem nawiewników. W ofercie firmy DAKO możemy znaleźć wiele okien, które nie tylko będą komponować się z wystrojem kuchni, ale również będą posiadać odpowiednie parametry użytkowe, co pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Planując rozkład pomieszczenia, przy oknie najlepiej umieścić zlew lub blat roboczy. Na parapecie będziemy mogli postawić dekoracje, doniczki z ziołami, ewentualnie stojak na noże. Umieszczenie kuchenki blisko okna może powodować, że przy uchyleniu podmuch wiatru będzie gasił palniki, ewentualnie w celu otworzenia okna konieczne będzie nachylanie się nad rozgrzaną płytą lub garnkami.  Rozważając jaki rodzaj okna wybrać, warto zastanowić się też nad dekoracjami oraz żaluzjami. Używanie firanek i zasłon w kuchni jest wciąż popularne, jednak ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność, lepiej zdecydować się na żaluzje lub rolety. Pozwoli na łatwiejszy dostęp do okna, a jednocześnie parapet będzie mógł zostać dodatkowo zagospodarowany.

okno

Dobrze zaplanowana kuchnia –  wyższy komfort życia.

Dokładne przemyślenie planu w jaki sposób powinniśmy urządzić naszą kuchnie oraz zwrócenie uwagi na kluczowe elementy układu i wyposażenia, pozwoli na stworzenie pomieszczenia, w którym będziemy czuli się komfortowo, a praca przy przygotowaniu posiłków będzie czystą przyjemnością. Zmiany dokonywane w kuchni zazwyczaj są kosztowne i czasochłonne, dlatego to miejsce w naszym domu powinniśmy zaplanować ze szczególną starannością.

W zależności od metrażu, kształtu pomieszczenia oraz umiejscowienia okien, wybieramy odpowiedni rozkład mebli. Obecnie na popularności zyskują wszelkiego rodzaju wyspy kuchenne, ewentualnie ułożenie sprzętów oraz umeblowania na kształt litery L lub G. Niezależnie od tego czy nasza kuchnia jest mała czy też duża, wcześniejsze sporządzenie projektu pomieszczenia, pozwoli nam na stworzenie miejsca, gdzie będziemy się dobrze czuli, a poszczególne czynności będą mogły być dokonywane sprawnie, bez straty cennego czasu.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95