kuchnieportal

Jak urządzić kuchnię?

Wiele osób, które są na etapie projektowania mieszkania lub jego remontu, zastanawia się jak urządzić kuchnię. Jest to pomieszczenie, które aranżuje się raz na wiele lat, a dodatkowo wykonuje się w nim wiele codziennych prac domowych. Sposób jego urządzenia musi być zatem szczególnie przemyślany i starannie wykonany. 

Jak urządzić kuchnię ? od planu do realizacji

To, jak urządzić kuchnię, najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli dostosować sposób poprowadzenia instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej do naszych założeń. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zaaranżowanie strefy gotowania czy zmywania np. na wyspie kuchennej będzie utrudnione z uwagi na ograniczenia budowlane. Jeżeli mamy wątpliwości, jak urządzić kuchnię, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz czy profesjonalnego studia mebli kuchennych. Specjaliści najlepiej dostosują projekt kuchni do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz określonego pomieszczenia.

Jak-urządzić-kuchnię.jpg

Ważne jest również, aby sprzęt AGD był dobierany pod konkretny projekt kuchni. Warto zatem najpierw całkowicie zatwierdzić plan pomieszczenia, łącznie z dokładnymi wymiarami zabudowy, a następnie dostosowywać do nich lodówkę czy piekarnik. W przeciwnym razie może się okazać, że wcześniej kupiony sprzęt nie mieści się w wyznaczonej dla niego przestrzeni. Alternatywnie możemy dostosowywać projekt kuchni do już kupionych AGD, podając ich wymiary projektantowi. Ważne, aby te dwa elemnenty: meble i sprzęty, dopasować do siebie.

Jak urządzić kuchnię dostosowaną do potrzeb domowników

W każdej kuchni musi znaleźć się 5 stref roboczych: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Są one niezbędne, aby kuchnia była w pełni funkcjonalna. Sposób zaaranżowania tych stref należy dostosować do indywidualnych potrzeb domowników. Kiedy nie wiemy, jak urządzić kuchnię, zastanówmy się, w jaki sposób i jak często będziemy z niej korzystać. Inaczej projektuje się przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny, która zazwyczaj gotuje w domu, a inaczej dla singla czy pary, która stołuje się na mieście. Jeżeli lubimy wspólnie przygotowywać posiłki, wówczas warto zdecydować się na wyspę kuchenną, na której zlokalizujemy strefę gotowania i strefę mokrą. Płyta grzewcza i zlewozmywak, do których dzięki wyspie kuchennej mamy dostęp z kilku stron  umożliwi kilku osobom jednocześnie wykonywanie prac związanych z przygotowywaniem posiłków.

Jak-urządzić-kuchnię-4.jpg

Podobna zasada dostosowania wyposażenia kuchni do potrzeb jej użytkowników sprawdza się przy wyborze lodówki. Duże i pojemne urządzenie typu side by side będzie przydatne, jeżeli przechowujemy w domu znaczne zapasy jedzenia. W przeciwnym razie taki model będzie niepotrzebnie zabierał wolną przestrzeń.

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

Najwyższy komfort użytkowania kuchni zapewnia ustawienie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka w trójkąt (tzn. droga, która pokonujemy między nimi powinna tworzyć boki figury). Odległości pomiędzy nimi nie powinny być mniejsze niż 120 cm, aby nie utrudniać swobodnego poruszania się i nie większe niż 210 cm, aby pokonywanie dystansu między urządzeniami nie było nadmiernie czasochłonne.

Jak-urządzić-kuchnię-2.jpg

Zasada trójkąta dobrze sprawdza się w dużych pomieszczenia. Natomiast w małej i wąskiej kuchni zazwyczaj taki podział jest niemożliwy. Wówczas najlepiej ustawić zabudowę tylko na jednej ze ścian, aby zapewnić sobie swobodę ruchów. Jako dodatkową przestrzeń roboczą można wykorzystać wysuwany blat, który montuje się pod powierzchnią blatu zewnętrznego.

Innym wyzwaniem jest to, jak urządzić kuchnię, aby przestrzeń wewnątrz szafek była funkcjonalnie zagospodarowana. Pomocne okazują się wszelkie systemy organizacji szuflad, takie jak wkłady i podzielnik, które pomagają uniknąć czasochłonnego poszukiwania przedmiotów i usprawnić prace kuchenne.

Oświetlenie w kuchni

Równi ważnym aspektem jest to, jak urządzić kuchnię pod względem jej prawidłowego oświetlenia. Lampy sufitowe zazwyczaj niedostatecznie rozjaśniają przestrzeń blatu roboczego, co negatywnie przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania kuchni. Aby zapewnić sobie pełen komfort, warto zamontować oświetlenie podszafkowe, które dodatkowo rozjaśni blat, a także będzie stanowiło dekoracyjny element pomieszczenia.

Jak-urządzić-kuchnię-4.jpg

Obecnie najpopularniejszym rodzajem oświetlenia są diody LED, które od pewnego czasu skutecznie wypierają żarówki halogenowe. Diody LED nie nagrzewają się, pobierają mniej energii oraz odznaczają się wyższą żywotnością niż ich halogenowe odpowiedniki. Do wyboru mamy żarówki z wbudowanymi diodami, które można zamontować punktowo w ruchomych oprawach, elastyczne taśmy lub wieńce kuchenne. Ostatni wariant jest bardzo efektowny oraz pozwala oświetlić największą powierzchnię blatu. Wieńce to jeden z pomysłów, jak urządzić kuchnię w nowoczesny i ciekawy sposób.

Ciekawe rozwiązania w kuchni

Producenci mebli, sprzętów i akcesoriów kuchennych oferują wiele ciekawych rozwiązań, które podpowiadają, jak urządzić kuchnię funkcjonalnie i wygodnie. Przykładem tego są meble i urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni staje się jeszcze łatwiejsze. Na rynku dostępne są m.in. wyspy kuchenne z elektrycznie rozsuwanym blatem, które łatwo jest dopasować do wnętrz o różnych wymiarach czy sprzęt AGD łączący w sobie funkcje kilku urządzeń, np. piekarnik z funkcją mikrofali czy piekarnik z funkcją pary.

Jak-urządzić-kuchnię-7.jpg

Przydatnym rozwiązaniem w kuchni są również systemy elektrycznego wspomagania otwierania szuflad, np. SERVO-DRIVE od firmy Blum. Pozwalają one otworzyć fronty zabudowy za pomocą lekkiego dociśnięcia ich powierzchni. Są one szczególnie pomocne wówczas, kiedy mamy zajęte lub brudne ręce. Wówczas nawet lekkie naciśnięcie frontów wystarczy, aby otworzyły się one automatycznie.

 

Czytaj więcej:

Kuchnie na wymiar – co należy wiedzieć

Aranżacje kuchni

Wymiary szafek kuchennych 

Kuchnie 2020 trendy

Projektowanie kuchni

5 komentarzy

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 41

Warning: Undefined global variable $_SESSION in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 54

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
kamilaaa
25 lipca 2017, 15:30
1/3

Ładne, swoją wykonałam w podobnym stylu, ale to koszmarnie drogie szkło zastąpiłam fototapetą kuchenną, którą swoją drogą mam już 2 lata i pomimo zmywania plam wygląda super. Kupiłam ją na: hbmdesign com, polecam – szybki czas realizacji i niskie ceny.

Gość
2 listopada 2016, 14:04
2/0

Polecam zapoznać się z profesjonalistami z pracowni architektonicznej ARCHITETTO. Ja się z nimi urządzałam w nowym domu i mogę powiedzieć jedno- szyk, styl, klasyka- pełen profesjonalizm. Myślę, że czasem po prostu warto skonsultować się z kimś, kto daną dziedziną zajmuje się zawodowo.

Miron
24 lutego 2016, 16:14
1/0

I tak wszystko wychodzi w praniu. Ale dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę

Anton
28 stycznia 2016, 22:12
0/0

Ładne te kuchnie, ale ja od jakiegoś czasu jestem zwolennikiem głównie kuchni w stylu prowansalskim

m
1 kwietnia 2015, 11:32
1/0

Z tą wyspą to prawda, chcę u siebie ją zamontować w już gotowym mieszkaniu i robi się problem

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95