kuchnieportal

Rustykalna kuchnia – sposoby na aranżację

Wprowadzenie wiejskiego klimatu jest świetnym pomysłem na przełamanie wizerunku podobnych do siebie kuchni wykonanych ze sklejki i laminatu. Rustykalna kuchnia pulsuje życiem, może być kolorowa i głośna albo stonowana i wyciszona. Zawsze będzie zachęcała do rodzinnych spotkań.
 

Fot. Piec „Aga”, Falcon

Rustykalny to znaczy wiejski i ludowy, czerpiący ze starych tradycji, odnoszący się do sielskości i poczucia wypoczynku. Urządzanie kuchni w takim stylu jest świetną zabawą i wyzwaniem dla zmysłu kreatywności.

Kuchnia rustykalna

Styl rustykalny lubi naturalne materiały takie jak drewno, metal, kamień, porcelana, glina, len i bawełna. Nie trzeba zaraz posiadać domu na wsi z piękną dużą kuchnią, którą z łatwością zaaranżujemy na wiejską chatę. Elementy sielskie można wprowadzić także do nowoczesnych mieszkań i nie wymaga to kapitalnego remontu wnętrza. Niewyczerpaną kopalnią wzorów jest polska ludowość.  Zainspirować się można wycinankami, pająkami wieszanymi u sufitu, wszelkimi kilimami, a także narzędziami używanymi w dawnych czasach na polskiej wsi. Techniki druku, choćby na szklanych powierzchniach albo pleksi dają ogromne możliwości. Dzięki temu można na przykład na ścianie umieścić fototapetę w kolorowe wzory etno, albo pas ze scenką jak z ludowej kodry na płytkach ponad blatem kuchennym. Takie motywy przenieść można również na meble.

kuchnia rustykalna

Istotną rolę odgrywa podłoga, najlepsza byłaby taka z drewnianych desek, z kamienia albo naturalnych ceramicznych płytek. W nowoczesnym mieszkaniu można użyć paneli drewnianych jak najbardziej zbliżonych do naturalnego wyglądu. Drewno to materiał, którego nigdy nie może być za mało w rustykalnym wnętrzu. Z niego wykonane będą masywne meble i drzwi z żelaznymi okuciami, stoły, albo ławy do siedzenia. Dla dekoracji przydadzą się drewniane kubki, chochle i miski. Ważne jest, aby drewno pozostało drewnem, to znaczy że pożądane są wszelkie jego ?niedoskonałości? w postaci sęków, spękań, nierówności. Może zostać zabejcowane, lub pokryte bezbarwnym lakierem, w stylu śródziemnomorskim często stosuje się drewno pobielone. Drewniane belkowanie u sufitu spotęguje wiejski klimat.

kuchnia rustykalna
Fot. Kuchnia „Biała wyspa”, Autorska Pracownia Wnętrz Marzeny Wieczorek

Meble w rustykalnej kuchni nie muszą być jednolite, jak od kompletu, ciekawym efektem będzie dobranie różnych krzeseł do jadalnianego stołu, jedne mogą być proste i drewniane a inne wyplatane. Królem mebli w wiejskiej kuchni jest kredens, to w nim przechowywane są wszystkie kulinarne tajemnice. Taki kredens wynaleziony, gdzieś na targu staroci, lub u rodziny na wsi, po odrestaurowaniu można wstawić do prawie każdego wnętrza i już sama jego obecność będzie mocnym ludowym akcentem. Można też wykorzystać stare skrzynie i komody, przechowywać w nich obrusy, a zastawę stołową reprezentacyjnie ustawić na półkach z charakterystycznymi wycięciami w falbany. Meble w rustykalnej kuchni powinny być masywne i ciężkie i sprawiać wrażenie jakby były już nadgryzione zębem czasu.

kuchnia rustykalna

W wiejskiej kuchni raczej nie chowa się sprzętów ponieważ również one stanowią dumę gospodarzy. Wszelkie miedziane albo żeliwne patelnie i garnki będą stanowić świetną dekorację, Kuchnie w stylu rustykalnym można ozdobić wiązankami ziół i czosnku, makatkami z sentencjami, lnianymi zasłonkami w kratę i znalezionymi na strychach lub targach staroci domowymi urządzeniami. Przydadzą się stare wagi, dzbanki, patelnie, malowane talerze, gliniane naczynia i wiklinowe kosze. Ważnym elementem są też przetwory zamknięte w słoikach i wekach, naturalne soki w butelkach przewiązane gazą albo pergaminem, zaprezentowane w kredensie, na blacie lub półkach.

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Kolory powinny być jak najbardziej naturalne, na ścianach i suficie może dominować biel. Ściany mogą także być wyłożone drewnem, albo kamieniem, lub odkrywać surową cegłę. Dobrze odnajdzie się tu również rozbielony błękit, zieleń traw, kolory skał, a także barwy jesieni, jak również kość słoniowa i szarość.

Kuchnia rustykalna

Doskonałym dopełnieniem rustykalnej aranżacji jest zakup stylizowanej, wielofunkcyjnej kuchni, na przykład obecnej w Polsce angielskiej marki Falcon. Designerskie, wzorowane na piecach z angielskiej wsi kuchenki będą doskonałym uzupełnieniem sielskich stylizacji kuchennych. Ważne jest, aby całość kuchni sprawiała wrażenie używanej od pokoleń, gdzie każdy sprzęt ma swoją historię i nie znajduje się tam z przypadku.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95