Fot. Zlewozmywak Cristalite Genius C-150, Schock
Urządzenie strefy zmywania w narożnej części blatu umożliwia wybór większego zlewozmywaka, wyposażonego w ociekacz i w dodatkową komorę. Ten obszar zabudowy zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, zatem umieszczenie w nim nawet dużego zlewozmywaka nie zmniejszy funkcjonalności kuchni. Ponadto podczas montażu zlewozmywaka narożnego często uzyskujemy dodatkową, wolną przestrzeń blatu między zlewozmywakiem a ścianą. W tym miejscu możemy ustawić przybory do zmywania (płyn, gąbki) lub np. dodatkową suszarkę do naczyń, która będzie uzupełnieniem ociekacza. W ten sposób wykorzystamy przestrzeń blatu do maksimum.
Jak zagospodarować szafkę pod zlewozmywakiem narożnym?
Szafki narożne są jednym z najtrudniejszych do zagospodarowania elementów zabudowy. W przypadku szafki wyposażonej w zlewozmywak zadanie to dodatkowo utrudnia obecność syfonu. Z pomocą przychodzą niskie kosze do segregowania odpadów przeznaczone do szafek narożnych, które mieszczą się w zabudowie pomimo syfonu. Ich wymagania instalacyjne wynoszą ok. 30-35 centymetrów.
Najlepiej sprawdzą się kosze wyposażone w systemy jezdne (oparte na prowadnicach), które zapewniają swobodny dostęp do wszystkich pojemników. Niektóre segregatory wyposażone są ponadto w boczne pojemniki na detergenty, gąbki i inne akcesoria, które powinny znaleźć się w sąsiedztwie zlewozmywaka.
Rodzaje zlewozmywaków narożnych
Standardowe zlewozmywaki narożne kształtem przypominają literę „L” –przeznaczone są one wyłącznie do montażu w części narożnej blatu. Zazwyczaj zbudowane są z dwóch komór i ociekacza.
Innym, bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są zlewozmywaki, które mogą być umiejscowione zarówno w narożniku blatu, jak i innej jego części. Swoją budową przypominają one trapez lub rozłożony wachlarz. Zlewozmywaki tego typu dają dużą swobodę aranżowania przestrzeni – w razie wymiany zabudowy kuchennej i chęci zmiany położenia zlewozmywaka, nie musimy kupować nowego modelu. Przykładem takiej armatury są: Lotus C-150, Genius C-150, Signus C-150 i Primus C-150 marki Schock, producenta zlewozmywaków granitowych klasy premium. Powstają one z połączenia wyselekcjonowanych cząsteczek kwarcu, który jest najtwardszym składnikiem granitu, oraz akrylu. Ten opatentowany skład zapewnia zlewozmywakom wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie barwników, chemikaliów i promieni UV.
Fot. Zlewozmywak Cristadur Lotus C-150, Schock
Zlewozmywaki Lotus C-150, Genius C-150, Signus C-150 i Primus C-150 to modele półtorakomorowe z ociekaczem. Każdy z nich posiada dużą komorę umożliwiającą wygodne mycie nawet dużych naczyń oraz mniejszą, w której m.in. można osuszyć talerze, opłukać warzywa i owoce czy rozmrozić mięso. Zlewozmywaki Schock wyposażone są bowiem w innowacyjną powłokę ProHygienic2, która blokuje powstawanie i rozwój bakterii na ich powierzchni, dzięki czemu pozostają one higieniczne czyste i bezpieczna dla żywności.
W narożniku blatu możemy również zamontować standardowy, prostokątny zlewozmywak z ociekaczem – ociekacz zostaje wówczas umiejscowiony centralnie w części narożnej i w praktyczny sposób zagospodarowuje tę trudno dostępną przestrzeń.
Fot. Zlewozmywak Cristadur Signus C-150 w wykończeniu Vintage, Schock
Ergonomiczna strefa zmywania
Wybierając najbardziej dogodne miejsce na strefę zmywania, miejmy na uwadze również zasady ergonomii. Jeżeli metraż kuchni oraz rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych na to pozwalają, warto zastosować się do poniższych zasad, aby korzystanie ze strefy zmywania oraz z całej kuchni, było w pełni komfortowe.
?
- W dobrze zaprojektowanej kuchni, zlewozmywak znajduje się pomiędzy strefą przechowywania a przygotowywania.
- Zlewozmywak i kuchenkę (płytę grzewczą) powinien rozdzielać wolny fragment blatu o szerokości minimum 60-80cm, wykorzystywany podczas przygotowywania potraw. To na niego można odłożyć umyte warzywa czy mięso i je pokroić, a następnie wrzucić do garnka ustawionego na kuchence.
- W przypadku osób praworęcznych, zlewozmywak powinien znajdować się po lewej stronie strefy przygotowywania, a w przypadku leworęcznych – po prawej.
Jeżeli umieszczenie strefy zmywania w narożnej części kuchni pozwoli zrealizować powyższe zasady, jest to duży argument przemawiający na korzyść takiego rozwiązania.
AO
27.06.2016
Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Ja mam i polecam, ale rzeczywiście dużo zależy do samego ustawienia mebli (u mnie właśnie zlewozmywak jest ustawiony ergonomicznie, tak jak jest tutaj napisane). Czasami to rozwiązanie się sprawdzi, a czasami nie