kuchnieportal

Wyspa kuchenna – ciekawe pomysły aranżacyjne!

Wyspa kuchenna podnosi wygodę użytkowania kuchni oraz wpływa na jej wizualny odbiór. Właściwie wybrana stanowi wygodną przestrzeń do pracy, przechowywania rzeczy, wspólnego gotowania i spędzania czasu z bliskimi osobami. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na aranżację i wyposażenie wyspy kuchennej.  

Wyspa kuchenna dodaje wnętrzu nowoczesnego i efektownego wyglądu

Wyspa w kuchni jest niezwykle praktycznym elementem wyposażenia. Jednak, aby dobrze spełniała swoją rolę, musi być odpowiednio zaprojektowana. O jej urządzeniu najlepiej jest zdecydować już na etapie budowania domu lub wykańczania mieszkania. Jest to szczególnie istotne, kiedy chcemy zlokalizować na wyspie strefę gotowania i zmywania, które wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Ważne są również wymiary samego pomieszczenia oraz sposób usytuowania wyspy względem innych części zabudowy. Optymalna odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych wynosi minimum 120 cm. Taki dystans zapewnia bezkolizyjne korzystanie z kuchni zarówno osobom pracującym przy wyspie, jak i tym stojącym przy zwartym ciągu zabudowy.

Wymiary wyspy kuchennej powinny być dostosowane również do funkcji, które ten element zabudowy ma pełnić, np. organizując na wyspie strefę zmywania, należy wydzielić dodatkowe 50 cm blatu obok komory zlewozmywaka, które stanowić będzie miejsce do odkładania czystych lub brudnych naczyń. Sam zlewozmywak warto wyposażyć w efektowną baterię, np. z wysoką wylewką która będzie ozdobą strefy. Istotnym elementem jest również płyta grzewcza ? powinna być ona odsunięta od krawędzi wyspy, aby nie stwarzać zagrożenia dla przechodzących obok niej osób.

Wyspa-kuchenna-ciekawe-pomysły-aranżacyjne-8.jpg
Fot. Linia Nature i Glas Tec Plus, Nolte Küchen

Projektując wyspę kuchenną należy pamiętać, że stanowi ona centralny element aranżacji kuchni – warto zatem dodatkowo ją wyeksponować za pomocą dekoracyjnego oświetlenia. Może być ono zamontowane poniżej linii blatu lub w cokole mebla. Efekty świetlne podkreślają nowoczesny design wysp i stanowią o jej dodatkowej wartości estetycznej.

1. Wyspa kuchenna ? dwustopniowa zabudowa

Odpowiednio zaprojektowana wyspa będzie wygodnym i praktycznym centrum kuchennego życia. Przykładem tego jest nowoczesna i wielofunkcyjna wyspa kuchenna w kolekcji Loft od Nolte Küchen, niemieckiego producenta mebli kuchennych na wymiar. To innowacyjny projekt, który charakteryzuje się nowoczesną, dwustopniową budową: wyższa część zwieńczona jest blatem roboczym, na którym można wygodnie zaaranżować strefy gotowania, zmywania i przygotowywania posiłków. Zlokalizowanie ich w jednej części kuchni znacznie usprawnia wykonywanie codziennych prac.

Wyspa-kuchenna-ciekawe-pomysły-aranżacyjne-7.jpg
Fot. Projekt  kuchni Loft,  Nolte Küchen

Natomiast niższa część wyspy to dodatkowa przestrzeń do przechowywania – liczne schowki z powodzeniem zastępują inne strefy przechowywania w kuchni. Ponadto jej blat może zostać wykorzystany jako półka lub ława do przesiadywania. Dzięki temu wyspa stanowi doskonałą przestrzeń do pracy i wspólnego przebywania domowników. Projekt o dwustopniowej budowie najlepiej sprawdza się w dużych i przestronnych kuchniach, gdzie jego innowacyjny koncept może być w pełni wykorzystany.

2. Wyspa kuchenna z dodatkowym blatem

Pomysłowym rozwiązaniem dla kuchni zbyt małych, aby umieścić w nich jednocześnie wyspę oraz stół, są wyspy z dodatkowym blatem. Blat stanowi wygodną strefę do spożywania posiłków, a także dodaje projektowi interesującego wyglądu. Nolte Küchen zastosowało taki koncept m.in. w kuchni Penthouse, w którym wyspa stanowi kluczowy element aranżacji. Wyposażona jest w dwa blaty zestawione na zasadzie kontrastu. Część roboczą stanowi ultracienki, nowoczesny blat o grubości zaledwie 12 mm. Druga część to masywna, oryginalna płyta wystająca poza powierzchnię bryły wyspy.

Wyspa-kuchenna-ciekawe-aranżacje-4.jpg
Fot. Projekt kuchni Penthouse, Nolte Küchen

Podobne rozwiązanie jest obecne w przykładowym projekcie z linii Spot, w której wyspa połączona jest z obszernym blatem zastępującym stół kuchenny. Jego zdecydowana bryła równoważona jest przez metalowe wsporniki, dzięki którym konstrukcja nabiera lekkiego i nowoczesnego charakteru.

Wyspa-kuchenna-ciekawe-pomysły-aranżacyjne-9.jpg
Fot. Linia Spot, Nolte Küchen

3. Półwysep ? funkcjonalne rozwiązanie dla mniejszych kuchni

Wyspa kuchenna najczęściej jest zlokalizowana w centralnej części pomieszczenia i oddzielona od ciągu zabudowy. Taki projekt wymaga jednak dużej przestrzeni. Alternatywą dla mniejszych kuchni są nowoczesne półwyspy. Są równie funkcjonalne i efektowne, jak wolnostojące modele, a jednocześnie łatwiej jest je wkomponować w mniejsze pomieszczenie.

WyspA-KUCHENNA-CIEKAWE-ARANŻACJE-2.JPG
Fot. Linia Alpha Lack, Nolte Küchen

Półwysep może przylegać bezpośrednio do reszty zabudowy kuchennej lub do ściany. Nolte Küchen zastosowało takie rozwiązanie m.in. przykładowym projekcie z Alpha Lack. Między półwyspami a ciągiem zabudowy udało się zachować doskonałe proporcje, dzięki którym kuchnia nabiera harmonijnego i lekkiego wyglądu.

4. Wnętrze wyspy kuchennej

Ze względu na centralne usytuowanie wyspy i funkcję, które pełni, stanowi ona jedną z głównych stref przechowywania w kuchni. Przy niej gotujemy, przygotowujemy posiłki czy zmywamy, dlatego sposób zagospodarowania przestrzeni wewnątrz wyspy w znacznej mierze wpływa na wygodę wykonywania codziennych prac oraz na utrzymanie porządku w kuchni.

Wyspa-kuchenna-ciekawe-aranżacje.jpg
Fot. Nolte Küchen

Równie ważne, jak ilość miejsca, jest sposób jego organizacji ? zaawansowane rozwiązania gwarantują wygodne przechowywanie rzeczy nawet w mniejszych schowkach. Przykładem tego są wyspy kuchenne Nolte Küchen, które charakteryzują się perfekcyjnie dopracowaną organizacją przestrzeni wewnętrznej. Zaawansowane systemy organizacji szuflad, w tym wkłady i podzielniki sprawiają, że każda rzecz ma swoje ustalone miejsce i łatwo jest ją odnaleźć podczas wykonywania prac kuchennych. Ponadto wyspy Nolte Küchen wyposażone są w nowoczesne szuflady wewnętrzne. Rozwiązanie to zapewnia praktyczne schowki o zróżnicowanych wymiarach, a jednocześnie pozwala zachować jednolity i harmonijny wygląd wyspy. Meble ten w znacznej mierze decyduje bowiem o wizualnym odbiorze wnętrza. W związku z tym warto zadbać nie tylko o jej zewnętrzny design, ale także o estetykę wnętrza szuflad. Dzięki temu będzie się ona interesująco prezentować nawet przy wysuniętych frontach. Zaawansowane rozwiązania aranżacyjne stosowane przez Nolte Küchen, takie jak GlasLine, które stanowi połączenie szkła i metalu i ChromLine, czyli chromowane dołu sprawiają, że boki szuflad prezentują się elegancko i nowocześnie. Ponadto w szufladach kuchni od Nolte montowane jest wewnętrzne oświetlenie, które podnosi wygodę korzystania z nich oraz dodaje im elegancji.

 

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95