kuchnieportal

Trójkąt roboczy w kuchni – konieczność czy możliwość?

Trójkąt roboczy w kuchni – konieczność czy możliwość?

Zasada trójkąta roboczego w kuchni to pojęcie, które do niedawna znane było przede wszystkim profesjonalistom. Obecnie jednak reguła ta wykorzystywana jest również przez osoby, które samodzielnie urządzają swoje wnętrza. Często można jednak napotkać na problemy przy jej wdrażaniu. Najczęściej wynikają one z nietypowego kształtu kuchni; trudności może sprawiać także stworzenie kuchennego trójkąta roboczego w przypadku aneksów otwartych na salon. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy jest to zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać, czy raczej zbiór wskazówek, które mogą być dość luźno interpretowane. Postanowiliśmy się przyjrzeć temu zagadnieniu.

Zasada trójkąta w kuchni – na czym polega?

 

Mianem zasady trójkąta roboczego w kuchni określa się zasadę, zgodnie z którą kluczowe podczas procesu przyrządzania posiłków strefy umieszczane są w taki sposób, by tworzyły wierzchołki trójkąta. W klasycznym podziale wyróżnia się strefę zapasów, strefę gotowania oraz strefę sprzątania. Najczęściej reprezentuje je lodówka, kuchenka oraz zlew.

Założenie jest takie, by możliwe było łatwe przemieszczanie się między nimi i zmniejszenie dystansu, na jakim przenoszone są produkty oraz potrzebne sprzęty. Dzięki temu prace kuchenne zajmują mniej czasu, poszczególne czynności zostają uporządkowane, a także zmniejsza się ryzyko wypadku.

Trójkąt roboczy w małej kuchni – czy to możliwe?

 

Przyjmuje się zazwyczaj, że boki ergonomicznego trójkąta w kuchni powinny mieć długość 1,5-2,5 metra. Od razu można więc zauważyć, że nie w każdym wnętrzu możliwe jest zrealizowanie wszystkich założeń opisywanej reguły. Oczywiście odległości te są jedynie orientacyjne ? najczęściej wystarczy po prostu zadbać o odpowiedni podział dostępnej przestrzeni na strefy, by już znacznie ułatwić sobie prace kuchenne.

Trzeba też podkreślić, że pomimo swojej nazwy, trójkąt funkcjonalny w kuchni nie zawsze musi być trójkątem. Jeśli dysponujemy bardzo wąskim pomieszczeniem lub aneksem wyposażonym w zestaw mebli kuchennych umieszczony pod jedną ścianą, poszczególne strefy mogą znaleźć się w jednej linii. Przestrzeganie zasady trójkąta roboczego przy projektowaniu kuchni tego typu polega więc na takim ich umiejscowieniu, by tworzyły ?ciąg?, wzdłuż którego można się wygodnie przesuwać.

W przypadku aneksów całkowicie otwartych na salon czasem można jednak stworzyć kuchenny trójkąt roboczy zbliżony do klasycznego. Jest to możliwe najczęściej dzięki umieszczeniu blatu roboczego w taki sposób, by można było zeń skorzystać, odwracając się od zlewu czy kuchenki. Nie musi być to specjalny mebel kuchenny ? doskonale w tej roli spełni się np. barek czy stół rozkładany w kąciku jadalnym znajdujący się między kuchnią a salonem.

Zasada trójkąta w kuchni – czy jej przestrzeganie jest konieczne?

 

Zasada trójkąta w kuchni została stworzona przez specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym projektowaniem wnętrz. Przestrzegając jej, możemy łatwo zaaranżować kuchnię w taki sposób, była wygodna i funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków wymagało mniej wysiłku. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny sposób na urządzenie ergonomicznego pomieszczenia.

Jednocześnie nawet we wnętrzu, w którym nie stosuje się reguły trójkąta, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:

  • kuchenka lub płyta grzewcza nie może znajdować się bezpośrednio przy lodówce lub zlewie; nie powinna też stykać się jednym bokiem ze ścianą – w przeciwnym wypadku korzystanie z niej może być znacznie utrudnione,
  • w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki i piekarnika musi znaleźć się blat roboczy,
  • zlew oraz zmywarka powinny w miarę możliwości ze sobą sąsiadować.

Planując aranżację wnętrza, warto przede wszystkim przeanalizować swoje codzienne nawyki. Może masz wypracowaną konkretną rutynę, której nie chcesz zaburzać innym niż dotychczasowe ułożeniem sprzętów? Dobrze jest też zastanowić się, czy w obecnym układzie kuchni jest coś, co utrudnia wykonywanie niektórych prac, utrzymywanie porządku lub przemieszczanie się. W wielu przypadkach zastosowanie zasady trójkąta roboczego w kuchni pozwala wyeliminować te problemy. Jeśli jednak uznasz, że korzystniejszy byłby inny układ stref i sprzętów niż zgodny z tą regułą, nie ma sensu dopasowywać go do niej „na siłę”. Najważniejsze jest bowiem to, czy dane wnętrze jest dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Fot. komfort.pl

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95