kuchnieportal

Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym?

Ściana nad blatem kuchennym dopełnia wygląd zabudowy – sposób jej wykończenia wpływa na charakter całej aranżacji. Przy tym jest narażona na częste zabrudzenia, dlatego powinna być niekłopotliwa w czyszczeniu. Czym wykończyć ścianę nad blatem, aby była estetyczna, trwała i łatwa w utrzymaniu w czystości? Oto przegląd trzech najpopularniejszych rozwiązań: płytek ceramicznych, płyt laminowanych oraz szkła. 

Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym_4.jpg

1. Płytki ceramiczne

To jeden z materiałów najchętniej wybieranych na ścianę nad blatem kuchennym. Producenci oferują bardzo szeroki asortyment płytek ceramicznych, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do swoich założeń aranżacyjnych. Ponadto w tej grupie materiałów możemy znaleźć produkty, które nie nadwyrężą naszego budżetu.

Czym_wykończyć_ścianą_nad_blatem_kuchennym_2.jpg

Co warto wiedzieć przed zakupem? Wybierajmy kafle o gładkiej powierzchni ? szkliwione lub polerowane ? które łatwo jest utrzymać w czystości. W nowoczesnych kuchniach odchodzi się również od niewielkich kafli na rzecz płytek wielkoformatowych, które pozwalają zredukować ilość spoin. To w nich gromadzi się trudny do usunięcia brud, dlatego w przypadku ściany nad blatem jest to szczególnie dobre rozwiązanie. Najbardziej jednolitą powierzchnię z minimalnie zauważalnymi fugami zapewniają płytki rektyfikowane, które mają identyczne rozmiary i regularne brzegi (w odróżnieniu od płytek kalibrowanych).

Płytki są również odporne na działanie wody, pary wodnej i wysokich temperatur. Mogą jednak ulec zbiciu, szczególnie w przypadku złego montażu i odpadnięcia od ściany.

2. Płyty laminowane

Okładzinę ścienną z płyty laminowanej możemy w pełni zharmonizować z wyglądem mebli kuchennych ? wystarczy wybrać blat i okładzinę o tym samym dekorze. Dzięki temu osiągniemy harmonijne i dopracowane wnętrze.

Czym_wykończyć_ścianą_nad_blatem_kuchennym_3.jpg

Płyty pozwalają również uniknąć fug, które sprawiają najwięcej problemów przy czyszczeniu. Jeżeli jednak będziemy chcieli wykończyć w ten sposób długą ścianę, wówczas niezbędne będzie połączenie dwóch płyt.

Okładziny z laminatu nie powinniśmy umieszczać bezpośrednio nad kuchenką gazową.

3. Szkło

Niewątpliwą zaletą szkła jest brak spoin oraz idealnie gładka powierzchnia. Dzięki temu jest ono bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto tafla odbija światło i optycznie powiększa wnętrze.
Najprostszą wersją tego materiału jest bezbarwne szkło typu float, którego głównym celem jest zabezpieczenie ściany nad blatem przed zabrudzeniami. Bardziej dekoracyjny efekt zapewnia Lacobel, czyli szkło pokryte lakierem, dostępne w szerokiej gamie kolorystyczne.

Czym_wykończyć_ścianą_nad_blatem_kuchennym.jpg

Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Panel nad ścianą w kuchni najlepiej wykonać ze szkła hartowanego, odpornego na pęknięcia i wysokie temperatury. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w miejscach takich jak kuchnia,  przy źródłach ciepła jakimi są płyty grzewcze czy kuchenki gazowe. Innym szkłem typu ?bezpieczne? jest szkło klejonego, którego poszczególne tafle połączone są żywicą lub folią. W przypadku rozbicia szkło nie rozpryskuje się, ponieważ jego kawałki zabezpiecza folia.

Polecamy:
?

23.01.2017

2 komentarze

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Tomasz
14 lutego 2017, 09:11
10/4

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest lakier Aqua Ceramic – kafle w płynie. Można za jego pomocą zabezpieczyć każdą powierzchnię np. zwykła farbę czy tapetę i sprawić, że będzie odporna na brud i zachlapania. Powierzchnia taka będzie nadawała się do mycia itd. Super rozwiązanie jeżeli chodzi o obszar nad blatem.

Kasia
24 stycznia 2017, 16:25
2/4

Ja mam płytki i chociaż długo się zastanawiałam nad Lacobelem, to jednak nie żałuję

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95