kuchnieportal

Dobrze zaplanowana strefa zmywania – jak ją zaprojektować?

Dobrze zaplanowana strefa zmywania – jak ją zaprojektować?

Strefa zmywania jest jedną z pięciu podstawowych stref użytkowych kuchni. W którym miejscu powinna być umieszczona, jakie elementy posiadać oraz jak usytuować zlewozmywak względem pozostałych sprzętów kuchennych? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.  

Fot. Zlewozmywak Mono D-150, Schock, www.schock.com.pl
 

Jak ustawić zlewozmywaka względem innych sprzętów? 

Zlewozmywak współtworzy tzw. trójkąt roboczy, czyli obszar kuchni wyznaczony przez lodówkę, kuchenkę/płytę grzewczą i zlewozmywak. W dobrze zaprojektowanej kuchni te trzy elementy ustawione są tak, aby stanowić wierzchołki trójkąta, a odległości między nimi wynoszą:
?

  • między lodówką i zlewozmywakiem: 120-210 cm,
  • między zlewozmywakiem i kuchenką: 120-210 cm,
  • między lodówką i kuchenką: 120- 270 cm.

Ze względu na metraż wielu kuchni i układ przyłączy wodno-kanalizacyjnych zachowanie takich odległości nie zawsze jest możliwe. Postarajmy się wówczas, aby blat oddzielający zlewozmywak i kuchenkę miał szerokości co najmniej 60-80 cm. Jest ona niezbędna do wygodnego gotowania.  Ten odcinek blatu stanowi funkcjonalny łącznik między strefą zmywania a płytą grzewczą i odpowiada naturalnej sekwencji czynności wykonywanych podczas gotowania. Po umyciu warzyw czy owoców możemy odłożyć je na blat, pokroić a następnie wrzucić do garnka postawionego na kuchence.
 

  • Jeżeli odległość między kuchenką i strefą zmywania jest niewielka (nie przekracza 60 cm) a zależy nam na posiadaniu zlewozmywaka z ociekaczem, wybierzmy model, którego ociekacz będzie pełnić jednocześnie rolę blatu. Dzięki temu uzyskamy wolny fragment blatu – współtworzony przez ociekacz – o wymaganej, minimalnej szerokości. 

?
Fot. Zlewozmywak Cristadur Horizont D-150, Schock, www.schock.com.pl

Aby ociekacz mógł zastąpić blat i służyć nie tylko do odkładnia mokrych naczyń, ale również umytych warzyw, owoców czy mięsa wybierzmy zlewozmywak wykonany z trwałego i higienicznego materiału. Przykładem są zlewozmywaki granitowe niemieckiej firmy Schock wyposażone w antybakteryjną powłokę PROHIGENIC21, która blokuje namnażanie bakterii na ich powierzchni. Dzięki temu są one w pełni bezpieczne dla żywności. Ponadto zlewozmywaki Schock powstają z wyselekcjonowanych, zaokrąglonych cząsteczek kwarcu (najtwardszego składnika granitu), które tworzą idealnie gładką powierzchnię. Brak nierówności sprawia, że zabrudzenia, nie mając punktów zaczepienia, toczą się po powierzchni zlewozmywak i są bardzo łatwe do usunięcia. Ponadto innowacyjne materiały, z których powstają zlewozmywaki Schock (opatentowane CRISTADUR® i CRISTALITE® PLUS) nie przyjmują zapachów, są wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury (bez obaw możemy odłożyć na nie gorący garnek), a także odporne na uderzenia i zarysowania.

Innym sposobem na zapewnienie wymaganej odległości między zlewozmywakiem a kuchenką są  nowoczesne deski, które po nałożeniu na komorę zlewozmywaka przedłużają blat roboczy. Deski powinny być ruchom i dostosowane swoim wymiarem do wymiarów zlewozmywaka, aby móc wygodnie przesuwać je przez całą jego długość. Takie rozwiązanie oferuje nam m.in. Schock, który posiada w ofercie szklane i drewniane deski dostosowane do wymiarów różnych zlewozmywaków swojej produkcji.


Fot. Zlewozmywak granitowy Signus D-150 ze szklaną deską, Schock, www.schock.com.pl 
 

Co powinno znaleźć się w obrębie strefy mokrej? 

Kuchnia podzielona jest na 5 stref użytkowych, które powinny być ustawione w następującej kolejności: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia. Taka kolejność wpływa znacząco na ergonomię wnętrza i zapewnia wygodę jego użytkowania. Nie mniej ważny jest sposób wyposażenia każdej ze stref. Co powinno znaleźć się w obrębie strefy zmywania?
?

  • zlewozmywak,
  • zmywarka (opcjonalnie),
  • sortownik na odpady (najczęściej umieszczany jest pod zlewozmywakiem),
  • szuflada na detergenty i ściereczki. Dzięki szufladzie płyn i akcesoria do mycia naczyń nie zajmą powierzchni blatu roboczego, a jednocześnie będą łatwo dostępne.  ?

?Ustawienie zlewozmywaka dla osób lewo- i praworęcznych

Lokalizację zlewozmywak w ciągu zabudowy kuchennej powinniśmy dostosować również do swoich indywidualnych cechy. Inaczej umieszczamy zlewozmywak dla osób praworęczny, a inaczej dla leworęcznych. Jeżeli zlewozmywak i płyta grzewcza znajdują się w jednej linii i oddziela je fragment blatu, to osoba praworęczna stojąc na wprost niego po swojej lewej stronie powinna mieć zlewozmywak, a po prawej płytę grzewczą. W przypadku osób leworęcznych jest na odwrót. Ponadto osobom praworęcznym łatwiej pracuje się przy zlewozmywaku z ociekaczem zlokalizowanym po lewej stronie, leworęcznym – po prawej.


Fot. Zlewozmywak granitowy Ronda D-100, Schock, www.schock.com.pl

22.11.2016Polecamy:
?


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
himka
1 stycznia 2017, 21:22
2/1

ja mam tak małą kuchnię, że wszystkie sprzęty są obok siebie 🙁 I rzeczywiście bardzo to utrudnia codzienne korzystanie z kuchni

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95