kuchnieportal

Jak dbać o blaty kuchenne pokryte laminatem?

Jak dbać o blaty kuchenne pokryte laminatem?

Blaty robocze Kronospan wykończone laminatem HPL w technologii postforming bardzo dobrze spełniają wymagania, które stawiamy wobec materiałów kuchennych. Są trwałe, przyjazne dla budżetu i dostępne w różnorodnych dekorach. Aby na długo zachowały nienaganny wygląd, wystarczy pamiętać o kilku zasadach dotyczących ich pielęgnacji i użytkowania.  

Czyszczenie i pielęgnacja blatu 

1. Do codziennej pielęgnacji blatu wystarczy miękka ściereczka lub gąbka nasączone wodą z dodatkiem delikatnego detergentu: mydła lub płynu do mycia naczyń. Unikajmy środków czyszczących z elementami ściernymi. Po umyciu blatu wytrzyjmy go do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką ścierką.
 
2. Możliwie szybko wycierajmy zabrudzenia oraz wylane napoje, aby nie doprowadzić do powstanie trwałych plam. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, możemy wykorzystać jako detergent benzynę, spirytus lub aceton – używamy ich miejscowo oraz nie pozostawiamy na dłuższy czas.
?

 

Użytkowanie blatu

Chrońmy blat przed działaniem wysokich temperatur. Bezpośrednio na blacie nie stawiajmy gorących garnków, patelni, brytfann i innych naczyń wyjętych niedawno z piekarnika lub zdjętych z płyty grzewczej. Nie zmniejsza to jednak funkcjonalności blatu – wystarczy, że pod gorące naczynia podłożymy podstawki lub podkładki żaroodporne, które ochronią blat przed wysoką temperaturą. 
 
Chrońmy blat przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nie kroimy bezpośrednio na powierzchni blatu wykończonego laminatem (podobnie jak na innych rodzajach powierzchni roboczych). W tym celu używajmy desek do krojenia. Ponadto chrońmy blat przed uderzeniami (np. ciężkim garnkiem, tłuczkiem do mięsa itp.). Trwałe rysy mogą powstać w wyniku przesuwania po blacie ciężkimi naczyniami z szorstkim dnem. W ten sposób łatwo również zmatowić błyszczącą powierzchnię. Upewnijmy się także, czy małe AGD (np. mikser i sokowirówka) mają zabezpieczone dno miękkim podkładem. W przeciwnym razie w czasie swojej pracy mogą uszkodzić blat.
?

Chrońmy blat przed działaniem pary wodnej. Para wodna, która wydobywa się ze zmywarki, garnków czy ekspresu do kawy może powodować trwałe przebarwienia powierzchni blatu. Aby temu zapobiec, unikajmy ekspozycji blatu na jej działanie oraz zadbajmy o sprawny system wentylacji i okap dostosowany do kubatury wnętrza. Jeżeli urządzenia wytwarzające parę wodną, np. zmywarka, znajdują się poniżej linii blatu, jego spodnią stronę musimy dodatkowo zabezpieczyć. Pamiętajmy również, aby nie otwierać zmywarki tuż po zakończeniu jej pracy.
 
Miejsca łączeń i cięcia blatu są zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Jeżeli chcemy samodzielnie przycinać go lub frezować, po zakończonej obróbce musimy ponownie zabezpieczyć blat przed przedostawaniem się wilgoci do jego wnętrza.
 

Dodatkowe informacje

  • Blaty wykończone laminatem HPL posiadają wysoką wytrzymałość na zginanie, ale zbyt duże dynamiczne ich punktowe obciążanie np. uderzenie może powodować mechaniczne pęknięcie laminatu.
  • Każda mechaniczna ingerencja (cięcie, frezowanie) w strukturę blatu i miejscowe łączenia blatów wymagają bezwzględnie, aby po zakończonej obróbce, miejsce cięcia i łączenia natychmiast zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, przy użyciu środków dostępnych w handlu np. silikony.
  • Przed zastosowaniem środków czyszczących, przeczytajmy ulotkę w celu upewnienia się, że nadaje się on do tego typu powierzchni. Zalecamy, aby w żadnym z przypadków środek czyszczący nie zawierał elementów ściernych.

 
24.02.2017

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95