kuchnieportal

4 częste błędy popełniane podczas wyboru zlewozmywaka

4 częste błędy popełniane podczas wyboru zlewozmywaka

Zlewozmywak to jeden z najczęściej użytkowanych przedmiotów w kuchni. Służy nam podczas gotowania, zmywania i wykonywania innych prac domowych. Jakich błędów unikać przy jego wyborze, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję?

1. Zlewozmywak niedopasowany do wielkości kuchni

Duży zlewozmywak w małej kuchni? To mało funkcjonalne rozwiązanie. Dlaczego? Obszerna strefa zmywania, niedostosowana do wielkości kuchni, powstaje kosztem pozostałych stref użytkowych. Zbyt duży zlewozmywak zajmuje miejsce, które dla naszej wygodny lepiej przeznaczyć na blat roboczy oraz dodatkową szafkę. W przeciwnym razie może okazać się, że w niewielkiej kuchni nie mamy wystarczająco  miejsca do przygotowywania potraw czy przechowywania naczyń.

  • Rada: jeżeli twoja kuchnia jest niewielka, a chcesz w niej zamontować większy zlewozmywak, wybierz model z ociekaczem. Ociekacz – w zależności od potrzeb chwili – możesz wykorzystać jako przedłużenie blatu roboczego. Aby jednak sprawdził się w tej roli, musi być wykonany z trwałego i higienicznego tworzywa. Przykładem są zlewozmywaki granitowe niemieckiej marki Schock, które powstają z opatentowanych materiałów: Cristadur i Cristalite+. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne: zarysowania, uderzenia i przebarwienia, bardzo łatwe w czyszczeniu oraz posiadają powłokę antybakteryjną ProHigienic 21. Dzięki temu bez obaw można odłożyć na nie ciężki i gorący garnek, umyte owoce czy pokrojoną cytrynę. Sprawdź: https://www.schock.com.pl/content/1-swiat-materialow.

Błędy przy wyborze zlewozmywaka - jak ich uniknąć

 

Fot. Zlewozmywak Prepstation, podobnie jak inne zlewozmywaki marki Schock, jest wykonany z bardzo odpornego i higienicznego materiału. Dzięki temu może być wykorzystywany jako przedłużenie blatu roboczego, na który np. odłożymy jedzenie.  Dzięki dwóm komorom – każda wyposażona w osobną baterię – oraz ociekaczowi, zlewozmywak Prepstation jest prawdziwym centrum przygotowywania posiłków. 

 

2. Zły wybór miejsca na zlewozmywak

Kolejną kwestią jest wkomponowanie zlewozmywaka w projekt kuchni. Nie chodzi jedynie o wielkość pomieszczenia, ale również ustawienie mebli. Pamiętajmy, aby nie przylegał bezpośrednio do ściany czy wysokiej zabudowy słupkowej. To ograniczy nam ruchy i zmniejszy wygodę korzystania ze strefy zmywania. Zgodnie z zasadami ergonomii, zlewozmywaka powinien być położony między lodówką a kuchenką (zlewozmywak i kuchenkę rozdzielmy blatem długości  co najmniej 80 cm, przydatnym podczas gotowania).

  • Rada: zlewozmywak kupujmy dopiero po zatwierdzeniu ostatecznego projektu kuchni. Wówczas wiemy, w którym miejscu będzie umieszczony i ile dokładnie miejsca możemy na niego przeznaczyć.

3. Zlewozmywak niedopasowany do stylu kuchni

Zlewozmywak w równym stopniu wpływa na wygląd wnętrza, co blat, kafelki czy AGD. Starannie dobrany podnosi estetykę kuchni i wpływa na jej całościowy, harmonijny odbiór.  Na szczęście producenci armatury zwracają bardzo dużą uwagę na wygląd swoich produktów, dzięki czemu bez trudu znajdziemy model zachwycający nie tylko funkcjonalnością, ale również designem, np. kolorowe zlewozmywaki z najnowszej linii Millenial Line Schock. Znajdziemy w niej pastelowy róż, ciemny błękit i szarość wraz z proponowanymi dekorami blatów.

Zlewozmywaki Schock z linii Millenial Line

Fot. Zlewozmywaki Schock z linii Millenial Line w oryginalnych kolorach: granacie, różu i szarości. 

4. Wybór dwukomorowego zlewozmywaka bez uwzględnienia obecności zmywarki

Zlewozmywak dwukomorowy zajmuje co najmniej 80 cm długości blatu. Jeżeli dodamy do tego kolejne kilkadziesiąt centymetrów przeznaczone na zmywarkę, otrzymujemy znaczną część powierzchni użytkowej mebli. Czy takie rozwiązanie jest więc praktyczne? Zazwyczaj nie. Dawniej, kiedy zmywarki nie były tak powszechne, wybór dwukomorowego zlewozmywaka był podyktowany potrzebami użytkowymi kuchni. Pojemne komory służyły do składowania brudnych naczyń, namaczania ich czy wygodnego mycia.

Obecnie zlewozmywak dwukomorowy również jest praktycznym wyborem – pod warunkiem posiadania wystarczająco dużej kuchni i braku zmywarki. Jeżeli jednak nasza strefa zmywania wyposażona jest zarówno w zlewozmywak, jak i zmywarkę, możemy pozwolić sobie na mniejszą wersję armatury, pozostawiając więcej miejsca na blat roboczy.

Powyższą listę możemy oczywiście rozbudowywać, jednak stanowi ona dobrą bazę podczas kupna zlewozmywaka. Wystrzegając się wymienionych błędów, łatwiej dobierzemy armaturę, która będzie praktycznym elementem kuchni i jej ozdobą.

6.04.2018

2 komentarze

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Kayah TT
23 lipca 2018, 20:23
4/0

Największy problem jest jak się zrobi jednokomorowy Zlew i brakuje miejsca na naczynia 🙁

Adam ww
3 października 2018, 12:56
1/0

Dlatego wymyślono zmywarki 🙂

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95