kuchnieportal

Subtelny minimalizm w aranżacji kuchni. Pomysł na wnętrza z klasą

Subtelny minimalizm w aranżacji kuchni. Pomysł na wnętrza z klasą

Kuchnia minimalistyczna nie musi być surowa i monochromatyczna. Przytulny efekt uzyskano dzięki szafkom fornirowanym drewnem (Projekt i realizacja: Kuchnie Estyma)

Kuchnie minimalistyczne to trend, który już od kilku sezonów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Polacy zamiast przepychu i dekoracyjnego wyglądu kuchni, coraz chętniej wybierają proste, geometryczne formy i stawiają na stonowane kolory. Stylowe kuchnie w takiej estetyce wykonuje firma „Estyma Kuchnie” z Jeleniej Góry.

Prostota, geometria i funkcjonalność

Jednym z wyznaczników stylu minimalistycznego w kuchni, są meble o prostej, geometrycznej formie z maksymalnie pojemnymi szafkami i szufladami, w których zmieszczą się naczynia, małe sprzęty AGD, kuchenne akcesoria oraz produkty spożywcze. Cechą charakterystyczną aranżacji w tym stylu, jest bowiem to, by jak najmniej rzeczy znajdowało się w widocznym miejscu, np. na blacie roboczym. Ważne zatem, aby szafki były funkcjonalne i pojemne, tak, by udało się schować w nich wszystkie niezbędne kuchenne akcesoria i sprzęty.

W kuchniach minimalistycznych często rezygnuje się również z tradycyjnych uchwytów na rzecz: bezuchwytowych systemów otwierania typu tip-on, listw uchwytowych zintegrowanych z frontem i innych rozwiązań, dzięki którym uzyskamy efekt gładkich, jednolitych powierzchni frontów mebli.

Duże znaczenie w stylu minimalistycznym ma również dobór kolorów. Chcąc urządzić kuchnię w tej stylistyce, powinniśmy pamiętać, by ilość użytych w niej barw, nie była zbyt duża. Dobrym wyborem będzie biel, czerń oraz odcienie szarości i beżu, w matowym bądź połyskującym wykończeniu. W minimalistycznej kuchni doskonale sprawdzą się materiały o surowym wyglądzie, jak beton i cement. Możemy je wykorzystać  np. w postaci okładzin ściennych czy jako materiał frontów kuchennych. Jeśli zależy nam, aby wprowadzić do kuchni elementy dekoracyjne- warto wybierać te w subtelnej, minimalistycznej formie, wykonane np. ze szkła, stali nierdzewnej lub chromu.

minimalistyczna kuchnia estyma

Fot. Minimalistyczna kuchnia w bazowej kolorystyce bieli, czerni i szarości (źródło: Kuchnie Estyma).

Beton w stylowej kuchni

Projekt minimalistycznej kuchni przygotowany przez firmę Estyma Kuchnie, subtelnie łączy w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla tego stylu. Kuchnia ta jest miejscem, w którym surowość betonu na ścianie, spotyka się z łagodnymi liniami białych frontów. Projektanci użyli w tym projekcie bazowych kolorów- bieli, szarości i czerni, które na zasadzie idealnie dobranego kontrastu- dają ciekawy efekt wizualny. Biel frontów zestawiona została z czarnym, mineralnym blatem, którego grubość wynosi zaledwie 1 cm. Tak niewielka grubość blatu, dodaje wyspie kuchennej lekkości i elegancji.

Wyspa, zaproponowana przez projektantów, łączy w sobie prosty, ale ciekawy design z funkcjonalnością. Tutaj wygospodarowane zostało miejsce na płytę grzewczą, a także stylowy, wpuszczany zlewozmywak, dzięki czemu właściciele kuchni otrzymali wygodne i praktyczne miejsce do przygotowywania posiłków i zmywania naczyń.

Wyspa kuchenna pełni w tej aranżacji nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Projektanci urozmaicili jej konstrukcję ciekawym, wysokim kwietnikiem, w którym użytkownicy tej kuchni będą mogli trzymać świeże zioła lub kwiaty. Innym, ciekawym elementem dekoracyjnym, wygospodarowanym we fragmencie kwietnika, są  stylowe półeczki, na których będzie można umieścić butelki wina lub ozdobne drobiazgi. Ciekawym rozwiązaniem projektowym, na które zdecydowali się autorzy tej kuchni, jest niska, ulokowana pod ścianą szafka, pełniąca podwójną, praktyczną funkcję. To nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów, ale również stylowe siedzisko, na którym można usiąść i chwilę odpocząć, np. podczas wykonywania kuchennych obowiązków.

minimalizm w kuchni estyma

Fot. Wyspa kuchenna urozmaicona efektownym kwietnikiem, w który wmontowano dodatkowo stylowe, drewniane półki (źródło: Kuchnie Estyma).

Kontrastujące zestawienie czerni i bieli

W kuchniach minimalistycznych popularnym rozwiązaniem jest  ograniczanie kolorystyki wnętrza do dwóch-trzech kolorów. Często jest to ponadczasowa biel i czerń. Na takie zestawienie barw zdecydowali się również projektanci z firmy Estyma Kuchnie, wykonując jeden ze swoich projektów kuchni. Efektem takiego połączenia kolorystycznego, jest ciekawa, elegancka i modna kuchnia. Dzięki prostym frontom, z delikatnymi, frezowanymi uchwytami  i niewidocznym systemem otwierania szafek typu „tip-on”- powierzchnia zabudowy jest gładka i jednolita. Całość dopełnia cienki, czarny blat roboczy o wykończeniu w połysku, subtelnie odbijający światło.

czarno biała minimalistyczna kuchnia

Fot. Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w bazowej czarno-białej kolorystyce. Konsekwentne zastosowanie sprzętu AGD w srebrnym kolorze dodaje aranżacji stylowego wyglądu (źródło: Kuchnie Estyma).

Elementem charakterystycznym tej realizacji jest ciekawie zaprojektowany półwysep kuchenny. Jego dwustopniowa konstrukcja w funkcjonalny sposób organizuje dwie strefy użytkowe- umiejscowioną w wyższej części półwyspu strefę spożywania szybkich posiłków, a także strefę gotowania w niższej części, będącej częścią blatu roboczego szafek dolnych. To właśnie w tej części blatu roboczego zamontowano efektowną, czarną płytę grzewczą nietypowym  kształcie nerki marki Teka, która perfekcyjnie komponuje się z gładką powierzchnią blatu. W półwyspie kuchennym uwagę zwraca również stylowa winiarka w srebrnym kolorze. Autorzy konsekwentnie zastosowali ten kolor także w pozostałych sprzętach AGD- dwuskrzydłowej lodówce, piekarniku i mikrofalówce, dzięki czemu tworzą one spójną, minimalistyczną kompozycję z pozostałymi elementami kuchni.

estyma minimalizm biało czarny

Fot. Minimalistyczna kuchnia w czarno-białym kolorze. W zabudowie umieszczono stylową winiarkę (źródło: Kuchnie Estyma).

Minimalizm w drewnianej odsłonie

Kolejna kuchnia, zaprojektowana przez firmę Estyma Kuchnie z Jeleniej Góry, udowadnia, że fronty w kolorze naturalnego drewna, mogą być doskonałą bazą do stworzenia kuchni w minimalistycznym stylu. Dekor drewna dodaje całej aranżacji ciepła i przytulności, pokazując, że wnętrze w takiej stylistyce, wcale nie musi być surowe i monochromatyczne. Autorzy aranżacji postawili w tym projekcie na prostą geometryczną formę mebli i bezuchwytowe systemy otwierania. Elementem wyróżniającym tę kuchnię, jest fornir z kontynuacją rysunku słojów na sąsiadujących frontach. Nadają one temu wnętrzu niepowtarzalnego, bardzo eleganckiego charakteru.

Ciekawym rozwiązaniem projektowym zastosowanym przez autorów, było umieszczenie wysokiej zabudowy we wnęce ściennej, co pozwoliło maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Ponadto każda z szafek umieszczonych w wysokiej zabudowie ma taką samą wielkość i wygląd. Takie rozwiązanie w połączeniu z idealnym zlicowaniem zabudowy mebli kuchennych ze ścianą, tworzą spójną, niczym niezakłóconą, harmonijną kompozycję.

minimalizm zabudowa estyma

Fot. Wysoka zabudowa we wnęce ściennej, ukazująca kontynuację rysunku słojów. Dzięki temu całość wygląda bardzo elegancko i stylowo (źródło: Kuchnie Estyma).

Za minimalistyczny charakter tego wnętrza odpowiada również subtelna kolorystyka- czarny blat doskonale współgra z frontami fornirowanymi drewnem. Całość uzupełnia efektowna wyspa kuchenna, która dzięki zastosowaniu białego kolor, rozjaśnia to wnętrze. Jej elementem charakterystycznym jest dwuelementowa konstrukcja, dzięki której rodzina zyskała duże, wygodne i funkcjonalne miejsce do przygotowywania oraz spożywania posiłków.

estyma minimalizm w drewnie

Fot. Ciekawa, dwustopniowa konstrukcja wyspy kuchennej w minimalistycznej kuchni w kolorze drewna (źródło: Kuchnie Estyma).

Projekty firmy Estyma Kuchnie z Jeleniej Góry ukazują, jak różne oblicze może przybrać kuchnia w minimalistycznym stylu- od prostego, ale efektownego zestawienia czerni i bieli aż po eleganckie wnętrze, które dzięki zastosowaniu elementów w kolorze naturalnego drewna, zyskuje ciepły i przytulny wygląd.

Więcej projektów firmy Estyma Kuchnie znajduje się na www.kuchnieestyma.pl i na profilu Facebook’owym.

2 komentarze

Warning: Undefined variable $i in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 61
Gaba
22 maja 2019, 11:46
3/2

Piękne połączenie drewna i białej wyspy!!!

tutka
22 maja 2019, 10:52
3/0

ostatnia kuchnia rewelacja! ciekawy układ kuchni, sporo tej zabudowy do przechowywania szpargałów. gratuluję twórcom. pozdrawiam

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kuchnieportal.pl/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95