Kuchnia – jasna nie musi być biała
Naturalnym wyborem dominującego koloru w jasnej kuchni jest biel. Nie oznacza to, że jest to jedyna możliwość. Kolorów, które sprawdzą się w jasnej kuchni jest o wiele więcej. Mogą być to jasne beże, pastelowe kolory lub tak zwany kolor kości słoniowej. Taki dobór sprawi dodatkowo, że pomieszczenie będzie przytulniejsze, nie ma więc obawy o efekt sterylności. Jeśli jasna kuchnia ma być zaaranżowana w bardziej nowoczesnym stylu, idealnie sprawdzi się jasny szary lub stalowy kolor. Takie wnętrze, dzięki odpowiednim meblom i dodatkom może zyskać bardzo oryginalny charakter.
Nie oznacza to jednak, że biel jest złym pomysłem na wykończenie jasnej kuchni. Wręcz przeciwnie – jak już było wspomniane – jest to naturalny wybór. Taki kolor sprawi, że jasna kuchnia będzie wyglądała świeżo i czysto. Warto pamiętać, że kuchnia nie musi być śnieżnobiała, może być lekko „przybrudzona”. Trzeba jednak pamiętać, że całe pomieszczenie w bieli może dać wrażenie sterylności. Nie jest on pożądany nawet w jasnej kuchni. O ile faktycznie powinna być ona czysta, o tyle jest to serce domu i miejsce spotkań całej rodziny, więc powinno być przytulne i komfortowe. Łatwo osiągnąć to dzięki odpowiednim dodatkom, wykończeniom i elementom dekoracyjnym. Białe kafelki nad blatem mogą na przykład zawierać delikatny wzór kwiatowy, białe ściany z kolei można udekorować plakatami, obrazami z motywami kulinarnymi lub fotografiami rodzinnymi przypominającymi miłe, wspólne chwile. Dzięki takim dodatkom kuchnia nie straci nic ze swojej jasności, a zyska rodzinny i domowy charakter.
Meble w jasnej kuchni – aranżacja jest najważniejsza
Meble w jasnej kuchni mogą być w podobnej kolorystyce, jak opisywane wyżej ściany. Mogą być to: biel, szarości, beże i inne jasne kolory. Meble w jasnej kuchni mogą być wykończone w takim samym kolorze jak ściany – wówczas da to efekt jeszcze większej przestrzeni. Jeśli wybierze się taką kolorystkę, dobrze zadbać o kontrastujące elementy, żeby wszystko nie zlewało się ze sobą. Mogą być to na przykład ciemniejsze uchwyty do szafek –nawet w odważnych kolorach na przykład w wyrazistej czerwieni. Warto pamiętać też, że jasne kolory lubią się z naturalnymi materiałami, więc elementy wykończeniowe z naturalnego drewna świetnie sprawdzą się w jasnej kuchni.
Meble mogą również lekko odcinać się od koloru ścian – na przykład białe ściany, szare meble. Ważne jest jednak, żeby kontrast nie był zbyt duży, bo straci się efekt jasności. Podbić go można z kolei wykorzystując połyskliwe materiały do wykończenia frontów szafek. Odbijająca światło powierzchnia jeszcze bardziej rozjaśni pomieszczenie.
Wybierając meble do jasnej kuchni nie można zapomnieć o ich odpowiedniej aranżacji. Dbanie o czystość jest bardzo istotne, bo na jasnych powierzchniach każde zabrudzenie jest bardziej widoczne. W związku z tym, trzeba zadać o to, aby meble, ale również sprzęty – lodówka, piekarnik, zmywarka – były rozstawione ergonomicznie i w ten sposób ułatwiały pracę i sprzątanie. Warto również rozważyć ile rzeczy i przedmiotów tak naprawdę potrzebuje się w kuchni. Lepiej mieć ich mniej, ale lepszej jakości. To również sprawi, że w jasnej kuchni z niezbędnymi, ale niezbyt licznymi akcesoriami łatwiej będzie utrzymać czystość i porządek, a jest to niezbędne, żeby zachować efekt większej przestronności.
Jasna kuchnia – inspiracje dekoracyjne
Odpowiednio dobrane dekoracje i wykończenia sprawią, że jasna kuchnia całkowicie zmieni charakter. Zamiast nieco ascetycznego wnętrza, przeistoczy się w przyjazną przestrzeń do przyrządzania i spożywania posiłków, w której domownicy z przyjemnością będą spędzać czas. Przede wszystkim dekorując jasną kuchnię nie należy obawiać się odważnych kolorów – mogą być to wspomniane już wykończenia szafek takie jak uchwyty, ale również inne elementy. Na stole dobrze jest położyć podkładki pod talerze w ciekawy geometryczny wzór, a także wazon ze świeżymi kwiatami – oba te elementy ożywią wnętrze i sprawią, że będzie oryginalniejsze. Bardzo dobrze w białych lub innych jasnych przestrzeniach sprawdzi się zieleń, więc dobrym pomysłem są rośliny w doniczkach. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i uprawiać zioła, które oprócz funkcji dekoracyjnej będzie można wykorzystać do gotowania. Wybierając dekoracje do jasnej kuchni trzeba pamiętać, że mają to być akcenty, drobne detale, które wpływają na odbiór całości, ale nie przytłaczają i nie dominują we wnętrzu.
Jasna kuchnia – w bloku i w domku
Jasna kuchnia jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że sprawdzi się zarówno w bloku, gdzie wyraźnie zwiększy wizualnie powierzchnie, jak i w domu, gdzie taka aranżacja sprawi, że kuchnia będzie świeża i wygodna do pracy. Przedstawione wyżej wizje jasnych kuchni – to tylko kilka inspiracji i pomysłów na aranżacje. Więcej można znaleźć ich na stronie: www.forum.leroymerlin.pl. Wykańczając własną jasną kuchnię trzeba natomiast pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, aby spełniała oczekiwania domowników. To gwarancja tego, że będzie się z niej z przyjemnością korzystało długi czas.
12.07.2017
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Tak, jasna kuchnia optycznie powieksza miekszanie. I robi wrażenie przestronnej, czystej itp. Do takich jasnych poimieszczeń dobrałabym jeszcze kolorowe dodatki
a mi się te jasne kuchnie już przejadły. Ale do małych wnętrz białe meble jednak są najlepsze
jak dla mnie to tylko jasne kuchnie
Wbrew pozorom jasne kuchnie są dużo łatwiejsze w utzrymaniu w czystości niż ciemne
END@kamionka- racja – tylko kolorowe dodatki, nie poprzestałabym na okapie, jak szaleć to szaleć, może kuchenka również?