kuchnieportal

Kuchnia dla singla

Kuchnia dla singla

Fot. Kuchnia High Wood, Nolte Küchen.

Kuchnia jest centrum każdego domu/mieszkania, dlatego nigdy nie będzie ona pojęciem uniwersalnym ani bezosobowym. Jej charakter, tak techniczny, jak wizualny, trzeba dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika. W zależności od tego, czy z kuchni korzysta wiele osób czy też jej właścicielem jest singiel, kuchnia powinna być zaprojektowana w odmienny sposób. Przykładem mebli kuchennych dostosowanych do potrzeb singla są trzy ciekawe projekty firmy Nolte.

Cechy kuchni dla singla

Kuchnie dla singla to zazwyczaj aranżacje dla młodych, aktywnych zawodowo osób, które żyją i gotują w pojedynkę. W takich kuchniach przebywa i gotuje się mniej – nie oznacza to jednak, że powinny być mniej funkcjonalne. Wręcz przeciwnie. Optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz przemyślane rozwiązania w kuchni dla singla to podstawowe jej przymioty. Dlaczego funkcjonalna aranżacja zabudowy stolarskiej jest taka ważna w kuchni dla singla i jakie są jeszcze inne cechy kuchni zaprojektowanej dla osób żyjących w pojedynkę?

1. Ograniczony metraż

Kuchnie dla singli nierzadko mieszczą się w kawalerkach, małych mieszkaniach bądź niewielkich studiach. Dlatego tak ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tego typu aranżacjach mamy często mniej miejsca na wstawienie wszystkich niezbędnych w kuchni sprzętów i akcesoriów. Nie oznacza to że powinniśmy rezygnować ze zmywarki, mikrofalówki czy ekspresu do kawy. Kuchnię o niewielkim metrażu można zabudować w taki sposób, by zaspokaja wszystkie nasze potrzeby, by była jednocześnie funkcjonalna oraz estetyczna. Przykładem takiej zabudowy są trzy ciekawe kuchnie niemieckiej firmy Nolte: High Wood, Chicago oraz Spot. To nowoczesna propozycja umeblowania kuchennego, które świetnie sprawdzi się w mieszkaniu młodej, aktywnie żyjącej osoby.
Kuchnia Chicago

Fot. Kuchnia Chicago, Nolte Küchen.

2. Otwarcie kuchni na salon

Wszystkie trzy kuchnie zaprojektowano do pomieszczeń o niewielkim metrażu. W kuchni High Wood oraz Chicago zastosowano multifunkcjonalne wyspy kuchenne a w Spot niewielki półwysep który pełni rolę stolika jadalnianego. Te rozwiązania sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach kuchennych o charakterze otwartym. Jest to popularne rozwiązanie w przypadku kuchni dla singli. Usunięcie ścianki działowej pomiędzy kuchnią a salonem pozwala ciasnej przestrzeni złapać oddech i uzyskać, jakże pożądane w małych pomieszczeniach, wrażenie przestronności. Dodatkowo wyspa kuchenna pozwala zrezygnować z szafek górnych (lub ograniczyć ich ilość) dzięki czemu aranżacja zyskuje na lekkości i nabiera salonowego charakteru.  Wyspa kuchenna stanowi również umową granicę pomiędzy częścią kuchenną a salonową pomieszczenia. Taką rolę może pełnić również stolik jadalniany z wygodnymi krzesłami (kuchnia Spot).

3. Dobry projekt i optymalnie zagospodarowana przestrzeń. 

W kuchni dla singla szczególnie ważne jest by na niewielkim metrażu pomieścić wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty i akcesoria. Kuchnie Nolte te zaprojektowano na bazie tzw. siatki ?MATRIX 150?. Praktyce oznacza to że wymiary tych kuchni (wysokość, szerokość jak i głębokość) oparte są o zwielokrotnienie 150 mm. Precyzyjny plan zagospodarowania przestrzeni oparty o ww. siatkę pozwala w sposób uporządkowany rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i produkty w kuchni. W kuchniach Nolte zaplanowano więc szuflady, które są tak zaprojektowane by pomieściły wysokie produkty takie jak butelki wody mineralnej czy drobne akcesoria jednocześnie, nie zajmując zbędnej przestrzeni.

W kwestii organizacji przestrzeni wewnętrznej szafek Nolte zadbało również o to, aby wszystkie sztućce, naczynia oraz produkty spożywcze, które chcemy przechować, miały swoje stałe miejsce. Musimy móc po nie z łatwością sięgać, nie gubiąc się w szufladach i szafkach. Z tego względu dla szuflad kuchennych Nolte zostały przewidziane specjalne systemy organizacji, które ułatwiają pracę w kuchni i są gwarancją ładu, porządku w pomieszczeniu kuchennym.

Organizacja szuflad Nolte
Fot. Organizacja wenętrzna szuflad, Nolte Küchen.

4.Sprzęt AGD w minimalistycznej wersji

Osoba gotująca w pojedynkę najczęściej nie potrzebuje dużego zlewozmywaka. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie więc jednokomorowy zlew, w zestawie z modną bezdotykową baterią. Wybierając sprzęt AGD warto również zwrócić uwagę by zdecydować się na rozwiązania kompaktowe, nie zabierające niepotrzebnie przestrzeni i energii elektrycznej. Lodówka side by side czy duża zmywarka na 12 kompletów naczyń sprawdzi się raczej w przypadku dużych rodzin. W kuchni singla zastosowanie będzie miała raczej dwupalnikowa płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika oraz mała zmywarka na 6- 8 kompletów naczyń. Warto również wziąć pod uwagę zakup małej podblatowej lodówki do zabudowy –  idealnej dla potrzeb singla. Zastosowane rozwiązania pozwolą wygenerować dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na np. umiejscowienie małego ekspresu do kawy.

5. Wiele możliwości aranżacyjnych.

Małe, ciekawskie rączki najmłodszych członków rodzin oraz troska o ich bezpieczeństwo zazwyczaj wymuszają zaprojektowanie odpowiednio dostosowanej kuchni. W przypadku kuchni zaprojektowanej dla singla mamy więcej możliwości aranżacyjnych i możemy pozwolić sobie na zastosowanie ekstrawaganckich rozwiązań, oczywiście w zależności od naszych upodobań.
Prostopadłe cięte krawędzie, systemy otwierania szuflad dotykowe oraz elementy szklane ? każda propozycja jest w zasadzie możliwa do zrealizowania.

W kuchni singla bez obaw możemy również zastosować otwarte szafki i półki, na których doskonale wyeksponujemy sprzęty i akcesoria kuchenne (kuchnia Chicago). Otwarte półki pozwalają na szybki akces do potrzebnych nam przedmiotów i będą stanowić ozdobę samą w sobie. Znajdzie tu zastosowanie praktycznie każdy ekstrawagancki, oryginalny element, np. półka wysunięta poza ciąg zabudowy kuchennej (kuchnia High Wood). Białe fronty mebli w połysku czyli kuchnia cała w bieli to z kolei propozycja dla singli będących zwolennikami monochromatycznych, minimalistycznych aranżacji (kuchnia Spot).

Nowoczesne meble kuchenne w połysku bądź macie High Wood, Chicago oraz Spot firmy Nolte podkreślą nowoczesny, dynamiczny charakter aktywnie spędzającego czas singla.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95