kuchnieportal

Urządzanie kuchni na przestrzeni ostatnich miesięcy okiem projektanta. Rozmawiamy z Heleną Łukomską

Urządzanie kuchni na przestrzeni ostatnich miesięcy okiem projektanta. Rozmawiamy z Heleną Łukomską

Fot. Realizacji kuchni. Projekt i wykonanie Łukomska Design, Łódź.

Jakie zaaranżować piękną, nietuzinkową kuchnię zgodną z najnowszymi trendami i jak ją dopasować do naszych potrzeb? Co się zmieniło w wnętrzach i w naszym podejściu do ich urządzania w związku z trwającą pandemią? I wreszcie jakie są najmodniejsze trendy, które dopiero wchodzą na rynek i mają szansę stać się hitami aranżacyjnymi w najbliższych sezonach? Na te i wiele innych pytań odpowiada Helena Łukomska, projektant wnętrz z kilkunastoletnim doświadczeniem, właścicielka Studia Mebli Kuchennych BAUFORMAT – Burger, Łukomska DESIGN.

Społeczna kwarantanna i zalecenie pozostania w domu spowodowały, że inaczej zaczęliśmy postrzegać nasze mieszkania i domy. Intensywniej korzystamy z kuchni, a wiele pomieszczeń musiało sprostać nowym funkcjom. W jaki sposób to doświadczenie przekłada się na pracę projektanta?

To co konieczne było do tej pory w pracy z Inwestorem, czyli przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w jego potrzeby i szczegółowego rozpoznania funkcji, jakie ma spełniać projektowane wnętrze – nadal jest aktualne. Nadal pytamy, jeśli jest to kuchnia, o to jak często Inwestor gotuje w domu. Czy przygotowywaniem posiłków zajmuje się jedna osoba czy jednocześnie ich kilka? Czy kuchnia ma mieć charakter reprezentacyjny, bo przyjmujemy tu gości i lubimy wspólnie z nimi przyrządzać dania, czy wręcz przeciwnie – dom jest naszą ostoją i rzadko odwiedzają nas znajomi. Jak często przebywamy w kuchni, czy chcemy tu również jeść posiłki i potrzebny jest mniejszy lub większy kącik jadalniany. Niektórzy Inwestorzy mają sprecyzowane potrzeby, np. mają dużo książek kurskich i potrzebna jest podręczna półka do ich przechowywania lub marzą o przeszklonej, pięknej witrynie, w której mogliby wyeksponować swoją kolekcję porcelany, itp. Ten etap poznawania Klienta i rozpoznawania jego potrzeb, czyli moment, gdy siadamy przy kawie i rozmawiamy na temat wnętrza oraz potrzeb i oczekiwań Klienta – był, jest i w pracy projektanta wnętrz będzie. Różnice dotyczą natomiast samego podejścia Inwestorów. To się zdecydowanie zmieniło.

Mianowicie?   

Dom jeszcze bardziej kojarzony jest z ostoją i miejscem, które musi sprzyjać jego domownikom. Zalecenie pozostania w domu, kwarantanna czy przechodzenie na zdalny tryb pracy sprawia, że spędzamy w domu dużo więcej czasu. Wnętrza nadal oczywiście mają być estetyczne i przyciągać ciekawym designem ale równie ważny, czy nie ważniejszy obecnie jest aspekt tworzenia przyjaznych nam samym, przytulnych domowych enklaw. Coraz bardziej dla Klientów liczą się zatem detale, oświetlenie i generalnie emocje, jakie ma budzić wnętrze. Aspekt stawiania na przyjazny, raczej „luźny” domowy klimat sprawia, że częściej korzystamy z naturalnych materiałów, pojawia się więcej tkanin (również w kuchni!) oraz wybieramy spokojną, neutralną kolorystykę. Jeszcze bardziej niż dotychczas aktualne jest hasło – „w życiu liczy się wnętrze”. Wnętrza naszych domów i mieszkań liczą się dla nas obecnie jeszcze bardziej.

Rozwińmy temat kuchni. To strategiczne miejsce dla domu. Studio Łukomska Design specjalizuje się w projektowaniu kuchni. Z czym, z jakimi oczekiwaniami przychodzą do Was obecnie osoby planujące urządzenie swojej kuchni? Co się zmieniło?

Kuchnia oprócz swojej oczywistej funkcji – przygotowywania i spożywania posiłków, stała się również biurem, placem zabaw, spiżarnią, salą konferencyjną, miejscem pracy oraz nauki (śmiech).  Mówiąc poważnie częściej obecnie zdarza się, że Klienci zgłaszają nam konieczność zaplanowania w kuchni miejsca, które będzie służyło do zarówno spożywania szybkich posiłków ale także, jeśli zajdzie taka konieczność, będzie również stanowiskiem pracy któregoś z domowników. Trzeba w takiej sytuacji odpowiednio zaplanować rozmieszczenie gniazdek, aby można było podłączyć komputer, zadbać o oświetlenie do pracy, itp.

Czy są jeszcze jakieś aspekty na które klienci bądź ty zwracasz obecnie bardziej uwagę projektując kuchnie?

Sprzęt! Obecnie jeszcze bardziej potrzebujemy urządzeń, które muszą być wydajne, ciche i energooszczędne.  Do nauki, pracy czy wypoczynku konieczna jest cisza. Dlatego na wyposażeniu kuchni powinien koniecznie znaleźć się cichy okap i zmywarka. Wiedzą coś o tym głównie użytkownicy źle dobranych okapów, najczęściej szafkowych. Klienci zdecydowanie częściej obecnie oczekują bezszelestnej pracy urządzeń i mają w tym zakresie wyższe wymagania. Jeśli chodzi o temat sprzętu to również ekspres do kawy stał się must have wyposażenia kuchni. Wynika to z przyzwyczajenia jakie nabyliśmy pracując w biurze, gdzie bardzo często dostęp do dobrze zaparzonej kawy był nieograniczony. Nie chcemy z tego komfortu rezygnować. Częściej decydujemy się na kawiarki wbudowane w meble lub jeśli dysponujemy niewielkim metrażem kuchni – na urządzenia kompaktowe. Generalnie wielofunkcyjność i kompaktowość sprzętu AGD to dwa bardzo ważne aspekty. Kuchnia musi być wygodna i funkcjonalna nawet ta niewielka metrażowo i szukamy takich rozwiązań, które nam to zapewnią.

A temat przechowywania? Sytuacja obecnie skłania nas raczej do rzadszego robienia zakupów i gromadzenia zapasów. Co w tej sytuacji możesz doradzić Klientom?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście spiżarnia, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić ze względu na ograniczony metraż lub po prostu przerabiamy starą kuchnię, która nie ma osobnego spiżarnianego pomieszczenia.  Doradzamy oczywiście wtedy zastosowanie w kuchni systemów do przechowywania, takich jak różnego typu oraz różnej wielkości carga. Są niesamowicie pojemne i umożliwiają sprawną organizację domowych zapasów i przede wszystkim szybkie odszukiwanie produktów. Niezmiennie stawiamy również na dużą ilość szuflad. Tradycyjne półki w zabudowie dolnej na których układamy zapasy i w razie, gdy szukamy jakiegoś umieszczonego w głębi szafki wyciągamy wszystko, aby odnaleźć produkt, który aktualnie jest nam potrzebny – czyli to słynne klękanie przy szafce i przeczesywanie zasobów półki, to już odchodzi do lamusa. Szufladę wystarczy wyciągnąć, aby mieć ogląd całej jej zwartości. Doradzam zatem naszym Klientom zdecydowanie szuflady tam, gdzie jest to możliwie.

 

Wybieramy większe chłodziarki oraz chłodziarko-zamrażarki?

Jeśli metraż kuchni nam na to pozwala faktycznie częściej wybieramy modele side by side lub po prostu sprzęt o większej niż standardowa pojemności. 

Porozmawiajmy teraz o trendach w projektowaniu wnętrz. Wspominałaś o jasnej, spokojnej kolorystyce. Czy to obecnie jedyna modna opcja?

Zdecydowanie nie! Jasna kolorystyka oraz pastele są bardzo modne. Mamy zatem w trendach kolor szałwiowy, pudrowy róż, beże, jasne szarości. Ciekawie wygląda np. łącznie pasteli z modnymi złotymi akcentami. W trendach jest jednak także coś zupełnie przeciwstawnego, czyli ciemna kolorystyka – granat, czerń, grafit i brąz. Meble w takich kolorach są także bardzo modne. Warto również wspomnieć o łączeniu różnych kolorów metali- złoto, mosiądz, srebro. Podobnie jak w modzie i stylizacjach ubrań, możemy swobodnie zestawiać w obrębie jednej aranżacji dwa kolory metalowych dodatków. W aranżacjach kuchni mogą to być np. uchwyty w kolorze złota a oprawy lamp już w mosiądzu. Daje to bardzo ciekawy efekt.

Złoto i mosiądz w połączeniu z ciemną kolorystyką to aranżacje raczej o eleganckim, luksusowym charakterze. Tak też prezentują się ekspozycje w Twoim salonie. Pytanie zatem czy kuchnie, które oferuje Łukomska Design są drogie? Czy to jest luksus na który nas obecnie stać?

Współpracujemy z niemieckim producentem mebli Bauformat & Burger i jakość rozwiązań jakie oferujemy jest bardzo wysoka. Możemy pochwalić się ofertą mebli, których produkcja jest sterowana komputerowo, co gwarantuje idealnie przyleganie do siebie krawędzi, dzięki czemu zabrudzenia czy wilgoć – główna przyczyna niszczenia się kuchni, nie mają szans wywierać swojego negatywnego wpływu. Meble z naszej oferty są zatem zdecydowanie trwalsze niż te oferowane z ręcznej produkcji. Lepiej się prezentują i dłużej zachowują perfekcyjny wygląd. Nieco wyższa cena jest zatem inwestycją, która zwróci się w czasie. Z mojej perspektywy szczególnie obecnie nie stać nas na taniość czy bylejakość i warto stawiać na trwałe rozwiązania.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95