kuchnieportal

Płytki Patchwork – czym się wyróżniają?

Płytki Patchwork – czym się wyróżniają?

Płytki typu patchwork pokochali projektanci na całym świecie, ponieważ rozwiązanie to świetnie sprawdza się w różnych wnętrzach i jest bardzo designerskie. Płytki patchwork nawiązują swoim wyglądem do stylizacji marokańskich, a jednocześnie dodają pomieszczeniom ciekawego i wyróżniającego się charakteru.

Czym są płytki patchwork?

Początkowo patchwork był techniką wykorzystywaną przede wszystkim w sztuce włókienniczej, która polegała na łączeniu małych, różnokolorowych elementów w jedną całość, jednak z czasem coraz więcej osób zaczęło korzystać z tego rozwiązania w innych gałęziach przemysłu. Obecnie projektanci wnętrz bardzo chętnie wykorzystują płytki patchwork, które świetnie prezentują się w pomieszczeniach takich jak łazienka lub kuchnia. Patchwork jest zlepkiem różnych, kolorowych wzorów, dzięki czemu na pewno nie będzie nudno. Od pewnego czasu projektanci wnętrz odchodzą od klasycznych stylizacji pomieszczeń, które są jednokolorowe i sterylne. Płytki typu patchwork są bardzo ciekawym akcentem, który zdecydowanie zwraca uwagę domowników oraz gości. Warto także dodać, że takie rozwiązanie na ścianach może kojarzyć się z wzorami rodem z Maroka lub Hiszpanii, czyli gorących, barwnych i wielokulturowych zakątków świata. Co ciekawe, już w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się wzory geometryczne na ścianach oraz malowanych kaflach podłogowych. Ponad 100 lat później płytki patchworkowe na dobre zadomowiły się w krajach arabskich i latynoskich, a stamtąd przywędrowały do północnej części Europy, także do Polski. W ostatnich latach to właśnie płytki typu patchwork stały się gorącym trendem wnętrzarskim.

Czym wyróżniają się płytki patchworkowe na tle innych?

Sukces płytek patchworkowych wynika z ciekawych połączeń kolorystycznych, różnorodnych wzorów, a także kształtów. Można kupić więc nie tylko płytki kwadratowe, ale także w formie rombów, arabesek lub sześciokątów. Wzory patchworkowe na pewno nie mogą być uznane za przewidywalne, ponieważ łączą różnorodne barwy. Na rynku można znaleźć zarówno płytki patchworkowe w kolorze szarym, jak i niebieskim, a nawet różowym, żółtym lub fioletowym. Przykładowo w ofercie producenta Codicer znalazły się niestandardowe wzory i kolory płytek, które są oryginalne i interesujące, a także sprawiają, że nie można przejść obok nich obojętnie. Płytki patchworkowe prezentują się pięknie i ożywiają wnętrze, ale to nie są ich jedyne zalety. Takie płytki charakteryzują się odpornością na uszkodzenia oraz zabrudzenia, a także dobrze znoszą wysokie oraz niskie temperatury. Płytki typu patchwork na pewno przypadną do gustu miłośnikom połączenia funkcjonalności ze świetnym stylem. Takie rozwiązanie jest także przeznaczone dla osób, które lubią oryginalne wzory, mocne akcenty i nie obawiają się niestandardowych projektów. Płytki patchworkowe mogą także stworzyć wrażenie trójwymiarowej iluzji optycznej, dzięki czemu będą zachwycająco prezentować się w różnych pomieszczeniach, na przykład kuchni.

Popularne wzornictwo płytek patchworkowych

Zdecydowanie najbardziej popularne są szare płytki patchworkowe, które swoim stylem nawiązują do kafli cementowych i hiszpańskiej glazury. Powodzenie tego rodzaju płytek jest widoczne w różnych domach i mieszkaniach europejskich. Zwykle szare płytki patchworkowe są dodatkowo łączone z ciekawymi wzorami i innymi barwami. Na rynku można znaleźć także bardzo ciekawą kolorystykę, na przykład płytki niebiesko – żółte lub czerwono – zielone. Wzornictwo płytek patchworkowych jest właściwie niczym nieograniczone, dlatego osoby posiadające bogatą wyobraźnię, mogą szukać takich elementów dekoracyjnych, które najlepiej wpasują się do ich wnętrz.

Przeznaczenie płytek patchworkowych

Niektórzy zastanawiają się nad tym, gdzie najlepiej umiejscowić płytki typu patchwork. Tak naprawdę można je położyć nie tylko na ścianach, ale także podłogach. Warto jednak pamiętać o tym, że płytki te mają być wyróżniającym się akcentem, dlatego powinny zajmować jedną ścianę łazienki, a nie wszystkie cztery. Gdzie najlepiej sprawdzą się płytki patchworkowe? Można ułożyć je w kuchni, łazience, na tarasie lub w przedpokoju. Takie płytki są bardzo ozdobne, dlatego należy z rozwagą wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli chodzi o płytki kuchenne, to można ułożyć je w przestrzeni między górnymi szafkami a blatem. W ten sposób płytki patchwork zastąpią zwykłe płytki ceramiczne lub panele, wykonane z lacobelu. Takie płytki można także wyłożyć na podłodze aneksu kuchennego i w ten sposób oddzielić miejsce gotowania od salonu i części rekreacyjnej. W przypadku łazienki płytkami patchworkowymi można wyłożyć podłogę, jedną ze ścian lub tylko mały fragment, na przykład przy zabudowie wanny albo toalety. Świetnym rozwiązaniem jest ułożenie zwyczajnych, szarych płytek na trzech ścianach w łazience, a dodatkowo wybranie interesujących, przyciągających wzrok płytek patchworkowych na czwartą ścianę. W ten sposób pomieszczenie nie zmniejszy się optycznie, a za to stanie się żywe i wyraziste. Patchwork ciekawie prezentuje się także na podłodze w łazience, na przykład w pobliżu wanny lub umywalki. Warto bawić się różnymi motywami i kolorami, aby sprawdzić, gdzie najlepiej będą prezentować się płytki patchworkowe. Zdecydowanie świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wizualizacji, które oferuje wielu projektantów wnętrz. W ten sposób z łatwością można dobrać odpowiednie płytki, a jednocześnie sprawdzić różne miejsca do ułożenia patchworku. Kolorystykę konkretnego modelu płytek należy także dopasować do mebli oraz stylu całego mieszkania. Warto pokusić się o dyscyplinę i postawić na jakość, a nie ilość, jeśli chodzi o patchwork. Zwykle dużo lepiej prezentuje się jeden akcent kolorystyczny w danym pomieszczeniu, a nie wiele, różnobarwnych ścian. Właśnie dlatego dobrze zaufać specjalistom, a więc projektantom i stylistom wnętrz.

Płytki patchwork cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ten trend się skończył. Płytki patchworkowe pozwalają na ciekawe stylizacje pomieszczeń i wyrażenie własnej indywidualności oraz charakteru.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95