kuchnieportal

Kuchnia letnia, szeroki taras z łatwym dostępem do zaplecza gospodarczego i inne rozwiązania przyjazne grillowaniu!

Kuchnia letnia, szeroki taras z łatwym dostępem do zaplecza gospodarczego i inne rozwiązania przyjazne grillowaniu!

Kuchnia letnia. Projekt opracowany przez pracownię architektoniczną Horyzont z Wrocławia.

Tradycja spędzania czasu i spożywania posiłków na dworze mimo stosunkowo chłodnej strefy klimatycznej jest u nas bardzo popularna! Sezon na grillowanie i biesiadowanie pod chmurka zaczyna się w maju a kończy we wrześniu – październiku. Oznacza to 5-6 miesięcy, kiedy możemy cieszyć się przyjemnością, jaką są spotkania rodzinne i przygotowywanie posiłków na domowych tarasach. Już na etapie wybierania projektu domu i planowania zagospodarowania działki możemy wybrać rozwiązania, które będą sprzyjać organizacji przyjęć w ogrodzie. Jakie to są pomysły? Podpowiadamy!

Kuchnia blisko tarasu. Wymarzony projekt domu dla miłośnika barbecue

Jeśli lubimy przyjęcia na świeżym powietrzu, oczywistym rozwiązaniem jest wybudowanie szerokiego, przestronnego tarasu. Doskonałym rozwiązaniem, które ułatwi nam organizowanie domowych przyjęć na świeżym powietrzu jest wybór projektów domów, które posiadają kuchnię z bezpośrednim wyjściem na taras. Bliska odległość zaplecza kuchennego umożliwi szybkie przenoszenie naczyń oraz jedzenia do stołów ustawionych na zewnątrz domu. Wyjście na taras może być bezpośrednio z samej kuchni lub częściej spotykane rozwiązanie – z strefy otwartej, w której część kuchenna łączy się z salonem. Wybór projektu domu o takim układzie przestrzennym ułatwi organizację letnich przyjęć!

 

Fot. Projekt domu Melania z poddaszem. Projekt opracowany przez pracownię architektoniczną Horyzont z Wrocławia.

Kuchnia letnia – wymarzone miejsce na spotkania rodzinne

Jeśli nasz dom już stoi i jednocześnie dysponujemy dużą działką, na której można wybudować osobne pomieszczenie w postaci kuchni letniej, warto takie rozwiązanie rozważyć lub zaplanować je już na etapie budowy domu.

Dawniej kuchnie letnie wbudowywane były w ciąg zabudowań gospodarczych i służyły do wydawania posiłków robotnikom w posiadłościach wiejskich. To było również zwyczajowo miejsce w którym wykonywane były wszystkie „brudne” i uciążliwe, jeśli chodzi o zapachy, prace kuchenne tj. obróbka mięs czy przygotowywanie przetworów.

Obecne kuchnie letnie niczym nie przypominają tych z dawnych czasów! To nowoczesne, funkcjonalne budynki z zapleczem kuchennym oraz zazwyczaj, dużym zadaszonym tarasem, który służy jako miejsce relaksu oraz organizacji letnich przyjęć. Często są wyposażane w duże, murowane grille, które pozwalają na przygotowywanie posiłków dla większych grup osób i tym samym idealnie sprawdzają się podczas spotkań towarzyskich. W wielu projektach możemy spotkać także piece chlebowe oraz wędzarnie, dzięki którym kuchnia letnia może dodatkowo spełniać inne, praktyczne funkcje – służyć jako miejsce wypieku domowego chleba oraz przygotowywania domowych wędlin. Podstawową funkcją kuchni letniej jest organizacja strefy relaksu – miejsca z bezpośrednim dostępem do ogrodu w której domownicy będą mogli napić się kawy, popracować przy laptopie czy zorganizować letnie przyjęcie.

 

Altana z miejscem na grill

Jeśli nie kuchnia letnia z zapleczem gospodarczym, kolejnym pomysłem na stworzenie komfortowego miejsce na rodzinne spotkania, grille, pikniki oraz imprezy urodzinowe jest drewniana altana. Lekka, ażurowa konstrukcja z dachem spełni funkcję osłony przed deszczem oraz słońcem i nie będzie jednocześnie wymagała od nas poniesienia znacznych nakładów finansowych na jej budowę. Altana umiejscawiana zazwyczaj w pewnej odległości od domu w zielni ogrodowej sprawia, że zakątek jest nastrojowy i zapewnia wyjątkową oprawę dla spotkań przy grillu. Nie bez znaczenia jest również sam materiał z jakiego są budowane altany  – naturalne drewno zazwyczaj doskonale komponuje się z wystrojem ogrodu. W projektach altan możemy często również spotkać murowane grille. Najprostszą i najbardziej ekonomiczną opcją jest wybór altany i wyposażenie jej w przenośny grill.

Fot. Altana ogrodowa. Projekt opracowany przez pracownię architektoniczną Horyzont z Wrocławia.

Pawilon ogrodowy zamiast altany

 

Jeśli nie planujemy budowy altany ani kuchni letniej, alternatywą może być pawilon ogrodowy. Zaryzykować można stwierdzenie, że to mobilna wersja altanki, charakteryzuje się jednak mniejszą wytrzymałością. Namioty ogrodowe pomimo zazwyczaj użycia dobrej jakości materiałów i ciekawych „wykończeń” są mniej atrakcyjne pod względem wizualnym od altan i dużo trudniej jest je w sposób harmonijny wkomponować w aranżację ogrodu.

 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95