kuchnieportal

Wnęka kuchenna w salonie

W małych mieszkaniach, zwłaszcza kawalerkach, wnęki w salonie często służą jako przestrzeń dla kuchni. Taki sposób zaaranżowania strefy kuchennej jest konsekwencją niewielkiego metrażu mieszkania. Wnęka kuchenna w salonie nie musi być jednak jego wadą, a odpowiednio zaprojektowana ma szansę stać się jego ozdobą! Jak zatem zaaranżować kuchnie w salonie, aby spełniała konieczne wymogi oraz była funkcjonalna i estetyczna?

Wnęka kuchennej w salonie – jak zaaranżować?

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem które musi spełnić określone wymogi prawne. Odnosi się to również do wnęk kuchennych urządzonych w salonie. Zgodnie z przepisami kuchnia i wnęka kuchenna powinny być wyposażone w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew oraz mieć układ przestrzenny, umożliwiający zainstalowanie chłodziarki i urządzenie miejsca pracy. Trzon kuchenny to nic innego, jak sprzęty umożliwiające gotowanie, smażenie czy pieczenie, a więc wszelkie kuchenki i piecyki elektryczne, gazowe i węglowe.

Wnęka kuchenna w salonie

Wnęka kuchenna w salonie musi być odpowiednio wentylowana. Wiąże się to z wymogami prawnymi oraz jest ważnym czynnikiem, który decyduje o komforcie mieszkańców. Właściwa cyrkulacja powietrza powinna zmniejszać przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów (np. smażonych potrwa) z wnęki kuchennej do salonu. Posiadając wnękę kuchenną, warto zainstalować w niej dodatkowy wyciąg wentylacyjny, np. okap, który będzie uzupełnieniem wentylacji grawitacyjnej.  Nie można go jednak zastosować, jeżeli salon jest ogrzewany kominkiem (alternatywą dla wyciągu jest pochłaniacz).

Wnęka kuchenna w salonie

Zaznaczenie stref między kuchnią a salonem  ? praktyczny i estetyczny element

Wnęka tworzy naturalną granicę między kuchnią, która się w niej znajduje a salonem. Warto jednak dodatkowo oddzielić te strefy, zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Jakie elementy są w tym pomocne?

  1. Oświetlenie ? kuchnia jest miejscem, w którym wykonuje się wiele domowych prac. Strefy robocze kuchni, ze względów bezpieczeństwa oraz dla większej wygody mieszkańców, powinny być silnej oświetlone. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie we wnęce kuchennej oświetlenia podszafkowego, które będzie działało niezależnie od sufitowego. Nie wymaga ono dodatkowego miejsca, a w przypadku zasilania diodami LED jest również energooszczędne. Oświetlenie podszafkowe jest ciekawym elementem dekoracyjnym oraz  pozwala dodatkowo rozjaśnić blat czy kuchenkę. ?
  2. Materiały wykończeniowe ? wnęka kuchenna jest znacznie bardziej narażona na działanie wilgoci niż salon. Z tego względu materiały wykończeniowe w niej użyte powinny być dostosowane do warunków w panujących w tej części pomieszczenia. Decydując się np. na drewnianą podłogę w salonie, warto zastanowić się nad wyłożeniem podłoża we wnęce kuchennej płytkami. Chcąc zastosować drewno również w kuchni, należy wybrać takie, które będzie równomiernie usłojone i pozbawione sęków oraz odpowiednio je zabezpieczyć, np. lakierem.

?Wnęka kuchenna w salonie

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym, jaki można zastosować we wnęce, jest pomalowanie jednej z jej ścian farbą tablicową. To niezwykle praktyczny element, który sprawdzi się w małych przestrzeniach, a jednocześnie będzie ich ozdobą. Farba tablicowa, po której można pisać, doskonale zastępuje karteczki przyklejane na lodówkę czy tablice korkowe, na które brakuje miejsca w niewielkich wnękach kuchennych.

Wnęka kuchenna w salonie

Wnęka kuchenna w salonie

Wnęka kuchenna w salonie


[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95