Fot. Shelterness
Jak ustawić meble w wąskiej kuchni?
W wąskich kuchniach najlepszym wyborem wydaje się liniowy układ zabudowy, czyli ustawienie mebli wzdłuż jednej ściany. W ten sposób zyskujemy więcej przestrzeni do poruszania się. Jednak zabudowa liniowa zazwyczaj oznacza mniej miejsca do przechowywania i mniejszą powierzchnię blatu roboczego. Tym samym kuchnia traci na funkcjonalności. Jeżeli wnętrze nie jest bardzo wąskie, lepiej ustawić zabudowę w kształt litery L lub U. Podczas wyboru najlepszego układu pamiętajmy, aby zostawić minimum 120 cm wolnej przestrzeni do poruszania się.
Fot. Zabudowa w kształcie litery U pozwala uzyskać długi blat roboczy oraz zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Studio Szufladka, Kraków
Na swobodę poruszania się w kuchni wpływa również inny, często pomijany element, a mianowicie sposób otwierania frontów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są fronty otwierane do góry: pionowo, uchylnie lub łamane ? mówi Adrian Wojciechowski, właściciel Studia Szufladka. – Dzięki temu otwarte fronty nie kolidują z sobą ani utrudniają poruszania się.
W wąskich kuchniach bardzo pomocne są różne triki aranżacyjne. Dzięki nim optycznie poprawimy proporcje wnętrza oraz nadamy mu interesujący wygląd. Warto zrezygnować z zabudowywania wszystkich ścian szafkami z zamkniętymi frontami, przez które kuchnia wyda się przeciążona i jeszcze bardziej wąska. Aby dodać wnętrzu lekkości, część zabudowanych szafek zastąpmy otwartymi półkami lub przeszklonymi witrynami ? radzi Martyna Zielińska, projektantka STUDIO FORMA.
Fot. Realizacje firm: STUDIO FORMA, Studio Szufladka i Meble Tukan. W każdej z nich zwartą zabudowę przełamano modnymi, otwartymi półkami, które dodają lekkości wąskiej kuchni.
Zadbajmy również o harmonijne zestawienie wszystkich elementów wystroju. Prostym i bardzo skutecznym trikiem jest utrzymanie w tym samym odcieniu posadzki oraz blatu, które stają się klamrą spajającą aranżacje. Tym samym wprowadzają przejrzystość i harmonię do wnętrza. Taki koncept odnajdziemy w kuchni autorstwa STUDIO FORMA.
Wąska i długa kuchnia? To nie problem!
Wąskie kuchnie bywają bardzo długie. We wnętrzu o tak nietypowym kształcie łatwo zagubić przytulność, jakiej oczekujemy od kuchni. Ponadto wyzwaniem staje się ergonomiczne rozmieszczanie stref roboczych i sprzętów AGD. Jak poradzić sobie z tymi trudnościami? Ciekawy pomysł na zaaranżowanie wąskiej i długiej kuchni zaproponowało studio Meble Tukan z Lublina.
Fot. Meble Tukan, Lublin
Aby stworzyć funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu kuchnię, w jednej części umieściliśmy pojemną zabudowę słupkową, która zapewnia bardzo dużo miejsca do przechowywania, a w drugiej strefę roboczą z blatem ? wyjaśnia p. Adam Rejak, właściciel studia Meble Tukan. W ten sposób architektoniczną trudność przemieniono w atut kuchni. Fronty zabudowy wykonano z lakierowanego MDF-u, a blat z trwałego granitu.
Fot. Meble Tukan, Lublin
Zobacz:
- Studio Szufladka (Kraków)
- STUDIO FORMA (Bydgoszcz)
- Meble Tukan (Lublin)
Kuchnia w dobrym świetle
W wąskiej kuchni bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Jedna, główna lampa sufitowa zazwyczaj nie rozjaśnia równomiernie całego wnętrza, szczególnie jeżeli jest ono bardzo długie. Ponadto w kuchni z jednym oknem zamontowanym w węższej ścianie sztuczne światło bywa potrzebne nawet w ciągu dnia. Wówczas część kuchni oddalona od okna pozostaje zaciemniona. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe, które rozjaśnia przestrzeń blatu roboczego oraz oświetlenie punktowe nad szafkami.
Fot. Punktowe lampy nad szafkami zapewniają równomierne oświetlenie kuchni. STUDIO FORMA, Bydgoszcz.
4.04.2017
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Na moją kuchnie nic się nie poradzi – ledwo jeden rząd szafek wszedł. Pozdrawiam architekta mojego bloku
Fajne pomysły
W swojej kuchni też dałam otwarte póleczki i rzeczywiście wygląda fajnie i lekko