Jak działa robot mopujący?
Robot mopujący to niewielkie urządzenie, które swoimi małymi rozmiarami i funkcjonalnością znacznie wyprzedza klasyczne odkurzacze. Odpowiednio zaprogramowane, po włączeniu przemieszcza się po mieszkaniu i sprząta zabrudzenia, również pod różnymi meblami. Ponadto posiada on dwa tryby pracy: ścieranie podłogi na sucho oraz na mokro. Wspomniane wcześniej oprogramowanie pozwala im na planowanie drogi czy ustalanie indywidualnego trybu pracy. Robot odkurzająco mopujący sprawnie porusza się po domu dzięki systemowi czujników pozwalających mu orientować się w przestrzeni i omijanie przeszkód. Nie są one połączone z gniazdkiem żadnym kablem. Są zasilane akumulatorem, który raz na jakiś czas musi zostać odpowiednio naładowany. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym aby kupić robot do mycia podłóg warto poznać najważniejsze funkcje tego urządzenia.
Robot sprząta, Ty odpoczywasz!
Po zostawieniu robota w pomieszczeniu, w którym chcemy wyczyścić podłogę i jego włączeniu możemy wyjść z pokoju i zająć się swoimi sprawami. Urządzenie samodzielnie będzie poruszało się po trasie, którą wcześniej mu wyznaczyłeś. Nie trzeba sterować go pilotem, robot mopujący nie będzie wjeżdżał na dywany i wykładziny. Robot sprzątający radzi sobie na różnego rodzaju podłogach, a wymiana nakładek jest niezwykle prosta. Czujniki do wykrywania uskoków terenu sprawiają, że nie spadnie on ze schodów dlatego nie wymaga od nas większej kontroli. Czas jego pracy na pełnym ładowaniu powinien wynosić minimum pół godziny. W większości modeli dostępne jest kilka trybów do wyboru m.in. automatyczny, intensywny lub okrężny.
A pod Twoją nieobecność?
Robot myjący podłogi posprząta za Ciebie również wtedy, gdy przebywasz poza domem. Dzięki możliwości ograniczenia obszaru pracy, będziemy pewni, że robot nie odwiedzi również pomieszczeń, które chcemy trzymać poza jego zasięgiem. Ograniczanie dostępnego obszaru odbywa się najczęściej za pomocą tak zwanych wirtualnych ścian. Wyznaczamy je dzięki stawianym na podłodze nadajnikom. Robot mopujący podłogi powinien posiadać też czujniki zderzeniowe. Zabezpieczają one zarówno robota, jak też meble i inne sprzęty domowe przed zarysowaniem i trwałym uszkodzeniem powstałym po zderzeniu z robotem. Jeśli robot wyposażony został w czujniki zderzeniowe, to po dojechaniu do przeszkody, wybierze sobie alternatywną trasę.
Zobacz też gotowe projekty domów:
Sterowanie pilotem
Nasz robot mopujący ma oczywiście za zadanie pracować samodzielnie, ale czasem przyda mu się nasza pomoc np. gdy pomieszczenie ma wiele różnych zakamarków, do których robot nie potrafi dojechać samodzielnie. Wtedy przydaje się funkcja manualnego sterowania. Odbywa się to za pomocą pilota bądź smartfona z przeznaczoną do tego aplikacją, po przełączeniu robota sprzątającego w tryb sterowania ręcznego. Kilka ruchów pilotem, a przestrzeń zostaje sprawnie wyczyszczona. I to bez żadnego wysiłku!
Fot. Robot mopujący iROBOT Braava 390T
Łatwy w utrzymaniu
Mimo, iż cena za robot sprzątający nie jest zbyt niska, warto pomyśleć nad tą wieloletnią inwestycją. Na jego korzyść przemawia kompaktowa budowa, która zmieści się niemal wszędzie, ekologiczny tryb pracy, a przede wszystkim łatwość w utrzymaniu. W robocie wystarczy co jakiś czas zmienić ściereczkę do której przyczepia się brud podczas sprzątania. I gotowe! Robot mopujący opinie wśród użytkowników, ma również zadowalające co potwierdza wzrost jego popularności i wiąż rosnąca sprzedaż.
Harmonogram pracy
Jeśli jesteś osobą zapracowaną z ograniczoną ilością wolnego czasu, ten fakt z pewnością Cię zainteresuje. Robot sprzątający ma funkcję planowania swojej pracy, nawet na kilka dni do przodu! Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie poświęcać mu czasu i na nowo wprowadzać plan sprzątania. Ustawić można nie tylko konkretny dzień, ale również godzinę i czas trwania czynności.
Dobry dla alergików
Podczas odkurzania, robot mopujący sprawnie filtruje wydmuchiwane powietrze, a to za sprawą wbudowanego systemu filtrującego. Idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z astmą, uczuleniem na kurz itp. Niestety, nie każdy model posiada to udogodnienie, dlatego warto przed zakupem poradzić się w sklepie.
Błoga cisza
Najczęściej robot mopujący do podłóg uruchamiany jest gdy lokatorzy opuszczają mieszkanie. Zdarza się jednak, że korzystamy z niego w trakcie sprzątania, dlatego warto postawić na taki robot mopujący, który będzie przesadnie hałasował. Coraz więcej producentów skupia się na cichych rozwiązaniach, które nie będą zakłócać naszego spokoju. W porównaniu z klasycznymi odkurzaczami, robot wychodzi zdecydowanie na plus.
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Małe a cieszy 😀 Lece do sklepu!
Jasne 😉
U mnie wszedzie w mieszkaniu dywany, a powierzchnia jest tak zawalona ze musiałam specjalnie szukac niewielkiego odkurzacza jak workowy zilan zeby wszedzie sie nim dostac, bo jednak trudno sie przemieszczac z wiekszymi gabarytami gdy naokolo a to stół, a to krzesło…