kuchnieportal

UOKiK rozbił kartel wiodących producentów płyt do produkcji mebli

UOKiK rozbił kartel wiodących producentów płyt do produkcji mebli

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary w wysokości 135 mln zł na 5 spółek z branży meblarskiej, które miały zawrzeć nielegalne porozumienie cenowe. Według obecnych ustaleń kartel producentów płyt do produkcji mebli działał w latach 2008-2011.

Wieloletni kartel 5 spółek branży meblarskiej

UOKiK określa nielegalną umowę między czołowymi producentami płyt do produkcji mebli jako wieloletni kartel. W jego skład miały wchodzić spółki: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów, Swiss Krono. Ostatnia z nich skorzystała z programu łagodzenia kar w zamian za dostarczenie UOKiKowi dowodów zmowy. – Program łagodzenia kar (ang. leniency) przypomina instytucję świadka koronnego w prawie karnym. Przedsiębiorca, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy urzędowi dowody zmowy, może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej – tłumaczył serwisowi Money.pl prezes UOKiK, Marek Niechciał. Ten krok uchronił Swiss Krono przed wielomilionowymi karami finansowymi. W konsekwencji grzywną zostały ukarane 4 spółki tworzące kartel, z czego najwięcej zapłacić mają przedsiębiorstwa z grupy Kronospan. Ich kara sięga niemal 100 mln zł (60 mln 690 tys. zł dla Kronospan Szczecinek oraz 39 mln 308 tys. zł dla Kronospan Mielec). Grzywny dla pozostałych spółek wynoszą 19 mln 804 tys. zł dla Pfleiderer Wieruszów oraz 15 mln 957 tys. zł dla całej grupy Pfleiderer.

Z programu łagodzenia kary chciały skorzystać jeszcze dwa przedsiębiorstwa wchodzące w skład nielegalnego porozumienia. Zgłosiły się one do urzędu, gdy wszczęto postępowanie.

Producentom przysługuje prawo odwołania się od decyzji UOKiKu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w kolejnych instancjach do Sądu Apelacyjnego i Sądu Najwyższego. Jak pokazują podobne sprawy, takie postępowanie może trwać wiele lat.

Ceny mebli mogły być znacznie niższe

Prezes UOKiK poinformował, że sygnałem do rozpoczęcia postępowania były informacje z rynku. Następnie, w 2011 roku, za zgodą sądu, dokonano przeszukań siedzib podejrzewanych przedsiębiorstw. Krótko później doszło do zerwania porozumienia, a Swiss Krono jako pierwsze zgłosiło się z prośbą o objęcie programem łagodzenia kary.

Przedstawiciele spółek tworzących kartel „ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje”, które dotyczyły m.in. wprowadzenia podwyżek cen. Te działania miały przełożyć się na wyższy koszt zakupu mebli, co mógł odczuć każdy klient. Według prezesa UOKiK, gdyby nie zmowa wiodących producentów, najtańsze dostępne na rynku zestawy mebli kuchennych mogłyby kosztować mniej o równowartość kuchenki mikrofalowej, a w wersji najdroższej cena rynkowa byłaby na tyle niska, że za cenę mebli moglibyśmy kupić zarówno meble, jak i pełne wyposażenie AGD.

29.12.2017

źródło: money.pl 


Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Ada
2 lutego 2018, 19:56
1/0

Tak, a ciekawe ile na tym te firmy zrobiły

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95