1. Szuflady zamiast półek
Szuflady zapewniają nam wygodny dostęp do przedmiotów trzymanych w zabudowie kuchennej. W odróżnieniu od standardowych półek, nie wymagają schylania się i niewygodnego sięgania w głąb szafki po rzeczy przechowywane w jej tylnej części. Szuflady ułatwiają również utrzymanie porządku wewnątrz zabudowy – szczególnie te wyposażone we wkłady i podzielniki.
Fot. Blum
Praktycznym dopełnieniem szuflad są nowoczesne systemy wyjezdne, np. kosze cargo, które umożliwiają przechowywanie rzeczy o różnej wielkości – mówi Zbigniew Wężowski – Do wyboru mamy kosze cargo w wielu wymiarach: mini, które mieszczą się pod blatem, midi o wysokości do 1600 mm oraz maxi przeznaczone do wysokich szaf. Wszystkie typy koszy mają szerokość od 150 do 600 mm.
2. Właściwa kolejności stref roboczych
W kuchni znajduje się 5 stref użytkowych: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia. Każda z nich pełni inną funkcję, a ich kolejności powinna być zgodna z kolejnością czynności wykonywanych podczas gotowania. Dlaczego jest to takie istotne? Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu mebli i sprzętów kuchennych mamy większy komfort użytkowania kuchni. Zmniejszamy liczbę kroków wykonywanych podczas gotowania a tym samym skracamy czas przygotowywania posiłków – wyjaśnia Zbigniew Wężowski.
Oprócz kolejność stref roboczych, ważne jest również ich odpowiednie wyposażenie. W każdej umieszczamy odpowiadające im sprzęty a także szafki zaprojektowane z myślą o ich funkcji, np. w strefie zapasów wytrzymałe szuflady i szafki z pojemnymi koszami cargo.
3. Systemy wspomagania otwierania dla pełnej wygody
Masz zajęte lub pobrudzone ręce, a chcesz otworzyć szufladę? Umożliwią to systemy mechanicznego i elektronicznego wspomagania otwierania, które zastępują tradycyjne uchwyty. Wystarczy lekko nacisnąć front szuflady lub szafki górnej, by ten zaczął się otwierać. To rozwiązanie przydatne szczególnie w szafce z pojemnikiem na odpady. Jeżeli w rękach trzymamy rzeczy do wyrzucenia, możemy otworzyć szufladę poprzez naciśnięcie frontu np. kolanem – mówi Zbigniew Wężowski. – W naszych realizacjach wykorzystujemy systemy mechanicznego i elektronicznego wspomagania otwierania firmy Blum: TIP-ON i SERVO-DRIVE, które zapewniają wygodne otwierania i zamykani frontów. Ponadto pozwalają uzyskać nowoczesny wygląd mebli kuchennych, bazujący na gładkich powierzchniach bez uchwytów.
Fot. Blum
4. Prawidłowa wysokość blatów roboczych
Meble w funkcjonalnej kuchni muszą być dostosowane do potrzeb jej użytkowników i, jak dobry garnitur, skrojone na ich miarę. Jednym z wyznaczników ergonomicznego wnętrza jest wysokość blatów. Optymalna odległość blatu od łokcia osoby pracującej wnosi 10-15 cm. Pamiętajmy jednak, że sam blat składa się z kilku przestrzeni roboczych, m.in. zlewozmywaka. Dno zlewozmywaka jest punktem, od którego mierzymy wysokość roboczą. Aby zachować wymaganą odległość, możemy umieścić zlewozmywak na szafce wyższej niż reszta dolnej zabudowy – radzi Zbigniew Wężowski.
24.07.2017
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Może metodę unikania gotowania do – @ala, tylko gdzie się schować.
Można jeszcze zastosować metodę chowania – czyli np. kupić podszafkowy okap (ja polecam z okapykuchenne.pl), składany stół lub lodówkę również zamontować w meblach. To duże udogodnienie.