kuchnieportal

Oświetlenie kuchenne – jak odpowiednio je zaprojektować?

Oświetlenie kuchenne – jak odpowiednio je zaprojektować?

Fot. Stylowa lampa wisząca Wells od PR Home pięknie oświetli pomieszczenie i będzie zachwycać swoim wyglądem (źródło: www.ekconcept.pl)

Dla kuchni, czyli kluczowego pomieszczenia każdego domu, niezwykle ważne jest oświetlenie. Może ono przesądzić nie tylko o funkcjonalności, ale i atmosferze oraz przytulności wnętrza.

Oświetlenie_kuchenne_jak_odpowiednio_je_zaproejktować.jpg

Światło w kuchni musi pełnić przede wszystkim rolę praktyczną – bez odpowiedniego rozplanowania oświetlenia nasza kuchnia nie będzie w pełni bezpieczna i funkcjonalna. Projekt kuchennego oświetlenia powinien uwzględniać światło ogólne obejmujące całe wnętrze oraz kilka źródeł światła, które będą precyzyjnie doświetlać jego poszczególne strefy.

Aby swobodnie sterować takim zróżnicowanym oświetleniem musimy pamiętać o zastosowaniu kilku obwodów elektrycznych, które pozwolą na korzystanie w danym momencie tylko z tych lamp, których potrzebujemy.

Fot. Pinterest 

Oświetlenie punktowe

Zacznijmy od szczegółów. Oświetlenie punktowe powinno odpowiednio oświetlać najczęściej użytkowane przez nas strefy kuchenne. Przygotowywanie posiłków, gotowanie czy zmywanie to czynności, które, aby były efektywnie wykonane, wymagają odpowiedniego światła. Najczęściej jednak przy tych pracach zasłaniamy sobie jego główne źródła. Dla bezpieczeństwa i wygody warto więc zamontować w kuchni dodatkowe oświetlenie, które rozjaśni przestrzeń blatu roboczego, zlewozmywaka i kuchenki.

Sposobów na punktowe oświetlenie jest kilka. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań są diody LED, charakteryzujące się odpornością na wilgoć i przegrzania. Montuje się je w specjalnych oprawach pod szafkami wiszącymi albo bezpośrednio w ich spodach. Inną metodę stanowią np. kinkiety ścienne lub nadszafkowe. Korzystając z nich należy pamiętać, aby poszczególne punkty świetlne nad blatem, rozmieścić względem siebie co 40-60 cm.

Niezależnie od rodzaju oświetlenia musimy zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw oznaczony symbolem Ra – do kuchni najlepiej sprawdzi się ten o wartości około 80-85. Ważny jest też współczynnik TC odpowiadający za temperaturę barwową – tutaj najlepiej sprawdzi się ok. 3000-4000K, czyli barwa ciepła lub neutralna, która sprzyjać będzie pracy i koncentracji.

Oświetlenie ogólne

Nawet najlepiej oświetlone strefy robocze wymagają ogólnego wsparci w postaci lampy zamontowanej w centralnym punkcie sufitu. Kluczem doboru jest tutaj przede wszystkim metraż wnętrza – o ile w niewielkich kuchniach najlepiej zastosować montowane tuż przy suficie plafoniery, o tyle w przestronnych kuchniach możemy pozwolić sobie na wiszące żyrandole z pokaźnym kloszem.
Zamiast jednej lampy zastosować możemy również, montowane w podwieszanym suficie, oprawy LED bądź systemy lamp na linkach, listwach czy szynach.

Oświetlenie dekoracyjne

Poza zapewnianiem bezpieczeństwa i funkcjonalności, oświetlenie wpływać może również na klimat w naszej kuchni. Może okazać się to szczególnie ważne, jeśli kuchnia stanowi pomieszczenie, w którym jemy wspólnie posiłki i spędzamy czas. Idealnie sprawdzą się wtedy piękne lampy zawieszone bezpośrednio nad stołem, które kreować będą przytulną atmosferę.

Oświetlenie może stanowić również ozdobę wnętrza. Jednym ze sposobów na dekoracyjne wykorzystanie światła jest podświetlenie przeszklonych frontów szafek bądź zamontowanie źródeł światła we wnękach. Na rynku znajdziemy pełne spektrum form i kolorów tego typu oświetlenia, wszystko zależy więc od naszego gustu i wyobraźni.

źródło: candyllux
7.07.2016

Polecamy:

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95