kuchnieportal

Zlewozmywak kuchenny – jaki wybrać?

Zlewozmywak kuchenny – jaki wybrać?

Zlewozmywak wpuszczany w blat czy podwieszany? Jaki rodzaj materiału zapewni 100% higieny w każdej kuchni? Sprawdź czym kierować się podczas zakupu nowego zlewozmywaka i na co koniecznie zwrócić uwagę. 

Sposoby montażu zlewozmywaków
 

W zależności od rodzaju konstrukcji, na której ma zostać umieszczony zlew, można wybierać pomiędzy modelami wpuszczanymi w blat, nakładanymi na jego powierzchnię oraz podwieszanymi.
W przypadku prostej aranżacji kuchni warto zdecydować się na zlewozmywak wpuszczany w blat z oznaczeniem RB, gdzie płaszczyzna zlewozmywaka znajduje się dokładnie na tej samej wysokości co blat. Przy takim modelu łatwo dostosować kształt i wymiary do szerokości szafek, a także utrzymać czystość w kuchni.
              zlewozmywak wpuszczany w blat

Alternatywą są zlewozmywaki nakładane na powierzchnię mebli kuchennych zamiast blatu. 
              zlewozmywak nakładany

Największą dowolność w aranżacji przestrzeni kuchennej uzyskamy wybierając zlewozmywak podwieszany we wcześniej wykonanym wycięciu na spodniej części blatu. Wybierając ten sposób montażu zlewozmywaka musimy także pamiętać o odpowiednim doborze materiału, z którego wykonany jest blat, ponieważ będzie on dużo częściej narażony na kontakt z wodą i detergentami niż w przypadku modeli nakładanych.  
              zlewozmywak podwieszany


Rodzaj materiału

Zlewy kuchenne znacznie częściej niż inne elementy wyposażenia kuchni narażone są na wysokie temperatury, uderzenia, plamy i bakterie, a także na działanie różnorodnych środków chemicznych. Warto poznać podstawowe cechy materiałów, z których są wykonywane i wybrać najbardziej wytrzymały i jednocześnie dopasowany do stylu wnętrza kuchni model.
 

  • Zlewozmywaki chromoniklowe (ze stali nierdzewnej) – najbardziej popularne, odporne zarówno na wysokie temperatury, ścieranie, jak i na silne środki chemiczne. Występują w dwóch typach struktur: jedwabne – gładkiej oraz lnianej – matowej.
  • Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych (np. poliwęglanów) – cechuje je dużo niższa wytrzymałość na wysokie temperatury, są jednak łatwe w czyszczeniu i odporne na zarysowania.
  • Zlewozmywaki kompozytowe (wyglądem przypominające jednolity kamień) – trwałe i bardzo odporne na uderzenia oraz wysokie temperatury, wykonane z minerałów i żywic syntetycznych. Przykładem kolekcji zlewów kompozytowych jest seria produktów BARIO wyprodukowana przez polskiego producenta Marmorin. Zlewozmywaki wykonane są z magranitu®, który jest połączeniem granitu lub kwarcu z żywicą syntetyczną o gładkiej strukturze i bardzo wysokiej odporności – zarówno na uderzenia, jak i na temperaturę czy ścieranie. Najcenniejszą cechą tego materiału jest jednak ultrahigieniczność potwierdzona certyfikatem niemieckiego instytutu LGA. Powierzchnia margranitu® jest zupełnie gładka, dzięki czemu drobnoustroje i mikroorganizmy nie rozwijają się w zlewie, a do jego czyszczenia niepotrzebne są żadne środki chemiczne, wystarczy woda. 
  • Zlewozmywaki ceramiczne (z wypalanej gliny) – bardzo twarde i wytrzymałe, znoszą również bardzo wysokie temperatury. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach z możliwością wpuszczenia w blat, nałożenia na jego powierzchnię lub podwieszenia.

Wielkość i kształt zlewozmywaka

Każdy element zabudowy kuchennej powinien zostać dobrze przemyślany przed dokonaniem zakupu. Ta zasada dotyczy również zlewozmywaka, którego wielkość i kształt należy przystosować przede wszystkim do ilości domowników oraz do ich potrzeb, ale również do wymiarów mebli kuchennych. Jeśli kuchnia jest nieduża i planujemy wyposażyć ją w zmywarkę, nawet przy czteroosobowej rodzinie dobrze sprawdzi się jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem o łącznej długości około 75 cm. W bardzo małej kuchni, do której planujemy zakup zmywarki lepszym wyborem będzie zakup zlewu bez ociekacza zajmującego nie więcej niż 50 cm i tym samym zwiększenie powierzchni użytkowej blatu kuchennego, na którym przygotowywane są posiłki. Dwukomorowe zlewozmywaki o średniej długości 70-80 cm pozwalają na swobodne zmywanie naczyń i najlepiej sprawdzą się w kuchniach o większym metrażu.

Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na parametr oznaczany jako: “Minimalny wymiary szafki” lub “podbudowa zlewozmywaka” z wartościami w centymetrach. Zlewozmywak X o podbudowie szeregowej 50 cm lub inaczej – minimalnym wymiarze szafki 50 cm będzie można zamontować jedynie na szafce lub konstrukcji, której szerokość (od lewej do prawej strony wewnętrzych ścian) wynosi nie mniej niż pięćdziesiąt centymetrów.

Przy doborze kształtu zlewozmywaka najważniejszą rolę odgrywa nasze poczucie estetyki i to, w jaki sposób chcemy zaaranżować powierzchnię blatu. Warto pamiętać, że dużo łatwiej będzie odnaleźć odpowiedni kształt zlewozmywaka wybierając model wpuszczany w blat niż opcję nakładaną czy podwieszaną. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą formy prostokątne i kwadratowe, jednak producenci oferują coraz więcej modeli o kształcie owalnym, trapezowym lub innym, znacznie mniej standardowym, np. takim przypominającym instrument muzyczny.

                

3 komentarze

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Dżasta
9 października 2013, 11:54
4/1

hahaha moj stary uczy sie grac na gitarze, chyba taka druga mlodosc, wieczorem pokaze mu ten zlewozmywak w ksztalcie gitary, ciekawe jak zareaguje gdy powiem mu ze zamowilam taki specjalnie dla niego hahahaaha

niebka
25 marca 2014, 15:31
1/0

fajna ta gitara 🙂 ja swój zlewozmywak znalazłam w Łazienkaplus.pl – mają bardzo duży wybór zlewów granitowych i stalowych – ja zdecydowałam się na ten pierwszy 🙂

bartosz
8 marca 2015, 17:50
0/0

Zlewozmywak powinien być praktyczny i funkcjonalny. Miałem kamienny i zmieniłem na stalowy. Tan pierwszy odbarwia się i wygląda jak brudny. Nie polecam. Polecam za to stalowy, który jest wytrzymały i dobrze się sprawdza.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95