kuchnieportal

Jak oświetlić kuchnię ? Efektowne pomysły na światło w kuchni

Jak oświetlić kuchnię ? Efektowne pomysły na światło w kuchni

Fot. Dobre oświetlenie w kuchni jest gwarancją estetycznego wyglądu, ale również bezpieczeństwa, np. przy przygotowywaniu posiłków (źródło: www.lightingwarehouse.co.za)

Oświetlenie kuchenne powinno umożliwiać wygodne i bezpieczne wykonywanie czynności związanych z przygotowywanie posiłków, jak i też dekorować kuchnię wydobywając walory sprzętów i umeblowania kuchennego. Do wyboru mamy szeroka gamę różnych rozwiązań. Obecnie bardzo modne i funkcjonalne jest montowanie oświetlenia LED bezpośrednio w zabudowie meblowej. 

Oświetlenie górne

Jak skutecznie i efektownie oświetlić kuchnię? W kuchni niezbędne jest kilka źródeł światła o różnym przeznaczeniu. Jak w każdym pomieszczeniu niezbędne jest oświetlenie górne emitujące rozproszone światło. Koniecznie należy wybrać taki typ oświetlenia, który nie będzie oślepiał i rzucał wyraźnych cieni.

Do oświetlenia górnego możemy wybrać tradycyjne lampy z oprawami rozpraszającymi światło. Możemy też zamontować na suficie specjalną szynę z umieszczonymi na niej lampkami halogenowymi. Efektownym pomysłem jest również montaż lampek halogenowych w suficie podwieszanym. To rozwiązanie jest polecane szczególnie do niewysokich pomieszczeń. Gdy chcemy dodać centymetrów niskim wnętrzom możemy również zdecydować się na montaż reflektorków lub lampek skierowanych na sufit. Bardzo modnym rozwiązaniem jest również montaż bezpośrednio nad blatem kilku, identycznych, ustawionych w rzędzie lamp.

Kuchnia Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

W przypadku, gdy górne oświetlenie niewystarczająco efektywnie oświetla kącik jadalniany w kuchni, należy także osobne źródła światła zamontować nad stołem. Światło powinno równomiernie padać na całą powierzchnię blatu. Nie powinno jednak oślepiać siedzących wokół stołu osób. Szeroki wybór różnych lamp o niezwykłej, wyszukanej formie stanowi, często główny element dekoracyjny pomieszczenia. Wybór odpowiedniej lampy musi oczywiście idealnie komponować się z całą aranżacją kuchenną.

Oświetlenie LED mocowane w zabudowie meblowej.

Nowoczesne meble kuchenne są przede wszystkim doskonale oświetlone. Do wyboru mamy szeroką gamę różnych rozwiązań, które są zarówno funkcjonalne, jak i niezwykle dekoracyjne.

 

Kuchnie Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

Ciekawe przykłady efektownie zaaranżowanego oświetlenia kuchennego znajdziemy w zestawach mebli niemieckiego producenta Nolte Kuchen. W wysokiej jakości produktach tej  znanej marki oryginalnie i niezwykle praktycznie prezentują się np. podświetlane spody szafek. Nolte Kuchen wykorzystując wieńce świetlne LED doświetla blat roboczy umożliwiając bezpieczne wykonywanie prac kuchennych. Wieniec oświetla także wnętrze szafki. Tak zaaranżowane światło LED to nie tylko niezwykła dekoracja, ale przede wszystkim bardzo praktyczne rozwiązanie.

Kuchnie Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

                             Kuchnie Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

Niezwykle istotne podczas aranżowania kuchni jest doskonałe oświetlenie przestrzeni roboczej, czyli blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Podświetlane spody szafek to jedno z możliwych rozwiązań inne to wmontowane w spody szafek taśmy LED. Takie dodatkowe źródło światła stosowane w meblach kuchennych Nolte to energooszczędny (oświetlenie LED pobiera nieporównywalnie mniej energii niż tradycyjne żarówki i halogeny), praktyczny i niezwykle modny sposób oświetlenia blatu roboczego. 

Kuchnie Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

Taśmy Led tworzą niezwykle efektowną dekorację, gdy zamontuje się je w meblach tuż nad podłogą. Łuna światła jaka powstaje w ten sposób odbija się od płaszczyzny podłogi (dla większego efektu na podłodze można zamontować płytki ceramiczne w połysku). Rozwiązanie takie w połączeniu z giętymi frontami mebli tworzy zjawiskowy, niezwykły efekt (rozwiązanie stosowane min. w kolekcji mebli Nova Lack, Nolte Küchen).

 

Kuchnie Nolte
Fot. Meble kuchenne, Nolte Küchen.

Umiejętnie zaaranżowane oświetlenie tworzy wyjątkowy nastrój, funkcjonalność i styl kuchni. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez Nolte jest oryginalne oświetlenie przestrzeni pod blatem za pomocą światła ledowego. Mocowana pod płytą blatu taśma LED tworzy efektowną, przykuwającą wzrok aranżację świetlną.

Czytaj więcej:

Kuchnia skandynawska

Program do projektowania kuchni

Mała kuchnia

Znany producent mebli kuchennych stosuje także oświetlenie wewnątrz szuflad. To przede wszystkim bardzo praktyczne rozwiązanie stworzone z myślą o podniesieniu funkcjonalności mebli kuchennych Nolte. W szufladach, których wnętrze jest dobrze oświetlone wszystkie naczynia, garnki i akcesoria są doskonale widoczne.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95